Radio Białystok | Wiadomości | Rośnie kolejka tirów do przejścia w Bobrownikach

Rośnie kolejka tirów do przejścia w Bobrownikach

6.08.2022, 10:30, akt. 10:32

Do 14 godzin czekają w sobotę (06.08) rano kierowcy aut ciężarowych na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała podlaska KAS. To o kilka godzin więcej niż w piątek (05.08).

Kolejki do przejścia granicznego w Bobrownikach, fot. Marcin Mazewski
Kolejki do przejścia granicznego w Bobrownikach, fot. Marcin Mazewski

Na początku tygodnia tiry na przejściu w Bobrownikach odprawiane były na bieżąco. Kolejka zaczęła powoli rosnąć i w piątek (05.08) - czas oczekiwania wynosił dziewięć godzin, a w kolejce stało 170 aut ciężarowych.

W sobotę (06.08) w kolejce przed Bobrownikami czeka 250 tirów, a podczas nocnej dwunastogodzinnej zmiany wyjechało na Białoruś 87 tirów - poinformowała PAP podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

Od prawie dziewięciu miesięcy to jedyne w Podlaskiem drogowe przejście graniczne obsługujące ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r. z powodu kryzysu migracyjnego zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.

Wówczas przez wiele tygodni w Bobrownikach utrzymywały się - sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania - kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. 

Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później wprowadzony w połowie kwietnia zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Ruch przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek. Od połowy maja ruch się zwiększył, a czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki, które utrzymywały się przez ponad dwa miesiące.

Od początku lipca liczba tirów w kolejce wahała się od 800 nawet do 950, a czas oczekiwania na odprawę przekraczał wtedy dwie doby. 

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejni cudzoziemcy próbowali nielegalnie dostać się do Polski - to obywatele m.in. Iraku, Iranu i Egiptu

6.08.2022, 10:21

9 osób próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w sobotę (06.08) rano Straż Graniczna. Kilka osób próbowało przepłynąć rzekę Świsłocz.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok