Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczyna się festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

W Białymstoku rozpoczyna się festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

5.10.2022, 14:11, akt. 14:16

Spektakle teatrów m.in. z Białorusi, Ukrainy, Macedonii i Armenii a także spotkania i rozmowy z artystami złożą się na rozpoczynający się w środę (05.10) wieczorem festiwal "Kierunek Wschód" w Białymstoku. Impreza potrwa do 15 października.

fot. Ź. Kościn
fot. Ź. Kościn

Ideą imprezy jest prezentacja kultury pogranicza

Festiwal organizowany jest przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To szósta edycja imprezy. Jego ideą jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Ma służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.

W tym roku pokazanych zostanie osiem spektakli teatrów z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Macedonii Północnej i Litwy, a także gospodarza festiwalu - białostockiego teatru. Jak mówił wcześniej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, w tym roku większość spektakli będzie nawiązywała tematycznie do obecnych czasów, także czasów wojny; spektakle będą bardzo różnorodne - zarówno klasyczne jak i współczesne.


Będzie można zobaczyć jedną z najnowszych produkcji Teatru Dramatycznego - "Makbeta"

Spektakl gospodarzy otworzy festiwal w środę wieczorem. Będzie można zobaczyć jedną z najnowszych produkcji Teatru Dramatycznego - "Makbeta" w reżyserii Grzegorza Suskiego. Spektakl został przygotowany w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie tego spektaklu. W czerwcu był pokazywany na festiwalu szekspirowskim w Macedonii Północnej.

W kolejnych dniach będzie można zobaczyć m.in. spektakl "Klasa" Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru. To opowieść dokumentalna, gdzie historie o zastraszaniu i poniżaniu w szkole, są tak naprawdę opowieściami o kraju i historii. "Każdy dzień to lekcja. Nie jest to więc spektakl o szkole, lecz o Ukrainie tu i teraz" - napisano w materiałach.

Białoruscy aktorzy zrzeszeni w Niezależnej Grupie Teatralnej Kupalaucy, a wcześniej związani z Narodowym Teatrem im. Janka Kupały pokażą spektakl "Gęsi-Ludzie-Łabędzie". Przedstawienie to - jak piszą twórcy - adaptacja powieści współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza "Psy Europy", która w ojczyźnie pisarza została zakazana.

Spektaklem dla osób pełnoletnich będzie m.in. przedstawienie "Bachantki" Eurypidesa, które wystawi Teatr Narodowy w Bitoli (Macedonia Północna). Twórcy stawiają w nim pytanie o zmianę w relacji wobec "innego" i szukanie wroga a nie w samym sobie. "Teatr, który stał się miejscem rewizji społeczeństwa i nas samych, teatr, który nie jest rozrywką, ale tym, który walczy o wolność" - piszą twórcy spektaklu.

Festiwal zakończy performance "In-ni" Kijowskiego Akademickiego Teatru "Złota Brama". "Spektakl dotyka tematu traumy związanej z przemocą i agresją, pozostającą w nas na długo, czasem na zawsze. Przemoc rodzi gniew, gniew rodzi okrucieństwo i wojnę" - informują twórcy w materiałach prasowych.


Spektakle będą pokazywane w różnych lokalizacjach

W związku z trwającym remontem zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego spektakle będą pokazywane w innych lokalizacjach: Kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury i Uniwersytecie w Białymstoku.

Festiwal "Kierunek Wschód VI" otrzymał dofinansowanie z MKiDN oraz budżetu województwa podlaskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Teatry z Gruzji, Ukrainy czy Armenii na Festiwalu "Kierunek Wschód" w Białymstoku

28.09.2022, 16:10

Przed nami szósta edycja przeglądu spektakli prezentujących kulturę pogranicza "Kierunek Wschód".


Archiwum cyfrowe, warsztaty i festiwal Kierunek Wschód - najnowsze propozycje Teatru Dramatycznego w Białymstoku

19.09.2022, 14:31

Archiwum cyfrowe dostępne dla każdego, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, Kierunek Wschód czy teatralna międzynarodowa współpraca nad spektaklem z udziałem twórców z Ukrainy, Polski i Litwy - to najnowsze propozycje Teatru Dramatycznego w Białymstoku.


Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki ze swoimi spektaklami w Armenii

8.12.2021, 13:00

Popularyzacji polskiego teatru za granicą służy projekt Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który pokaże swoje spektakle po raz pierwszy w Armenii. Tamtejsza publiczność będzie mogła zobaczyć dwa spektakle białostockiego teatru.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok