Radio Białystok | Wiadomości | Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii

Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii

autor: Ryszard Minko

19.09.2022, 15:17, akt. 16:43

Za niespełna dwa tygodnie urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - zapowiedział premier. Wiele samorządów wyjaśnia, że już oszczędza jak może, dlatego trudno im będzie jeszcze obciąć zużycie.

© Robert Przybysz, Fotolia.com
© Robert Przybysz, Fotolia.com


0:00
0:00
Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zdaniem ekspertów oszczędzanie energii staje się koniecznością, w przeciwnym razie przyszłe rachunki za prąd mogą nas bardzo zaboleć. 

W Białymstoku na razie nie ma mowy o zamykaniu pływalni czy wyłączaniu oświetlenia ulicznego - ale w urzędzie będzie nieco zimniej, a miejskie obiekty będą krócej oświetlane. Zgodnie z zapowiedzą premiera od października samorządy i organy administracji publicznej muszą o 10 procent zredukować zużycie prądu. 

W przypadku Białegostoku pierwsze oszczędności wprowadzono już w kwietniu, kiedy skrócono czas oświetlania miejskich budynków, niedawno iluminacje wyłączono na budynkach przy ulicy Kilińskiego, wyłączono też miejskie fontanny

- wylicza Agnieszka Zabrocka z Departamentu Komunikacji Społecznej. 

Dodaje, że planowane jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach urzędu i np. w szkołach, a na kilku budynkach i siedzibach spółek miejskich zamontowano panele fotowoltaiczne, które generują realne oszczędności energii. - Szacuje się, że dotychczasowe rozwiązania już dały 10 procentowe zmniejszenie zużycia prądu - ocenia Agnieszka Zabrocka.

Szczegółowego planu oszczędzania nie ma na razie Podlaski Urząd Wojewódzki oraz Podlaski Urząd Marszałkowski. W obu urzędach trwają prace nad znalezieniem odpowiednich rozwiązań. - W Urzędzie Marszałkowskim wkrótce powstaną specjalne wytyczne dla urzędników, które z pewnością zmienią zachowania - mówi rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Na tym etapie specjalnego programu oszczędzania prądu nie wprowadza Urząd Miejski w Łomży, bo już od dawna obowiązuje tam zasada rozważnego korzystania z prądu i wody - mówi Łukasz Czech z biura prasowego urzędu. Dodaje, że od lat każda modernizacja oświetlenia ulicznego wiąże się z wymianą żarówek na energooszczędne, ale nie jest planowane wyłączanie oświetlenia ulicznego. Między innymi nie pozwalają na to obecne przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Eksperci podkreślają, że w urzędach można zastosować podobne rozwiązania oszczędnościowe jak te stosowane w domach. Na przykład można ograniczyć możliwości parzenia kawy i herbaty z uwagi na energochłonne czajniki elektryczne, należy też wygaszać zbędne oświetlenie np. na korytarzach oraz zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mariusz Marszałkowski [wideo]

19.09.2022, 08:24

- To nie jest tylko kwestia tego, że chcemy zaoszczędzić pieniądze. Mogliśmy to robić w czasach nie-kryzysu, teraz musimy oszczędzać dlatego, żeby po prostu mieć energię.


Wokół portfela - Oszczędzanie energii

19.09.2022, 07:43

Audycję przygotował Marcin Gliński


Jak podlaskie samorządy ograniczają koszty energii elektrycznej?

15.09.2022, 15:10

Niektóre podlaskie samorządy decydują się na wyłączanie oświetlenia ulicznego bądź zamykanie obiektów sportowych. Władze gmin i miast naszego regionu w ten sposób szukają oszczędności.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok