Radio Białystok | Wiadomości | Nowy wóz gaśniczy trafił do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży

Nowy wóz gaśniczy trafił do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży

autor: Paweł Wądołowski

28.11.2022, 19:28, akt. 19:39

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży otrzymali nowy wóz gaśniczy. Zastąpi on kilkunastoletni pojazd, który trafi do jednostki ochotniczej.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Jak mówi komendant miejski PSP w Łomży Adam Kalinowski, to nowoczesny, ale kosztowny sprzęt, który udało się kupić dzięki współpracy wielu instytucji. 


- Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo ze zbiornikiem wody o pojemności 5000 litrów wody. Zastąpi wysłużony samochód Scania. Nowy wóz kosztował ponad milion trzysta tysięcy złotych. Pieniądze na jego zakup pochodziły z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i przez Fundusz Wsparcia Komendy Wojewódzkiej dofinansowały go gminy i prezydent Łomży - podkreślał.


Podczas uroczystego przekazania samochodu komendant wojewódzki PSP wręczył też przedstawicielom dwóch jednostek ochotniczych decyzje o ich przyłączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że teraz jednostki ze Starych Kupisk i Olszyn będą wysyłane do zdarzeń na terenie całego powiatu łomżyńskiego. 

To wyróżnienie, ale także wyzwanie dla tych jednostek - mówił komendant wojewódzki PSP, starszy brygadier, Sebastian Zdanowicz.


- Ponieważ jednostka OSP musi spełniać pewne wymogi i mieć odpowiednią ilość członków, a także odpowiedni sprzęt. Dzięki dołączeniu tych OSP do systemu, mobilność strażaków jest większa, liczba strażaków w powiecie łomżyńskim, którzy mogą być zadysponowani do akcji również rośnie. A tym samym bezpieczeństwo mieszkańców - dodaje.


O potrzebie inwestowania w Straż Pożarną mówili też zaproszeni na uroczystość goście.


- Chcemy, żeby strażacy byli w stanie efektywnie nieść pomoc, kiedy będzie taka potrzeba. Kolejne wozy bojowe, które docierają do Państwowej Straży Pożarnej, a potem także do strażaków ochotników, z pewnością poziom bezpieczeństwa zwiększą. Dobrze, że te wozy trafiają do różnych miejscowości, bo dzięki temu strażacy będą mogli szybciej interweniować - mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


- Straż Pożarna ma wiele zadań i to realizowanych każdego dnia. Dlatego, oprócz ofiarności strażaków, potrzebuje również nowoczesnego sprzętu. I ten sprzęt od paru lat, w sposób bardzo intensywny, kupujemy. Kupujemy ze środków budżetowych, ale także wspieranych przez samorządy - mówił poseł, Jarosław Zieliński.


W czasie uroczystości łomżyńscy strażacy poznali też nowego zastępcę komendanta miejskiego PSP w Łomży. Od 1 grudnia będzie nim młodszy brygadier Arkadiusz Obrycki. Do tej pory pełnił funkcję dowódcy jednostki w Komendzie Powiatowej w Kolnie 

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strażacy z OSP w Choroszczy dostali nowy wóz ratowniczo-gaśniczy [zdjęcia]

8.10.2022, 08:07

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dostali strażacy ochotnicy z Choroszczy. Zastąpił on stary i wysłużony wóz.


Strażacy ochotnicy z jednostki w Lewickich dostali nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

24.09.2022, 16:56

Dzięki temu będą mogli m.in. szybciej dojechać na miejsce zdarzenia - strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewickich otrzymali nowy wóz ratunkowo-gaśniczy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok