Radio Białystok | Wiadomości | Dwie mieszkanki województwa podlaskiego oddały oszustom ponad 150 tys. złotych

Dwie mieszkanki województwa podlaskiego oddały oszustom ponad 150 tys. złotych

autor: Grzegorz Pilat

14.12.2022, 15:16, akt. 15:22

Policjanci apelują o ostrożność w trakcie telefonicznych rozmów z nieznajomymi. Ponad 150 tys. złotych straciły dwie mieszkanki województwa podlaskiego, które uwierzyły w historię oszustów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Blisko 60 tys. zł i 15 tys. dolarów oddała przestępcom 74-letnia mieszkanka Augustowa, która była przekonana, że jej siostrzeniec spowodował wypadek i trzeba szybko wpłacić poręczenie majątkowe. Poinformował ją o tym telefonicznie nieznajomy mężczyzna, który podał się za policjanta.

Do 74-letniej mieszkanki Augustowa na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. Poinformował seniorkę, że jej siostrzeniec spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na opłacenie kaucji. Rzekomy funkcjonariusz dodał, że wtedy jej bliski będzie mógł wyjść na wolność i uniknie odpowiedzialności. Mieszkanka Augustowa, chcąc jak najszybciej mu pomóc, przygotowała pieniądze i zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od rozmówcy zapakowała je do foliowej torebki i przekazała nieznajomemu, który przyszedł do jej mieszkania. O tym, że ta historia była nieprawdziwa dowiedziała się jeszcze tego samego dnia, kiedy osobiście zadzwoniła do swego siostrzeńca

- mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.

Z kolei do 85-letniej mieszkanki Białegostoku zadzwonili fałszywi policjanci i przekonali seniorkę, że ktoś chce ją okraść.

Mężczyzna zaproponował seniorce oznaczenie jej banknotów specjalnym środkiem, aby można było łatwiej je zidentyfikować przy ewentualnej kradzieży. W czasie tej rozmowy z rzekomym policjantem, do mieszkania 85-latki zapukał mężczyzna. Gdy otworzyła, powiedział, że przyszedł oznaczyć pieniądze. Przekazał, że ma problem ze sprzętem do znakowania pieniędzy i musi oznaczyć je w komisariacie. Kobieta wierząc w opowiadaną historię, przekazała mężczyźnie 43 tysiące złotych

- dodaje podinsp. Tomasz Krupa.

W obu przypadkach policjantom dotychczas nie udało się odzyskać pieniędzy. Funkcjonariusze przypominają, że nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych postępowaniach i nie zabezpieczają żadnych pieniędzy.

O kolejnych oszukanych mieszkańcach województwa podlaskiego powiemy więcej w audycji "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". Premiera kolejnego odcinka w w czwartkowym popołudniowym programie PRB o 15:20.


| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec okolic Augustowa stracił 160 tys. zł - uwierzył w atak hakerski na jego konto bankowe

6.12.2022, 17:52

Każda informacja związana z naszymi oszczędnościami powinna być dokładnie sprawdzona - przypominają policjanci. Blisko 160 tysięcy złotych stracił młody mieszkaniec powiatu augustowskiego. Uwierzył, że jego pieniądze w banku są zagrożone.


Internetowe oszustwo na węgiel - mężczyzna mógł stracić ok. 2,5 tys. złotych

1.12.2022, 13:59

Wraca kampania społeczna Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". Jako pierwsza historia mężczyzny, który chciał kupić ekogroszek i stracił ok. 2,5 tys. złotych.


Blisko 50 tys. złotych straciła mieszkanka Suwałk, która chciała zainwestować w kryptowaluty

1.12.2022, 11:41

Podlascy policjanci ostrzegają przed niepewnym i niesprawdzonymi inwestycjami w Internecie. Blisko 50 tys. złotych straciła mieszkanka Suwałk, która chciała zainwestować w kryptowaluty.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok