Radio Białystok | Wiadomości | Zbliża się sezon grypowy - eksperci radzą, by się zaszczepić

Zbliża się sezon grypowy - eksperci radzą, by się zaszczepić

autor: Renata Reda

28.09.2022, 08:59, akt. 09:18

O zaszczepienie się przeciwko grypie apelują eksperci. Przypominają, że szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca i teraz jest najlepsza pora, by przyjąć szczepionkę.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Zbliża się sezon grypowy - eksperci radzą, by się zaszczepić - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskiem jest około 170 miejsc, gdzie w ramach ubezpieczenia można dostać zastrzyk.

Dzieci można szczepić tylko w przychodniach po wcześniejszym zbadaniu przez lekarza. Dorośli mogą też przyjąć preparat w aptece. Wcześniej lekarz musi wystawić receptę.

Rzeczniczka Podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska przypomina, że osoby do 18. roku życia mają 50-procentową refundację szczepionki, podobnie seniorzy od 65. do 75. roku życia. Osoby, które skończyły 75 lat preparat mają za darmo, tak samo kobiety w ciąży. Refundację na szczepionkę mają też osoby przewlekle chore.

W naszym regionie przeciwko grypie można zaszczepić się w 170 przychodniach i aptekach, ale liczba ta może się jeszcze zwiększyć - mówi dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.


Placówki medyczne oraz apteki, które chcą szczepić przeciwko grypie, ale nie zdążyły jeszcze złożyć swoich aplikacji do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mają ostatni dzwonek, aby dopełnić formalności. 30 września upływa termin składania wniosków na realizację szczepień ochronnych przeciwko grypie. Podkreślam, że procedura jest prosta i szybka, nasi pracownicy na bieżąco włączają do wykazu nowe punkty szczepień. Aktualnie w całym województwie podlaskim do realizacji szczepień ochronnych przeciwko grypie zgłosiło się 169 podmiotów w tym 41 aptek oraz 128 placówek medycznych - mówi Maciej Olesiński.


Procedura naboru:

Placówki medyczne oraz apteki ogólnodostępne zgłaszają swoją aplikację elektronicznie poprzez skrzynkę ePUAP Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wraz z pisemnym oświadczeniem i formularzem zgłoszeniowym. W przypadku braku możliwości przekazania drogą elektroniczną, aplikacje można złożyć w wersji papierowej w siedzibie Podlaskiego Oddziału NFZ przy ul. Pałacowej 3 w Białymstoku.

Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia oraz podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.

Lista punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowana jest na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się sezon szczepień przeciwko grypie

10.09.2022, 13:45

Po kilkanaście osób dziennie zgłasza się już do niektórych przychodni lekarskich i aptek w województwie podlaskim na szczepienia przeciwko grypie.


Z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mogą skorzystać seniorzy z Łomży i Suwałk

2.09.2022, 14:55

Seniorzy z Łomży i Suwałk mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - finansują je urzędy miast. W Suwałkach trzeba mieć minimum 65 lat, żeby wziąć udział w projekcie, a w Łomży 60.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok