Radio Białystok | Wiadomości | Nekropolie wielu wyznań opisane w książce "Cmentarze w Białymstoku"

Nekropolie wielu wyznań opisane w książce "Cmentarze w Białymstoku"

1.01.2023, 14:14, akt. 15:09

Istniejące, ale także te, których już nie ma, cmentarze wielu wyznań opisano w książce "Cmentarze w Białymstoku", którą wydały władze miasta. Jest swego rodzaju kompendium wiedzy o nekropoliach w mieście.

fot. UM Białystok
fot. UM Białystok

Książka jest pracą zbiorową siedmiu autorów: Iwony Górskiej, Joanny Kotyńskiej-Stetkiewicz, Anety Kułak, Lecha Pawlaty, Grzegorza Ryżewskiego, Klary Stetkiewicz i Wiesława Wróbla.


- Naszym celem było przekazanie czytelnikom wiedzy o ludziach i wydarzeniach, które odeszły w przeszłość oraz o tych, którzy pielęgnują do dzisiaj tę pamięć - napisali autorzy we wstępie do publikacji.


Jak dodano, cmentarne nagrobki są "historią pisaną w kamieniu, historią, która kształtuje naszą tożsamość", obiektami także o znaczeniu artystycznym, krajobrazowym. - Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki ze względu na rozplanowanie i wpisanie w krajobraz, z zaprojektowaną zielenią i artystycznie wykonanymi nagrobkami - podkreślają autorzy opracowania.

Zaznaczono także, że kluczem do opisu nekropolii była wojewódzka i gminna ewidencja zabytków, ale korzystano także z pomocy różnych instytucji, np. Archiwum Państwowego, IPN oraz pasjonatów historii regionu.

Cmentarze przedstawiono w podziale na wyznaniowe, wojskowe, wojenne i miejsca straceń. Osobno jest opisany cmentarz miejski przy ul. Wysockiego.


- W Białymstoku znajdują się cmentarze służące wyznawcom różnych wyznań i religii. Mamy cmentarze rzymsko-katolickie, prawosławne, ewangelickie, wielowyznaniowe, w tym z pochówkami unickimi, a także żydowskie. W niniejszym opracowaniu uwzględniono także cmentarze wojskowe i wojenne oraz miejsca straceń (..) Wszystkie one są dzisiaj świadectwem wielokulturowości, wielowyznaniowości i wieloetniczności Białegostoku, a także niezwykłym miejskim archiwum przechowującym pamięć o ludziach i wydarzeniach - napisał w przedmowie do książki miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz.


Autorzy opisali 11 cmentarzy katolickich, sześć prawosławnych, pięć żydowskich, trzy ewangelickie oraz cmentarz wojskowy, wojenny wielowyznaniowy z I wojny światowej, cmentarz jeńców Armii Czerwonej i trzy miejsca masowych straceń.

Dariusz Stankiewicz dodał, że na wszystkich opisanych cmentarzach można znaleźć okazałe, wyjątkowe, historyczne, o wyjątkowej wartości artystycznej, nagrobki z warsztatów kamieniarskich, nie brakuje pomników o treści patriotycznej, które np. w PRL, z powodów politycznych, mogły być wzniesione tylko na cmentarzach.

Konserwator przypomina, że komuniści, właśnie z powodów politycznych, likwidowali całe cmentarze, przeznaczając te miejsca na inne cele.


- Dotyczyło to zwłaszcza cmentarzy żydowskich i ewangelickich, traktowanych jako poniemieckie. Nagrobki z cmentarzy żydowskich, których w okresie okupacji nie zdążyli zniszczyć Niemcy, rozkradano i przekuwano, a inne powszechnie wykorzystywano jako materiał budowlany - pisze Dariusz Stankiewicz.


Podał przykład cmentarz żydowskiego, rabinackiego przy ul. Kalinowskiego, który częściowo zabudowano, a na pozostałej części urządzono park centralny, czy cmentarza tzw. starego epidemicznego przy ul. Bema, który został częściowo zabudowany, a na pozostałej jego części powstało targowisko. Wymienia też np. cmentarz gettowy przy ul. Żabiej, który ograniczono do zbiorowej mogiły, a rozebrano nagrobki i mauzoleum.

W książce "Cmentarze w Białymstoku" jest wiele zdjęć dawnych i współczesnych, są mapy, ikonografia, informacje o formie ochrony konserwatorskiej, badaniach archeologicznych, historii  cmentarzy, ich układzie przestrzennym, roślinności.

Książka "Cmentarze w Białymstoku" jest jedną z serii wydawnictw miasta na temat dziedzictwa kulturowego Białegostoku. Były już np. książki o pomnikach, tablicach i miejscach pamięci narodowej, krzyżach i kapliczkach, ogrodach i parkach, architekturze ceglanej i drewnianej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Podlaskie odrestaurowało cenne XVI-wieczne starodruki: Biblię Brzeską i Biblię Huttera

28.12.2022, 17:17

XVI-wieczne starodruki: Biblię Brzeską z 1563 roku i Biblię Hebrajską tzw. Biblię Huttera z 1587 roku znajdujące się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zostały poddane konserwacji. Jak podkreśla instytucja, to rzadkie i bardzo cenne zabytki.


Białoruskie ślady w dziedzictwie cmentarzy na Podlasiu 3.11.2022

3.11.2022, 13:47

W audycji powiemy o białoruskich śladach na cmentarzach na Podlasiu.





ZNAJDŹ NAS





Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok