Radio Białystok | Wiadomości | Do 31 godzin oczekiwania w kolejce tirów przed Bobrownikami

Do 31 godzin oczekiwania w kolejce tirów przed Bobrownikami

3.10.2022, 09:11, akt. 09:13

Do 31 godzin czekają w poniedziałek (3.10) rano kierowcy ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce stoi 550 tirów.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Czas oczekiwania przekraczający dobę utrzymuje się od początku minionego weekendu; w niedzielę rano było to 28 godzin. Podczas 12-godzinnej nocnej zmiany z niedzieli na poniedziałek na Białoruś wyjechało po odprawie 160 tirów - podała KAS.

Od prawie jedenastu miesięcy Bobrowniki to jedyne w Podlaskiem drogowe przejście graniczne obsługujące ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r. z powodu kryzysu migracyjnego zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.

Przez wiele tygodni w Bobrownikach utrzymywały się – sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania – kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony w połowie kwietnia br. - zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych po agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Ruch przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja ruch się zwiększył, czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki, które utrzymywały się przez ponad dwa miesiące. Ruch ponownie zaczął maleć pod koniec lipca; zdarzały się dni, kiedy odprawy odbywały się na bieżąco.

Od września kolejka znowu zaczęła rosnąć, w weekendy czas oczekiwania na odprawę sięga lub przekracza 24 godziny.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


17 godzin czekają kierowcy tirów na przejściu granicznym w Bobrownikach

29.09.2022, 09:47

Do 17 godzin muszą w czwartek (29.09) rano czekać ciężarówki na wyjazd na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach - podała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce czeka trzysta tirów.


200 ciężarówek w kolejce przed przejściem w Bobrownikach

13.09.2022, 11:05

200 ciężarówek stało we wtorek (13.09) rano w kolejce przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). Na wyjazd na Białoruś trzeba czekać 11 godzin - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok