Radio Białystok | Wiadomości | Niedawno w Białymstoku otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży - kolejki do specjalistów są ogromne

Niedawno w Białymstoku otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży - kolejki do specjalistów są ogromne

autor: Ryszard Minko

9.12.2022, 14:58, akt. 15:16

Niedawno otwarte Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Białymstoku przeżywa prawdziwe oblężenie. Zapotrzebowanie na pomoc specjalistów jest tak duże, że obecnie na przyjęcie planowe trzeba oczekiwać nawet kilka miesięcy. W równie trudnej sytuacji jest oddział dzienny, w którym hospitalizuje się młodzież w najcięższym stanie.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Niedawno w Białymstoku otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży - kolejki do specjalistów są ogromne - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Niemal od pierwszego dnia na oddziale przebywa więcej niż komplet pacjentów, obecnie to 36 osób przy kontrakcie na 28 łóżek, w szczytowym momencie było to nawet 39 dzieci - mówi kierownik kliniki lekarz Jacek Bida. „Zajęte były wszystkie łóżka i materace, ale na szczęście nikt nie leżał na korytarzu” - dodaje kierownik. Jak mówi zapotrzebowanie na taką pomoc jest ogromne, bo do szpitala trafiają dzieci z innych regionów Polski.

W podobnie trudnej sytuacji są pacjenci, którzy potrzebują pomocy psychiatrów i psychoterapeutów poza oddziałem szpitalnym. W niektórych placówkach trzeba czekać rok na przyjęcie. Rodzice potrzebujących dzieci starają się zrobić wszystko, by się do nas dostać, ale nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich - przyznaje terapeutka uzależnień Elżbieta Powichrowska. Dodaje, że w jej 34-letniej karierze po raz pierwszy widać taki wzrost zapotrzebowania na pomoc specjalistów wśród dzieci i młodzieży. Coraz więcej dzieci ma myśli samobójcze, stany depresyjne, lękowe - mówi terapeutka.

Rozchwytywane są też wolne miejsca w Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza. "Terminy oczekiwań na pierwszą konsultację liczymy w miesiącach, a w przypadku objęcia terapią indywidualna to są już lata” - mówi kierownik centrum Anna Tuszyńska. Dodaje, że kiedy tylko placówka ogłasza nabór na jakieś działanie, od razu musi go zamykać, bo wyczerpuje się pula miejsc. Potrzeby w tym zakresie są ogromne, bo z roku na rok rośnie liczba dzieci wymagających pomocy z zakresu zdrowia psychicznego - wyjaśnia.

Według danych światowej Organizacji Zdrowia problemy psychiczne mogą dotykać nawet co piąte dziecko do 14. roku życia.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok