Radio Białystok | Wiadomości | Peleton Pamięci organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru przejechał ulicami Białegostoku [zdjęcia]

Peleton Pamięci organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru przejechał ulicami Białegostoku [zdjęcia]

27.08.2022, 07:46, akt. 19:40

Ponad 150 rowerzystów w sobotę (27.08) wzięło udział w Peletonie Pamięci ulicami Białegostoku. Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje rajd, w ten sposób chciało upamiętnić ofiary represji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Peleton Pamięci, fot. Sylwia Krassowska
Peleton Pamięci, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku jedzie Peleton Pamięci - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizowana od kilku lat impreza w aktywny sposób popularyzuje historię. Uczestnicy peletonu przejechali na rowerach przez miasto, słuchając o historii, poznając związane z nią konkretne miejsca. Trasa liczy ok. 6 km.

Peleton Pamięci od tego roku ma nową, bardziej międzynarodową formułę i nazwę: Peleton Pamięci Ofiar Sowieckich Represji - poinformował na konferencji dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński. Jak wyjaśnił, chodzi o pokazywanie szerszego historycznego kontekstu zbrodni sowieckich - z punktu widzenia Europy Środkowo-Wschodniej - w tym roku szczególnie jeśli chodzi o Litwę. Nawiązał do przypadającej we wtorek 83. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Podczas peletonu nie brakuje odniesień do bieżących wydarzeń, wojny w Ukrainie, "kiedy to prawo do samostanowienia narodów jest tak brutalnie kwestionowane" - mówił prof. Śleszyński.


- Poprzez nową formę Peletonu Pamięci chcemy podkreślić międzynarodowy charakter zbrodni sowieckich. Bez wątpienia w historii tej części Europy jest data podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, często też zwanego paktem Hitler-Stalin, w wyniku którego podzielona została nie tylko II Rzeczpospolita, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia. W czasie przejazdu chcemy upamiętnić ofiary represji ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale szczególnie w tym roku peleton chcemy poświęcić kwestii litewskiej - powiedział prof. Śleszyński.


W peletonie wezmą udział goście z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, dyplomaci, ale też sportowcy z Ukrainy, którzy są w Białymstoku.


- Każda inicjatywa, która przybliża nam pamięć o tych strasznych czasach, przede wszystkim o ofiarach tych strasznych czasów, jest godna pochwały i godna kontynuowania - powiedział konsul honorowy Republiki Litwy w Białymstoku Tomasz Kurciński. Dodał, że ważna jest w tym kontekście pamięć o wszystkich krajach nadbałtyckich, tzw. Pribałtice, które były ofiarami systemu sowieckiego.


Wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński wyjaśnił, że celem Peletonu Pamięci jest promocja Muzeum Pamięci Sybiru, historii Polski, ale też w aspektach międzynarodowych II wojny światowej, bo Muzeum ma być instytucją międzynarodowego formatu, która ma opowiadać o historii właśnie w szerszych kontekstach związanych z agresją sowiecką, podziałami Europy podczas II wojny światowej.


źródło: PAP | red: zmj, maj, bs, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pamięci Sybiru z szansą na nagrodę

15.07.2022, 08:48

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku. Rozpoczęło się internetowe głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie.


Do Muzeum Pamięci Sybiru trafiło ok. 300 kopii dokumentów dotyczących deportowanych Polaków

8.06.2022, 16:10

Ok. 150 stron kopii dokumentów z lat 1941-46 pochodzi z Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego w Pawłodarze. Drugie tyle z Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.


Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6.06.2022, 15:26

Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoFot. Michał Krot
MÓWI SIĘ
4.03.2024, 16:19, akt. 17:37

Czy korzystamy z kwiatomatów?
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 latźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok