Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 1300 gmin w Polsce otrzyma wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich

Ponad 1300 gmin w Polsce otrzyma wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich

autor: Renata Reda

14.07.2022, 14:39, akt. 15.07.2022, 15:46

Ponad 1300 gmin skorzysta na Programie Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 4 mld złotych zostaną przeznaczone na wsparcie 1871 inwestycji na tych terenach - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W województwie podlaskim dofinansowanie otrzyma 88 samorządów. Łączna wartość wsparcia to ponad 193 mln zł.

Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter
Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter

Wyniki kolejnej edycji Rządowego Funduszu "Polski Ład"

Rząd ogłosił w czwartek (14.07) w Łagiewnikach na Dolnym Śląsku wyniki kolejnej edycji Rządowego Funduszu "Polski Ład": Programu Inwestycji Strategicznych. Ta odsłona była przeznaczona dla samorządów, na terenie których zlokalizowane były Państwowe Gospodarstwa Rolne. Początkowo planowano, że w ramach tej edycji na inwestycje trafią ponad 2 mld zł. Ostatecznie są to 4 mld złotych. W czasie naboru samorządy złożyły 3852 wnioski o wsparcie inwestycji na łącznie 10,79 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia ocenił, że grzechem pierworodnym III RP było to, co się działo wokół PGR-ów. "Wykluczenie miejscowości popegeerowskich było widoczne gołym okiem. Ten grzech zaniedbania był jednym z największych u zarania wolnej Polski" - mówił.

"Dziś z dumą mogę powiedzieć, że rozstrzygamy kolejny wielki program dla gmin popegeerowskich" - oświadczył premier.

Ponad 1300 gmin, a więc ponad połowa wszystkich gmin, które w Polsce się w ogóle znajdują, skorzysta na tym rozwoju, na tym programie. Tu będą nowe szanse, nowe możliwości dla dzieci, dla młodzieży pięknych skądinąd terenów

- poinformował Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, konkretne decyzje pozwolą np. na budowę przedszkoli, infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacji. Takie inwestycje, jak wskazywał, zachęcają przedsiębiorców, a oni tworzą nowe miejsca pracy.

To jest podstawowe zadanie, które dla mnie osobiście jest jednym z kluczowych, jednym z najważniejszych, jakie sam przed sobą stawiam, aby te gminy i powiaty popegeerowskie naprawdę nigdy więcej nie doświadczyły tego liberalnego, neoliberalnego zła

- powiedział Mateusz Morawiecki.


1871 inwestycji w ponad 1300 gminach i 220 powiatach.

Wiceminister Paweł Szefernaker podkreślił, że program dla terenów popegeerowskich to 1871 inwestycji w ponad 1300 gminach, 220 powiatach. Wskazał, że 4 mld złotych to "dofinansowanie, jakiego nigdy we współpracy rządu i samorządu nie było". "To dofinansowanie, które pozwoli, żeby robić inwestycje tam, gdzie przez dekady tych inwestycji nie było, bo nie było środków nawet na wkład własny" - zaznaczył.

"Z 4 miliardów złotych środki trafią do wszystkich województw w Polsce. Do woj. wielkopolskiego ponad 400 milionów, do zachodniopomorskiego ok. 380 milionów" - wyjaśnił.

Program Inwestycji Strategicznych, którego celem jest dofinansowanie samorządowych projektów, realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gminy popegeerowskie niezależnie od przeznaczonej dla nich odsłony mogły ubiegać się o wsparcie również z innych edycji programu.


W Podlaskiem dofinansowanie otrzyma 88 samorządów

W Podlaskiem dofinansowanie otrzyma 88 samorządów. Kilka dostanie po kilkaset tysięcy złotych, kilka po milion. Średnio będzie to po około dwóch milionów złotych na samorząd. Są też takie, którym przyznano znacznie większe kwoty.  

Za prawie 5 milionów złotych w Zambrowie mają powstać miejsca do wypoczynku, rekreacji i uprawiania sportu. Zdecydowana większość samorządów pieniądze przeznaczy na drogi, ale wiele też wyremontuje gminne budynki. Odnowiona będzie sala gimnastyczna szkoły w Raczkach, przy szkole w Dubinach powstanie boisko, rozbudowane będą świetlice w Starej Pawłówce i Koplanach. 

Władze gminy Poświętne kupią autobus szkolny. W Wasilkowie ma powstać inkubator przedsiębiorczości. W Sztabinie powstanie miejsce, w którym będzie można kupić tradycyjne produkty regionalne.

Wyremontowane będą szkoły w Starym Bożejewie i Czyżach oraz dwór w Grabowie z XIX wieku.

Podlaskie gminy, w których były PGR-y dostały w sumie ponad 193 miliony złotych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Nowy Dwór modernizuje drogi i oświetlenie za pieniądze z Polskiego Ładu

8.06.2022, 15:20

Do końca września cała gmina Nowy Dwór w powiecie sokólskim będzie mieć nowe oświetlenie ledowe na ulicach. Dzięki temu będą o wiele niższe rachunki za prąd. Na tę inwestycję samorząd dostał około 800 tysięcy złotych dofinansowania z rządowego programu Polski Ład.


Ponad 75 mln zł z funduszu Polski Ład trafi do samorządów z powiatu kolneńskiego

1.06.2022, 16:59

Ponad 75 milionów złotych dofinansowania z funduszu Polski Ład trafi do samorządów z powiatu kolneńskiego. W środę (01.06) ich przedstawiciele symbolicznie odebrali przyznane kwoty podczas spotkania w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu.


Prawie 1,5 mld zł dostanie Podlaskie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych [lista]

30.05.2022, 14:57

Prawie 1,5 mld zł dofinansowania łącznie dostaną samorządy w Podlaskiem w ramach drugiej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Ponad połowa wniosków dotyczyła inwestycji drogowych.


Blisko 7 mln zł z UE trafi do podlaskich gmin dzięki rządowemu projektowi "Granty PPGR"

21.03.2022, 15:03

Dzięki tym pieniądzom dzieci i wnuki byłych pracowników PGR-rów otrzymają komputery i tablety niezbędne do nauki. Blisko 7 milionów złotych z Unii Europejskiej trafi do podlaskich gmin dzięki rządowemu projektowi "Granty PPGR". W ubiegłym roku samorządy składały wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu, w tym roku zaś otrzymają pieniądze.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok