Radio Białystok | Gość | Mariusz Marszałkowski [wideo] - ekspert portalu BiznesAlert.pl

Mariusz Marszałkowski [wideo]

ekspert portalu BiznesAlert.pl

19.09.2022, 08:24, akt. 13:43

- To nie jest tylko kwestia tego, że chcemy zaoszczędzić pieniądze. Mogliśmy to robić w czasach nie-kryzysu, teraz musimy oszczędzać dlatego, żeby po prostu mieć energię.

Mariusz Marszałkowski, źródło: archiwum prywatne
Mariusz Marszałkowski, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Mariuszem Marszałkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rząd zapowiedział Tarczę Solidarnościową, która ma chronić przed podwyżkami cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na dopłaty.

Między innymi o tym z ekspertem portalu BiznesAlert.pl Mariuszem Marszałkowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dlaczego w ogóle rozmawiamy o dopłatach do energii? Dlaczego ona drożeje?


Mariusz Marszałkowski: Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że znajdujemy się w środku jednego z najbardziej poważnych kryzysów energetycznych we współczesnej historii Europy. Jeżeli popatrzymy wstecz, to podobny kryzys, ale o trochę innym znaczeniu i trochę innym wpływie na Europę, miał miejsce w połowie lat 70. podczas kryzysu naftowego, kiedy kraje OPEC nałożyły embarga na państwa Europy Zachodniej i nie dostarczały swojej ropy naftowej. Wtedy też mieliśmy do czynienia z kryzysem podażowym, tylko wtedy nie było ropy naftowej. Dzisiaj mamy kryzys podażowy związany z niedoborem gazu.

Europa w ostatnich latach bardzo silnie uzależniła się od dostaw gazu z Rosji. Stanowił on około 40 proc. W przypadku Niemiec to 55 proc., w przypadku Polski - 60 proc. Niektóre państwa takie jak Słowacja Węgry czy Czechy są uzależnione od Rosji w ponad 80-90 proc. To oznacza, że w sytuacji, kiedy Rosja dzisiaj wstrzymuje przepływ gazu do Europy, pojawiają się bardzo wysokie ceny gazu na europejskich rynkach.

W styczniu 2021 r. jedna megawatogodzina gazu na giełdzie w Holandii kosztowała pomiędzy 20 a 25 euro. Dzisiaj ta cena wynosi pomiędzy 250 a 350 euro. To pokazuje, jak dynamicznie zmieniła się cena tego surowca w ostatnich kilku, kilkunastu miesiącach. A to oczywiście przekłada się na ceny energii elektrycznej.


O jak dużych podwyżkach w Polsce mówimy już teraz i jak duże podwyżki są spodziewane?


Jeżeli popatrzymy na ceny prądu czy energii elektrycznej, to już mieliśmy w zasadzie podwyżkę rzędu 25 proc. od stycznia. Taryfa URE na następny rok jeszcze nie jest zaakceptowana. Urząd Regulacji Energetyki wciąż proceduje ten poziom taryfy. Natomiast rząd, widząc pewne sygnały rynkowe, już dzisiaj mówi o zamrożeniu cen dla odbiorców, którzy nie zużywają więcej niż 2000 kilowatogodzin rocznie bądź z wyłączeniami dla rodzin wielodzietnych czy z osobami niepełnosprawnymi 2600 kilowatogodzin rocznie.

Gdyby nie te działania, gdyby nie to, że trzeba wprowadzać pewne dodatki osłonowe czy dodatki energetyczne, to dzisiaj wiele osób wpadłoby w tak zwane ubóstwo energetyczne, czyli nie byłoby ich stać na opłacenie podstawowych rachunków za ogrzewanie czy energię elektryczną.


Wszystko pewnie zależy od wielkości gospodarstwa domowego, ale przykładowo na ile może wystarczyć te 2000 kWh?


Wszystko zależy od tego, jak kto zużywa energię. Znam gospodarstwa domowe, gdzie są dwie osoby, które posiadają suszarkę, zmywarkę, piec gazowy i zużywają do 1500 kWh rocznie, a więc znacznie poniżej tego limitu, który został ustalony. Natomiast to wszystko zależy od konsumenta. Jeżeli lubimy na przykład wysokie temperatury w domu bądź nie oszczędzamy światła, często robimy pranie, to wszystko wpływa na ogólne zużycie energii.

Ale generalnie według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 r. średnie zużycie energii w Polsce to właśnie dokładnie 1996 kWh, więc teoretycznie większość społeczeństwa powinna na tym skorzystać.


Co będzie ze zużyciem powyżej 2000 czy 2600 kWh?


W tym przypadku będzie obowiązywała nowa taryfa Urzędu Regulacji Energetyki. Ta, którą mamy obecnie, będzie obowiązywała do 2000 czy 2600 kWh w zależności od odbiorcy, natomiast powyżej tego poziomu będzie obowiązywała nowa taryfa, która zostanie ustalona na 2023 r. i która będzie na pewno znacznie wyższa niż tegoroczna.


Rząd zachęca też do oszczędzania energii. Za 10-procentowe oszczędności proponuje obniżki cen prądu. Czy jest to duże wyzwanie? Czy można to zrobić w jakiś prosty sposób?


To zależy od tego, jak ktoś wykorzystywał energię do tej pory. Jeżeli oszczędzamy dzisiaj, to trochę trudno będzie zbić te 10 proc., bo to wymaga jeszcze większego poświęcenia. Natomiast jeżeli ktoś nie oszczędza energii elektrycznej, czyli na przykład ma ciągle zapalone światło, ma ciągle włożone ładowarki do kontaktów, gotuje bez przykryć na garnkach, to każde z tych urządzeń, każdy z tych elementów dodaje do kilowatogodzin, które można w prosty sposób zaoszczędzić. Urządzenia non stop włączone w listwach nawet w trybie standby pobierają prąd, więc przyczyniają się do wyższych rachunku. Jeżeli więc zaczniemy na przykład odłączać listwę od telewizora, komputera, wyjmować ładowarki, to już to powinno dać nam jakiś poziom oszczędności. Jeżeli do tego dodamy na przykład wyłączanie świateł czy wymianę żarówek na energooszczędne, to są to już na tym poziomie oszczędności.


Rząd też zapowiada, że w ramach oszczędności od października administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. W jaki sposób urzędnicy mogą to zrobić bezboleśnie? Czy w pańskiej ocenie my petenci, wszyscy, którzy od czasu do czasu chodzimy do urzędu, w jakiś sposób to odczujemy?


Na pewno w urzędach będą oszczędności podobnego typu jak te, które można stosować w domach. Będzie na przykład wygaszanie świateł na korytarzach. Te obiekty są zawsze bardzo rozświetlone i myślę, że na przykład w takim momencie można by zainstalować fotokomórki. To są takie podstawy.

Oczywiście są pewne rzeczy, które naczelnicy czy dyrektorzy odpowiednich działów prawdopodobnie też będą wprowadzać, pewne ograniczenia wewnątrz swoich struktur - np. ograniczenia parzenia kawy czy herbaty. To może się wydawać śmieszne, ale taki czajnik, jeżeli policzymy sobie liczbę urzędników i czajników w takim urzędzie plus pomnożymy to razy jego energochłonność, a czajniki należą do grupy urządzeń, które są jednymi z bardziej energochłonnych, to musimy pamiętać, że to ma jakiś wpływ na ostateczne zużycie energii elektrycznej przez daną instytucję.

Myślę, że mogą to być tego typu restrykcje. Pamiętajmy, że mamy czas kryzysu. To nie jest tak, że my teraz chcemy zmniejszać to zużycie, bo chcemy zarobić 50 czy 100 zł w skali miesiąca na rachunkach. My po prostu nie chcemy stracić kilkuset złotych czy w ogóle mieć energię elektryczną.

Jeżeli popatrzymy na skalę cen surowców i trudności z zaspokojeniem popytu na nie, to musimy mieć świadomość, że przy zachowaniu takiej polityki energetycznej, jaką realizujemy dotychczas, czyli nie w czasie kryzys, może dojść do trudności w okresie jesienno-zimowym, kiedy ta energia będzie nam najbardziej potrzebna. To nie jest więc tylko kwestia tego, że chcemy zaoszczędzić. Mogliśmy to robić w czasach nie-kryzysu, teraz musimy oszczędzać dlatego, żeby po prostu mieć energię.


| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.


fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.


fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.


foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".


Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.


Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.


Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.


Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?


Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
2.11.2022

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
31.10.2022

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.


Jesus Imaz, fot. Joanna Szubzda

Jesus Imaz

napastnik Jagiellonii Białystok
30.10.2022

- Nikt nie lubi przegrywać 2:5, a szczególnie boli porażka przed własną publicznością - mówi o meczu z Legią Warszawa Jesus Imaz.

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński, fot. Marcin Gliński

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie i koordynator kwesty
28.10.2022

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
27.10.2022

"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok