Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna odebrała pierwszy odcinek bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna odebrała pierwszy odcinek bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej

15.11.2022, 14:35, akt. 14:39

Straż Graniczna odebrała formalnie pierwszy odcinek bariery elektronicznej w pobliżu Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej; na odcinku o długości 21 kilometrów działał będzie jeden kontener elektro-teletechniczny i ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

O odebraniu pierwszego odcinka bariery elektronicznej poinformowała na wtorkowym (15.11) posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. Wioletta Gorzkowska.

Jak dowiedziała się PAP, odebrany w poniedziałek po południu odcinek ma 21 kilometrów długości; ustawiony został tam jeden z 11 kontenerów elektro-teletechniczny i ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Odcinek ma zacząć działać w ciągu najbliższych kilku dni; obecnie szkoleni są pierwsi operatorzy bariery elektronicznej. Szczegóły systemu mają zostać wkrótce zaprezentowane na specjalnym spotkaniu, które zostanie zorganizowane dla dziennikarzy w rejonie granicy polsko-białoruskiej.

Jak powiedziała na wtorkowym posiedzeniu podkomisji zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. Wioletta Gorzkowska perymetria budowana obecnie na granicy polsko-białoruskiej to system wczesnego ostrzegania, który docelowo powstanie na całej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Wczoraj odebraliśmy pierwszy odcinek tej bariery. Trwa w tej chwili wybór wykonawców na budowę bariery na granicy z Federacją Rosyjską. Kolejnym etapem będzie budowa technicznego zabezpieczenia granicy z Białorusią na wodach granicznych, czyli na rzece Bug i Świsłocz. Docelowo systemem perymetrycznym planujemy zabezpieczyć całą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, oczywiście tam, gdzie ta budowa będzie możliwa

- mówiła Wioletta Gorzkowska.

W poniedziałek rzeczniczka Straży granicznej por. Anna Michalska poinformowała o rozpoczęciu szkoleń dla operatorów bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Docelowo przeszkolonych ma zostać 140 operatorów bariery, zaś na jednej zmianie system obsługiwać będzie 10 funkcjonariuszy.

"Będą oni obsługiwać barierę elektroniczną i m.in. decydować - na podstawie odebranych sygnałów - o ewentualnej reakcji funkcjonariuszy Straży Granicznej" - powiedziała Anna Michalska. Dodała, że bariera będzie bardzo czuła i będzie reagować na wszystkie zdarzenia związane z próbą jej przekroczenia. Wykrywać ma nawet zwierzęta wielkości jeża. Personel centrum będzie także obsługiwał kamery dzienno-nocne i termowizyjne. To łącznie 3 tys. kamer, które będą uruchomione całodobowo.

Zapisy z kamer i czujników będą przesyłane do Centrum Nadzoru w Białymstoku. Wszystkie elementy bariery ma spinać 11 kontenerów elektro-teletechnicznych. Do tej pory ustawiono sześć z 11 kontenerów.

Budowa bariery fizycznej, która ma zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi zakończyła się latem. Pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym powstał na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią.

Od czerwca na granicy polsko-białoruskiej, na 202 kilometrach trwa budowa bariery elektronicznej. Jej wykonawcą jest Elektrotim.

Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obywatele m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu i Syrii chcieli dostać się nielegalnie do Polski

15.11.2022, 10:45

80 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (14.11) nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; część z nich przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby. Zatrzymano kolejnych trzech tzw. kurierów nielegalnych imigrantów.


Blisko 90 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

13.11.2022, 08:44

88 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w niedzielę (13.11) rano Straż Graniczna. Odnotowano próby przekroczenia granicy przez graniczne rzeki: Świsłocz i Bug.


Obywatele m.in. Afganistanu, Iraku, Iranu i Syrii chcieli nielegalnie dostać się do Polski

11.11.2022, 13:20

89 cudzoziemców próbowało w czwartek (10.11) nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Afganistanu, Iraku, Iranu i Syrii - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Po raz kolejny zanotowano próby przeprawy przez rzekę Świsłocz.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok