Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy studenci szukają genetycznych bliźniaków. Trwa akcja rejestracji dawców szpiku

Białostoccy studenci szukają genetycznych bliźniaków. Trwa akcja rejestracji dawców szpiku

autor: Renata Reda

6.12.2022, 12:36, akt. 12:48

Łączy ich chęć pomagania innym, a celem jest znalezienie bliźniaków genetycznych dla pacjentów walczących z nowotworami krwi. Studenci dwóch białostockich uczelni uczestniczą w ogólnopolskim projekcie HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Białostoccy studenci szukają genetycznych bliźniaków. Trwa akcja rejestracji dawców szpiku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przez najbliższych kilka dni akcja będzie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i Politechnice Białostockiej.

W całej Polsce akcja odbywa się już po raz 14. W tym roku przystąpili do niej studenci z 58 uczelni.

Jesienna edycja projektu Fundacji DKMS HELPERS’ GENERATION odbywa się w dniach 5-11 grudnia.


Studenci edukują, rejestrują i dają szansę na życia!

Od 2013 roku na campusach uczelni w całej Polsce odbyło się już łącznie 1430 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, przeprowadzonych przez studentów w ramach projektu HELPERS’ GENERATION.

Akcja Fundacji DKMS od blisko 10 lat zrzesza studentów wokół idei dawstwa szpiku, którzy edukują w jej zakresie swoich kolegów, a także pokazują, jak niewiele trzeba zrobić, by dać komuś drugą szansę na życie.

Dzięki ich zaangażowaniu baza Fundacji DKMS powiększyła się w tym czasie o 140 098 potencjalnych dawców szpiku, a 1074 osoby, które zarejestrowały się podczas studenckich akcji, są już dziś dawcami faktycznymi, którzy dali szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym”.


Warsztaty naszpikowane wiedzą

Każdą edycję projektu HELPERS’ GENERATION poprzedzają warsztaty, organizowane przez Fundację DKMS. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, warsztaty odbyły się w formule stacjonarnej, a w spotkaniu w Warszawie udział wzięło 88 studenckich liderów z blisko 60 uczelni. Uczestnicy zdobywali wiedzę na temat dawstwa szpiku, a także praktyczne umiejętności, tj.: organizacja i promocja wydarzeń, zarządzanie projektami czy komunikacja w mediach społecznościowych.

W tym roku Fundacja DKMS ogłosiła również konkurs stażowy i w ramach każdej z edycji (jesiennej oraz wiosennej) nagrodzi liderów projektu HELPERS’ GENERATION z jednej uczelni, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną. Nagrodą w konkursie jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty. Będzie to szansa na wykorzystanie swoich dotychczasowych umiejętności - i zdobycie nowych – wewnątrz organizacji.


Rejestracja nic nie kosztuje

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 11 000 (listopad 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pomaga w walce z nowotworami krwi - Fundacja Naszpikowani podsumowała szósty rok działalności

28.11.2022, 20:48

Fundacja Naszpikowani od sześciu lat pomaga dzieciom i dorosłym w walce z chorobami nowotworowymi krwi - zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Podczas wieczornej gali w Białymstoku (28.11) podsumowano kolejny rok działalności.


Fundacja Naszpikowani vs Pectus Football Team - mecz charytatywny

8.07.2022, 21:05

Fundacja Naszpikowani zaprasza na mecz charytatywny pomiędzy Pectus Football Team a drużyną Naszpikowani. Mecz odbędzie się w piątek, 8 lipca o godz. 17:30 na płycie głównej Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Wstęp jest bezpłatny.


Setna osoba z rejestru białostockiego ośrodka dawców szpiku podzieliła się komórkami macierzystymi

9.06.2022, 13:25

To małe święto Ośrodka Dawców Szpiku działającego przy białostockim centrum krwiodawstwa. Komórkami macierzystymi podzieliła się setna z 35 tysięcy zrekrutowanych osób.


"Podaruj komuś szansę na życie!" - akcja fundacji "Naszpikowani" w Białymstoku

5.03.2022, 06:22

Najmłodsi bawili się razem z mistrzynią sportu, a dorośli pomagali innym. Kilkadziesiąt osób oddało krew, bądź zapisało się do bazy potencjalnych dawców szpiku. To wynik akcji Fundacji Naszpikowani w jednym z białostockich centrów handlowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok