Radio Białystok | Wiadomości | Zdolni młodzi ludzie będą rozwijać swoje pasje na Uniwersytecie w Białymstoku

Zdolni młodzi ludzie będą rozwijać swoje pasje na Uniwersytecie w Białymstoku

26.12.2022, 10:41, akt. 11:03

Ponad 20 zdolnych licealistów będzie mogło rozwijać swoje pasje naukowo-badawcze pod okiem naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia rozpoczyna pilotażowy program tutorski "Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Uniwersytet w Białymstoku to jedna z największych uczelni w regionie. Program tutorski skierowany jest do licealistów, którzy mają pasje naukowo-badawcze i chcą rozwijać swój talent. Na Uniwersytecie w Białymstoku będą realizować projekty we współpracy z naukowcami.

Do programu zgłosiło się blisko 30 młodych ludzi z liceów w Podlaskiem - poinformowała uczelnia. To uczniowie nie tylko z Białegostoku, ale też np. Łomży, Sokółki czy Grajewa. W ramach rekrutacji musieli napisać list motywacyjny, a także odbyć rozmowę, w której brali udział także tutorzy z siedmiu jednostek uniwersytetu. Decydowała liczba zdobytych punktów; do programu weszło 22 najzdolniejszych młodych ludzi.


Oceniam tę rekrutację bardzo pozytywnie, ponieważ liczba zgłoszeń, a także poziom uczniów, którzy zgłosili się do programu, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - powiedziała jedna z organizatorek - prodziekan wydziału nauk o edukacji UwB dr Marta Kowalczuk-Walędziak.


Dr Marta Kowalczuk-Walędziak mówiła, że sama rozmowa była na bardzo wysokim poziomie. 


Byli to młodzi ludzie, tak jak zakładaliśmy i sami chcieliśmy, przyszli ze sprecyzowanymi pasjami, z zainteresowaniami naukowymi, byli odważni w swoich odpowiedziach. Co mnie szczególnie urzekło: nie bali się polemizować z tutorami i jasno bronić swoich poglądów - powiedziała.


Dodała, że zaskoczyło ją też to, iż młodzi ludzie mają tak jasno sprecyzowane, co chcą robić i co badać.

Tutorzy przygotowali blisko 40 różnych tematów badawczych do wyboru. Dr Marta Kowalczuk-Walędziak powiedziała, że oczywiście nie wszystkie spotkały się z zainteresowaniem, ale co ważne - jak podkreśliła - zgłosili się uczniowie do wszystkich jednostek uczelni w tym programie: wydziałów prawa, fizyki, nauk o edukacji, biologii, filologicznego oraz instytutu socjologii.

Uczniowie wybrali m.in. tematy dotyczące granic wolności słowa, planowania biznesu, rozwoju umiejętności muzycznych lub wokalnych, czy też adaptacji i interakcji w królestwie roślin.

Program oficjalnie ma rozpocząć się w styczniu, a praca uczniów z tutorami potrwać do maja. W tym czasie będą się spotykać i realizować swój projekt badawczy. Będą też mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych z wybranego przedmiotu prowadzonego przez tutora, korzystać z uniwersyteckiego sprzętu i księgozbioru. Efektem tej pracy ma być np. esej, mały artykuł naukowy, prezentacja konferencyjna czy wyniki przeprowadzonego eksperymentu. Zostaną one zaprezentowane na uczelnianym forum tutoringu.

Dr Marta Kowalczuk-Walędziak podkreślała wcześniej, że z programu skorzystają też sami tutorzy. Wymieniła, że dzięki temu uzyskają zupełnie nowe spojrzenie młodego człowieka na swój dorobek, na naukę, na problematykę, to też nauka pracy z młodym człowiekiem. Podkreśliła też duże znaczenie projektu dla samej uczelni, dzięki czemu może zdobyć zdolnych uczniów z pasjami i zainteresowaniami, a to dzięki takim ludziom uniwersytet może się rozwijać.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pod koniec stycznia każdy będzie mógł odwiedzić planetarium UwB

26.12.2022, 10:42

Pod koniec stycznia każdy będzie mógł odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku – planuje uczelnia. Dotąd korzystały z niego grupy zorganizowane, a planetarium odwiedziło w sumie ponad 5,7 tys. osób.


Doktorant z UwB opracował nowatorską metodę wykrywania problemów z nerwem wzrokowym

21.12.2022, 10:06

Znalazł sposób na wykorzystanie danych z rezonansu magnetycznego do diagnozowania problemów ze wzrokiem. Młody białostocki fizyk z Uniwersytetu w Białymstoku - doktorant Łukasz Łabieniec opracował specjalny algorytm pomocny we wczesnym wykrywaniu uszkodzeń nerwu wzrokowego.


W Instytucie Studiów Kulturowych UwB można oglądać wystawę "Rudymenty"

27.11.2022, 11:14

Deformacja, destrukcja i brzydota to składniki grafik i obrazów kulturoznawcy, nauczyciela akademickiego UwB i twórcy wizualnego Karola Więcha. Jak niepokoje współczesnego świata odbijają się w jego sztuce? Dlaczego człowiek jako jednostka, ustępuje w niej miejsca kolektywowi?


Wydział Prawa UwB będzie miał pod patronatem klasę z I LO w Białymstoku

24.11.2022, 15:01

Uniwersytet w Białymstoku uruchamia kolejną klasę patronacką Wydziału Prawa. Z wiedzy - przekazywanej przez wykładowców uczelni - skorzystają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego






Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc Muzeów


Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok




fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok