Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Błaszczak: w Wojskach Obrony Terytorialnej będą żołnierze wyspecjalizowani w ochronie granic [zdjęcia, wideo]

Mariusz Błaszczak: w Wojskach Obrony Terytorialnej będą żołnierze wyspecjalizowani w ochronie granic [zdjęcia, wideo]

24.09.2022, 15:24, akt. 17:06

W Wojskach Obrony Terytorialnej będą żołnierze wyspecjalizowani w działaniach na rzecz ochrony granicy - wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w sobotę (24.09) decyzję o zatwierdzeniu koncepcji Komponentu Obrony Pogranicza, stanowiącego część WOT.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Podpis pod stosownymi dokumentami złożył w czasie uroczystej przysięgi w Kolnie, złożonej przez nowych żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Zwracał uwagę, że na Ukrainie toczy się wojna, a Polska miała do czynienia z atakiem hybrydowym z Białorusi, który swoje apogeum miał jesienią 2021 roku, ale wciąż dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.


- Miejmy świadomość tego, że agresja rosyjska nie ustaje. Że pewnie "władcy Kremla" postanowią wykorzystać trudną sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, żeby znowu rzucać tych ludzi na granice Unii Europejskiej - dodał szef MON. - Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większą siłą, postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania - w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - Komponentu Obrony Pogranicza - poinformował.


Mówił, że już teraz będzie to dziesięć batalionów żołnierzy w czterech województwach na granicy wschodniej: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim. - Będzie się on rozwijał, tak, żebyśmy doszli do stanu, że żołnierze - w ramach tego komponentu - wyposażeni w odpowiedni sprzęt, będą mogli wspierać Straż Graniczną - wyjaśnił. Zaznaczył, że od początku kryzysu na granicy wschodniej, WOT wciąż wspiera w działaniach żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG. - Ale chodzi o powołanie komponentu, który będzie się specjalizował właśnie w takiej formule służby - dodał minister Błaszczak.

Szef MON mówił, że nazwa i skrót powołanego komponentu nie jest przypadkowa. - Oczywiście odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej. Wtedy też obok Straży Granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa - przypomniał.W wystąpieniu po przysiędze złożonej przez prawie 30 nowych żołnierzy WOT, wicepremier Błaszczak mówił, że taka przysięga to ważna chwila nie tylko dla samych żołnierzy i ich bliskich, ale też dla miejscowej społeczności. - Dlatego, że żołnierze WOT stanowią właśnie komponent lokalny polskich sił zbrojnych. To są ludzie, których państwo przecież znają, to są wasi sąsiedzi (...), ludzie, którzy są zawsze gotowi i zawsze blisko - mówił do zgromadzonych na uroczystości w Kolnie.W Kolnie nowi żołnierze wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej [zdjęcia]Wzięli w niej udział również żołnierze z USA, Chorwacji, Rumunii i Wielkiej Brytanii, służący w Batalionowej Grupie Bojowej NATO, podlascy parlamentarzyści, władze samorządowe, bliscy żołnierzy składających  przysięgę.źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żołnierze będą ćwiczyć w strefie przygranicznej z Białorusią

16.09.2022, 07:48

Więcej niż zwykle żołnierzy będzie w ten weekend (16-18.09) w strefie przy granicy z Białorusią. 800 terytorialsów i żołnierzy wojsk lądowych rozpoczyna trzydniowe ćwiczenia taktyczne KOP-22.


Można znów odwiedzać przygraniczne miejscowości - nie obowiązuje już zakaz przebywania [zdjęcia]

4.07.2022, 07:03

Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.


Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 15:32

Blisko 50 tys. ton stali wykorzystano do kończącej się budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. Teraz rozpocznie się montaż kamer i czujników. Straż Graniczna zwraca też uwagę na zwiększającą bezpieczeństwo drogę, która powstała wzdłuż granicy.


Mariusz Błaszczak i Elżbieta Witek w Podlaskiem [zdjęcia]

27.06.2022, 12:31

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek (27.06) goszczą w województwie podlaskim. Spotkali się już z żołnierzami, którzy pracują na polsko-białoruskiej granicy.


Żołnierz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wygrał Best Soldier Competition w Chorwacji

31.05.2022, 14:59

Kpr. Dariusz Zduńczyk z 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży był najlepszy z polskiej reprezentacji. Zdobył też trzecie miejsce w klasyfikacji zawodników zagranicznych i ósme w klasyfikacji generalnej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok