Radio Białystok | Wiadomości | Konwój humanitarny wyruszył z Augustowa na Ukrainę

Konwój humanitarny wyruszył z Augustowa na Ukrainę

autor: Katarzyna Turowicz

21.07.2022, 13:19, akt. 13:22

Z Augustowa na Ukrainę wyruszył dzisiaj (21.07) już XVI Konwój Humanitarny. Jest organizowany przez stowarzyszenia Czysty Świat, Szczęśliwe Miasto Berdyczów i Traktoriadę. Tym razem do walczących w ukraińskim Mikołajewie trafi też wóz strażacki.

fot. Katarzyna Turowicz
fot. Katarzyna Turowicz

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów-Lipowiec Zbysław Kurczyński wyjaśnia, że pojazd został specjalnie przygotowany.

- Staraliśmy się doposażyć ten wóz w to, co mogliśmy. Na pewno ma węże, sprzęt burzący, hełmy. Jestem przekonany, że jeśli byłaby taka konieczność, ten pojazd nie zawiódłby. Janek, nasz kierowca alarmowy, przez dwa ostatnie tygodnie testował ten wóz. Był w dobrych rękach i w dobre ręce go przekazujemy.

 Jak tłumaczy Marcin Obałek ze Stowarzyszenia Czysty Świat, m.in. do Berdyczowa, Buczy i Charkowa trafi również innego rodzaju wsparcie oraz przesyłki i listy. 

- Wieziemy też pomoc humanitarną w postaci leków, wyposażenia sal chirurgicznych, fartuchów dla chirurgów oraz kilka ton żywności. Wozem strażackim dotrzemy do Białegostoku, gdzie spotkamy się z resztą załogi. Stamtąd pojedziemy czterema pojazdami, w tym jednym dużym busem i samochodem, który zostanie przekazany na rzecz służb obrony terytorialnej Ukrainy. Mamy nadzieję jutro wjechać na terytorium Ukrainy.

 Do bombardowanego Mikołajewa konwój powinien dotrzeć za trzy dni.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wolontariusze po raz 11. zorganizowali konwój humanitarny i pojadą z Białegostoku na Ukrainę

18.06.2022, 14:26

Pomagają od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Społecznicy ze Stowarzyszenia "Czysty Świat", Stowarzyszenia Szczęśliwe Miasto Berdyczow oraz ekipy Traktoriady "Wyprawy Ursusem dookoła Świata", przy współpracy z innymi organizacjami 11. już raz wyruszają wieczorem z Białegostoku w konwoju humanitarnym między innymi do Berdyczowa, Buczy, Sum, Charkowa.


Do Bielska Podlaskiego dotarł fiński konwój z pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców

7.03.2022, 14:17

1400 kilometrów drogi, około 30 ton darów, dwa autokary i kilkanaście samochodów z przyczepami. Do Bielska Podlaskiego dotarł w poniedziałek (07.04) fiński konwój z pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców.


Transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na Białorusi czeka na granicy przed przejściem w Bobrownikach

24.08.2021, 11:58

Wciąż nie ma decyzji białoruskich władz w sprawie przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów, koczujących w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny. Konwój z namiotami, kocami, łóżkami polowymi i środkami higieny stoi przed przejściem granicznym w Bobrownikach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok