Radio Białystok | Gość | Mariusz Marszałkowski [wideo] - ekspert portalu BiznesAlert.pl

Mariusz Marszałkowski [wideo]

ekspert portalu BiznesAlert.pl

19.09.2022, 08:24, akt. 13:43

- To nie jest tylko kwestia tego, że chcemy zaoszczędzić pieniądze. Mogliśmy to robić w czasach nie-kryzysu, teraz musimy oszczędzać dlatego, żeby po prostu mieć energię.

Mariusz Marszałkowski, źródło: archiwum prywatne
Mariusz Marszałkowski, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Mariuszem Marszałkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rząd zapowiedział Tarczę Solidarnościową, która ma chronić przed podwyżkami cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na dopłaty.

Między innymi o tym z ekspertem portalu BiznesAlert.pl Mariuszem Marszałkowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dlaczego w ogóle rozmawiamy o dopłatach do energii? Dlaczego ona drożeje?


Mariusz Marszałkowski: Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że znajdujemy się w środku jednego z najbardziej poważnych kryzysów energetycznych we współczesnej historii Europy. Jeżeli popatrzymy wstecz, to podobny kryzys, ale o trochę innym znaczeniu i trochę innym wpływie na Europę, miał miejsce w połowie lat 70. podczas kryzysu naftowego, kiedy kraje OPEC nałożyły embarga na państwa Europy Zachodniej i nie dostarczały swojej ropy naftowej. Wtedy też mieliśmy do czynienia z kryzysem podażowym, tylko wtedy nie było ropy naftowej. Dzisiaj mamy kryzys podażowy związany z niedoborem gazu.

Europa w ostatnich latach bardzo silnie uzależniła się od dostaw gazu z Rosji. Stanowił on około 40 proc. W przypadku Niemiec to 55 proc., w przypadku Polski - 60 proc. Niektóre państwa takie jak Słowacja Węgry czy Czechy są uzależnione od Rosji w ponad 80-90 proc. To oznacza, że w sytuacji, kiedy Rosja dzisiaj wstrzymuje przepływ gazu do Europy, pojawiają się bardzo wysokie ceny gazu na europejskich rynkach.

W styczniu 2021 r. jedna megawatogodzina gazu na giełdzie w Holandii kosztowała pomiędzy 20 a 25 euro. Dzisiaj ta cena wynosi pomiędzy 250 a 350 euro. To pokazuje, jak dynamicznie zmieniła się cena tego surowca w ostatnich kilku, kilkunastu miesiącach. A to oczywiście przekłada się na ceny energii elektrycznej.


O jak dużych podwyżkach w Polsce mówimy już teraz i jak duże podwyżki są spodziewane?


Jeżeli popatrzymy na ceny prądu czy energii elektrycznej, to już mieliśmy w zasadzie podwyżkę rzędu 25 proc. od stycznia. Taryfa URE na następny rok jeszcze nie jest zaakceptowana. Urząd Regulacji Energetyki wciąż proceduje ten poziom taryfy. Natomiast rząd, widząc pewne sygnały rynkowe, już dzisiaj mówi o zamrożeniu cen dla odbiorców, którzy nie zużywają więcej niż 2000 kilowatogodzin rocznie bądź z wyłączeniami dla rodzin wielodzietnych czy z osobami niepełnosprawnymi 2600 kilowatogodzin rocznie.

Gdyby nie te działania, gdyby nie to, że trzeba wprowadzać pewne dodatki osłonowe czy dodatki energetyczne, to dzisiaj wiele osób wpadłoby w tak zwane ubóstwo energetyczne, czyli nie byłoby ich stać na opłacenie podstawowych rachunków za ogrzewanie czy energię elektryczną.


Wszystko pewnie zależy od wielkości gospodarstwa domowego, ale przykładowo na ile może wystarczyć te 2000 kWh?


Wszystko zależy od tego, jak kto zużywa energię. Znam gospodarstwa domowe, gdzie są dwie osoby, które posiadają suszarkę, zmywarkę, piec gazowy i zużywają do 1500 kWh rocznie, a więc znacznie poniżej tego limitu, który został ustalony. Natomiast to wszystko zależy od konsumenta. Jeżeli lubimy na przykład wysokie temperatury w domu bądź nie oszczędzamy światła, często robimy pranie, to wszystko wpływa na ogólne zużycie energii.

Ale generalnie według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 r. średnie zużycie energii w Polsce to właśnie dokładnie 1996 kWh, więc teoretycznie większość społeczeństwa powinna na tym skorzystać.


Co będzie ze zużyciem powyżej 2000 czy 2600 kWh?


W tym przypadku będzie obowiązywała nowa taryfa Urzędu Regulacji Energetyki. Ta, którą mamy obecnie, będzie obowiązywała do 2000 czy 2600 kWh w zależności od odbiorcy, natomiast powyżej tego poziomu będzie obowiązywała nowa taryfa, która zostanie ustalona na 2023 r. i która będzie na pewno znacznie wyższa niż tegoroczna.


Rząd zachęca też do oszczędzania energii. Za 10-procentowe oszczędności proponuje obniżki cen prądu. Czy jest to duże wyzwanie? Czy można to zrobić w jakiś prosty sposób?


To zależy od tego, jak ktoś wykorzystywał energię do tej pory. Jeżeli oszczędzamy dzisiaj, to trochę trudno będzie zbić te 10 proc., bo to wymaga jeszcze większego poświęcenia. Natomiast jeżeli ktoś nie oszczędza energii elektrycznej, czyli na przykład ma ciągle zapalone światło, ma ciągle włożone ładowarki do kontaktów, gotuje bez przykryć na garnkach, to każde z tych urządzeń, każdy z tych elementów dodaje do kilowatogodzin, które można w prosty sposób zaoszczędzić. Urządzenia non stop włączone w listwach nawet w trybie standby pobierają prąd, więc przyczyniają się do wyższych rachunku. Jeżeli więc zaczniemy na przykład odłączać listwę od telewizora, komputera, wyjmować ładowarki, to już to powinno dać nam jakiś poziom oszczędności. Jeżeli do tego dodamy na przykład wyłączanie świateł czy wymianę żarówek na energooszczędne, to są to już na tym poziomie oszczędności.


Rząd też zapowiada, że w ramach oszczędności od października administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. W jaki sposób urzędnicy mogą to zrobić bezboleśnie? Czy w pańskiej ocenie my petenci, wszyscy, którzy od czasu do czasu chodzimy do urzędu, w jakiś sposób to odczujemy?


Na pewno w urzędach będą oszczędności podobnego typu jak te, które można stosować w domach. Będzie na przykład wygaszanie świateł na korytarzach. Te obiekty są zawsze bardzo rozświetlone i myślę, że na przykład w takim momencie można by zainstalować fotokomórki. To są takie podstawy.

Oczywiście są pewne rzeczy, które naczelnicy czy dyrektorzy odpowiednich działów prawdopodobnie też będą wprowadzać, pewne ograniczenia wewnątrz swoich struktur - np. ograniczenia parzenia kawy czy herbaty. To może się wydawać śmieszne, ale taki czajnik, jeżeli policzymy sobie liczbę urzędników i czajników w takim urzędzie plus pomnożymy to razy jego energochłonność, a czajniki należą do grupy urządzeń, które są jednymi z bardziej energochłonnych, to musimy pamiętać, że to ma jakiś wpływ na ostateczne zużycie energii elektrycznej przez daną instytucję.

Myślę, że mogą to być tego typu restrykcje. Pamiętajmy, że mamy czas kryzysu. To nie jest tak, że my teraz chcemy zmniejszać to zużycie, bo chcemy zarobić 50 czy 100 zł w skali miesiąca na rachunkach. My po prostu nie chcemy stracić kilkuset złotych czy w ogóle mieć energię elektryczną.

Jeżeli popatrzymy na skalę cen surowców i trudności z zaspokojeniem popytu na nie, to musimy mieć świadomość, że przy zachowaniu takiej polityki energetycznej, jaką realizujemy dotychczas, czyli nie w czasie kryzys, może dojść do trudności w okresie jesienno-zimowym, kiedy ta energia będzie nam najbardziej potrzebna. To nie jest więc tylko kwestia tego, że chcemy zaoszczędzić. Mogliśmy to robić w czasach nie-kryzysu, teraz musimy oszczędzać dlatego, żeby po prostu mieć energię.


| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok