Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkaniec okolic Augustowa stracił 160 tys. zł - uwierzył w atak hakerski na jego konto bankowe

Mieszkaniec okolic Augustowa stracił 160 tys. zł - uwierzył w atak hakerski na jego konto bankowe

autor: Grzegorz Pilat

6.12.2022, 17:52, akt. 17:59

Każda informacja związana z naszymi oszczędnościami powinna być dokładnie sprawdzona - przypominają policjanci. Blisko 160 tysięcy złotych stracił młody mieszkaniec powiatu augustowskiego. Uwierzył, że jego pieniądze w banku są zagrożone.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Poinformował go o tym telefonicznie mężczyzna, który podał się za pracownika placówki bankowej.


- Mężczyzna twierdził, że ktoś próbuje włamać się na jego konto bankowe. 27-latek, mając wizję utraty oszczędności, zaczął współpracować z konsultantem. Na początku zainstalował na swoim telefonie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia. Miała ona rzekomo pomóc w odnalezieniu zhakowanych aplikacji na jego urządzeniu. W rezultacie służyła do komunikowania się w procederze oszustwa - mówi podkom. Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.


Fałszywy konsultant polecił 27-latkowi, by przelał swoje oszczędności na wskazane przez niego kont bankowe. W ten sposób mieszkaniec powiatu augustowskiego miał uchronić swoje pieniądze.


- Zgodnie z umową po przelaniu wszystkich pieniędzy, mężczyzna miał dostać dostęp do tych kont. Jednak kontakt z rozmówcą urwał się. Mieszkaniec powiatu augustowskiego zorientował się, że padł ofiarą oszusta w chwili, gdy zadzwonił do niego prawdziwy pracownik banku. Poinformował go, że jego konto zostaje zablokowane z uwagi na podejrzane przelewy. W wyniku tego oszustwa 27-latek stracił blisko 160 tysięcy złotych - dodaje podkom. Marcin Gawryluk


Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji finansowych przez telefon lub Internet.

Mechanizm działania telefonicznych oszustów podających się za pracowników banków wyjaśnimy w kolejnej audycji "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". 

Premiera w popołudniowym programie Polskiego Radia Białystok w czwartek (8.12) o godz. 15:20.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Internetowe oszustwo na węgiel - mężczyzna mógł stracić ok. 2,5 tys. złotych

1.12.2022, 13:59

Wraca kampania społeczna Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". Jako pierwsza historia mężczyzny, który chciał kupić ekogroszek i stracił ok. 2,5 tys. złotych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok