Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna odnalazła w lesie Syryjkę, podobno zostawioną przez aktywistów

Straż Graniczna odnalazła w lesie Syryjkę, podobno zostawioną przez aktywistów

14.10.2022, 18:47, akt. 18:54

Funkcjonariusze Straży Granicznej odnaleźli na granicy 27-letnią obywatelkę Syrii, której szukał mąż. Cudzoziemkę samą w lesie pozostawili aktywiści, z którymi skontaktowali się przemytnicy. Kobieta nie była w stanie iść, a pozostała część grupy imigrantów odeszła - poinformowała Straż Graniczna.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Do zdarzenia doszło w środę (12.10) w nocy. Jak przekazała Straż Graniczna kobieta przyleciała do Moskwy, a następnie przewieziono ją samochodem do Mińska. "Syryjka razem z tą grupą osób przekroczyła nielegalnie granicę. Byli prowadzeni przez dwóch przewodników. Przeszli na stronę polską. Ci przemytnicy powiedzieli, że mają numery do aktywistów i zadzwonili po nich" - powiedziała rzeczniczka SG por. SG Anna Michalska.

Dodała, że wtedy grupa imigrantów rozdzieliła się na dwie części. "Część poszła z przemytnikami, a aktywiści zostali z drugą grupą, która również niebawem odeszła. Niestety kobieta ta miała problem ze spuchniętymi nogami i nie była w stanie iść dalej. Została więc zostawiona sama" - poinformowała Michalska.

Jak podała Syryjka skontaktowała się wówczas z mężem, podając mu swoją lokalizację. Wtedy mężczyzna legalnie mieszkający w Niemczech poprosił funkcjonariuszy o pomoc. Kobietę odnaleziono i zabrano do szpitala. Została zbadana i opuściła już szpital. Jest bezpieczna i spotkała się z mężem. "Złożyła wniosek o ochronę międzynarodową. Procedury w tej sprawie zostały rozpoczęte" - podała Michalska.Jak przekazała SG, po raz kolejny potwierdziło się, że aktywiści są w kontakcie nie tylko z cudzoziemcami po stronie białoruskiej, ale również z organizatorami nielegalnego przekraczania granicy. "Nie poinformowali służb i pozostawili cudzoziemców w lesie narażając ich życie i zdrowie" - napisała w komunikacie SG.

"To jest wręcz zachęcające, żeby te osoby nielegalnie przekraczały granice, bo skoro oni im oferują pomoc, to te wszystkie osoby idą potem przez bagna, rzeki, narażając swoje życie i zdrowie. Jeżeli to są aktywiści, którzy mają siłę i chcą, to niech im zorganizują legalne drogi do Europy" - zaznaczyła por. Michalska.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gruzini skazani za przemyt nielegalnych imigrantów z Iraku

14.10.2022, 16:08

Czterech Gruzinów skazał suwalski sąd na kary więzienia bez zawieszenia za przemyt ludzi przez litewsko-polską granicę.


SG zatrzymała troje Białorusinów podejrzanych o organizowanie nielegalnej migracji do Polski

13.10.2022, 10:47

Podlascy strażnicy graniczni zatrzymali w Warszawie troje Białorusinów podejrzanych o organizowanie nielegalnej migracji z Białorusi do Polski. Kobietę i dwoje mężczyzn udało się zatrzymać tuż przed planowanym wylotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Blisko 60 osób próbowało dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi

12.10.2022, 10:13

57 kolejnych osób próbowało we wtorek dostać nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - podała w środę (12.10) na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano cztery osoby, które przewoziły migrantów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok