Radio Białystok | Wiadomości | Przyznano doroczne nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego [zdjęcia]

Przyznano doroczne nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego [zdjęcia]

14.12.2022, 11:58, akt. 17:38

Artyści, animatorzy kultury, zespoły ludowe a także osoby i fundacje działające na rzecz ochrony dziedzictwa - otrzymały nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego. Gala odbyła się w środę (14.12) w Podlaskim Instytucie Kultury.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Przyznano doroczne nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

W tym roku przyznano dziewięć nagród, każda w wysokości 10 tys. zł.

Jak mówił przed wręczeniem nagród marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, to ważna nagroda z punktu widzenia krzewienia kultury w naszym województwie. Powiedział, że z roku na rok rośnie liczba wniosków o przyznanie nagrody, ale też liczba nagrodzonych i wysokość tych nagród, co - jak podkreślał - cieszy.

Nie byłoby tego, żeby nie państwo, żeby nie to, co państwo robicie, państwa pasja, państwa zainteresowania, ale też praca. Powiem krótko, jesteśmy po prostu dumni z państwa, z tego, co robicie, bo dzięki temu możemy cieszyć się takimi rzeczami, że słyszymy na różnego rodzaju spotkaniach, wydarzeniach, ale i w różnych częściach naszego regionu po prostu o was, o waszych zespołach, o waszych osiągnięciach, o waszych rzeczach, które robicie dla naszego województwa

- mówił zwracając się do nagrodzonych.

"Życzę państwu, żeby ta pasja, praca naprawdę rozwijała się jeszcze bardziej, żebyśmy się częściej spotykali (...) i żebyśmy cieszyli się z tych nagród i żeby nas było jeszcze coraz więcej" - mówił Kosicki. Dodał, że siłą regionu są "ambitni mieszkańcy". "Bez was by tego regionu nie było" - podkreślił.

Trzy nagrody trafiły do Hajnowskiego Domu Kultury (HDK). Wyróżniono Zespół Pieśni HDK "Echo Puszczy", który od 40 lat – jak napisano w uzasadnieniu - "promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem" oraz za kultywowanie polskich i białoruskich tradycji ludowych. Zespół Tańca Ludowego "Przepiórka" nagrodzono za promocję podlaskich tradycji związanych z tańcem i obrzędowością. Repertuar zespołu tworzą pieśni i tańce w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.

Nagrodzono także związaną z Hajnowskim Domem Kultury Martę Gredel-Iwaniuk, która jest inicjatorką i opiekunką działającego przy domu kultury Studia Piosenki Estradowej. Osiągnięciem, które dopełnia jej dokonania, jest jej autorska płyta "Hajnówka moje miasto".

Za dokonania w działalności redaktorskiej, publicystycznej i badawczej na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej nagrodzono dziennikarza i redaktora naczelnego białoruskiego społeczno-kulturalnego miesięcznika "Czasopis" Jerzego Chmielewskiego.

Jerzy Chmielewski mówił podczas gali, że w gronie nagrodzonych znalazło się kilkoro przedstawicieli środowiska mniejszości białoruskiej. "To jest niezwykle istotne, mimo problemów, to zachowanie naszej tożsamości w regionie, w Polsce, to pokazuje, że jednak wciąż mamy ogromny potencjał twórczy i artystyczny, wzbogacamy tym samym nasz wielokulturowy region" - podkreślił.

Wśród nagrodzonych znalazła się też Anna Moniuszko, która współpracuje z Chórem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest pomysłodawczynią i koordynatorką wielu przedsięwzięć muzycznych, m.in. organizuje koncerty barokowe w Pałacu Branickich w Białymstoku i Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej.

Nagrodzono rysownika i grafika Władysława Pietruka. Jak uzasadniono, jest "jedynym z największych dokumentalistów Podlaskiego". Wydał 49 tek z rysunkami architektury i przyrody oraz dwa albumy.

Za całokształt działalności mającej na celu ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o ziemi bielskiej otrzymała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.

Za działalność naukową i popularyzatorską wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej nagrodzono prof. Małgorzatę Frąckiewicz. Naukowczyni związana jest Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym; stworzyła stronę internetową, która jest bazą identyfikacji tożsamości mieszkańców.

Nagrodę przyznano też Magdalenie Wołowskiej-Rusińskiej – kierowniczce Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jak podkreślał podczas gali dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, który odebrał nagrodę w imieniu laureatki, mówił, że Wołowska-Rusińska z małego prowincjonalnego muzeum, stworzyła nowoczesną instytucję, która jest wizytówką miasta, ale też całego regionu.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz, twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy, aktor Teatru Wierszalin Rafał Gąsowski a także instytucje jak Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach i Zespół Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna".

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Anna Olszewska odebrała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

16.11.2022, 13:57

Znana białostocka chórmistrzyni prof. Anna Olszewska odebrała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. To jedno z najcenniejszych wyróżnień w dziedzinie artystycznej.


Znamy laureatów 14. edycji Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

3.10.2022, 07:14

Justyna Rainko zdobyła pierwszą nagrodę podczas 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus, który w niedzielę wieczorem zakończył się w Białymstoku. Wzięło w nim udział 20 młodych wykonawców.


Jan Miłosz Zarzycki został laureatem prestiżowej nagrody Muzyczny Orzeł w kategorii "dyrygent"

2.10.2022, 11:07

Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży został laureatem prestiżowej nagrody Muzyczny Orzeł w kategorii "dyrygent".


271 uczniów i absolwentów białostockich szkół otrzymało jednorazowe stypendia miejskie

26.09.2022, 14:13

Są uzdolnieni artystycznie, wygrywają olimpiady przedmiotowe, a także proponują innowacyjne rozwiązania techniczne - 271 uczniów i absolwentów białostockich szkół otrzymało w poniedziałek (26.09) jednorazowe stypendia miejskie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok