Radio Białystok | Wiadomości | Kobieta straciła 25 tys. zł po tym, jak dała oszustom dostęp do konta bankowego

Kobieta straciła 25 tys. zł po tym, jak dała oszustom dostęp do konta bankowego

30.08.2022, 11:42, akt. 12:48

25 tys. zł straciła mieszkanka okolic Bielska Podlaskiego, oszukana z wykorzystaniem tzw. spoofingu, czyli poprzez podszywanie się przez przestępców pod numer telefoniczny banku. Za namową rzekomej konsultantki zainstalowała w telefonie oprogramowanie do zdalnej obsługi urządzenia i dała dostęp do swojego konta.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do 43-latki zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika banku. Kontakt wydawał się wiarygodny, bo na ekranie telefonu wyświetlił się numer infolinii. Rzekoma konsultantka przekonała rozmówczynię, że ktoś próbował bezprawnie wypłacić pieniądze z jej konta oraz że rozwiązaniem będzie instalacja aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. 


Aplikacja ta miała dać pracownikowi banku dostęp do jej konta i zapobiec kolejnym bezprawnym logowaniom - tłumaczyła kobieta.


Kobieta uwierzyła, że jej oszczędności są zagrożone. Nie tylko zainstalowała aplikację do zdalnej obsługi, ale też kilka razy przekazywała kody BLIK i zatwierdzała transakcje. O tym, że straciła 25 tys. zł, które oszuści wypłacili z jej konta, dowiedziała się, gdy sama zadzwoniła na prawdziwą infolinię banku.

Policja przypomina, że tzw. spoofing to podszywanie się pod dowolny numer instytucji lub znajomego z listy kontaktów. Oznacza, że mimo wyświetlanej w telefonie nazwy np. "mama" czy numeru infolinii banku czy innej instytucji, tak naprawdę dzwoni lub pisze wiadomości zupełnie inna osoba. W ten sposób oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Funkcjonariusze podkreślają też, że jeśli dzwoni "konsultant" i proponuje instalację oprogramowania typu Any Desk (czyli do zdalnej obsługi urządzenia, telefonu lub komputera), to też jest to element oszustwa. "Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania" – przypominają policjanci.

źródło: PAP | red: bs, sp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mężczyzna spod Sokółki odpowie za oszustwa zwiazane z płatnościami przez internet

16.08.2022, 15:13

Blisko 30 zarzutów oszustwa i usiłowania oszustwa usłyszał mieszkaniec powiatu sokólskiego. 36-latek, zamawiając przedmioty w internecie, posługiwał się fikcyjnymi danymi w serwisie do płatności i nie płacił za zakupy.


44-latek miał wyłudzić od białostockich seniorów ponad ćwierć miliona złotych

12.08.2022, 13:01

Ponad ćwierć miliona złotych miał wyłudzić od białostockich seniorów 44-latek, którego zatrzymali podlascy policjanci. Mieszkaniec powiatu pułtuskiego usłyszał cztery zarzuty oszustwa. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna miał odbierać pieniądze po tym, jak wcześniej do mieszkańców Białegostoku dzwonili fałszywi członkowie rodziny, policjanci czy pracownicy banków.


Oszuści wciąż aktywni w Podlaskiem - troje mieszkańców powiatu białostockiego straciło ponad 130 tys. złotych

10.08.2022, 15:03

Oszuści nie odpuszczają. Tylko jednego dnia troje mieszkańców powiatu białostockiego straciło ponad 130 tys. złotych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok