Radio Białystok | Wiadomości | Odnowiono elewację tzw. niskiej części Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

Odnowiono elewację tzw. niskiej części Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

3.01.2023, 13:24, akt. 14:41

500 tys. zł kosztowało odnowienie elewacji budynków tzw. niskiej części Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Sfinansował je samorząd województwa podlaskiego. We wtorek (03.01) efekty prac zaprezentowano na konferencji prasowej.

Źródło fot.: Mateusz Duchnowski / UMWP
Źródło fot.: Mateusz Duchnowski / UMWP


0:00
0:00
Dzięki dofinansowaniu samorządu województwa podlaskiego i wsparciu lokalnych przedsiębiorców UDSK zyskało nową elewację - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Docieplono budynki, pomalowano elewację

Docieplono budynki, pomalowano elewację. Wszystko nawiązuje do powstałego wcześniej przy wejściu głównym do szpitala nowego tematycznego muralu ze zwierzętami (była to inicjatywa organizatorów Festiwalu Up To Date), który ma pomagać małym pacjentom przyjaźnie postrzegać szpital i oswajać obawy związane z pobytem w nim.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem dziecięcym w Podlaskiem. Podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB).

Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska poinformowała, że prace nad elewacją trwały około dwóch miesięcy. Projekt wykonała bezpłatnie pracownia architektoniczna, także farby dostarczyła bezpłatnie lokalna firma. Dyrektor dziękowała wszystkim za działania na rzecz szpitala.

Koszty modernizacji poniósł urząd marszałkowski, to jest kwota około 500 tys. zł. Myślę, że szpital prezentuje się teraz znacznie lepiej. Oczywiście to jest tylko niższa część. Wyższa część (wyższy budynek, gdzie mieszczą się szpitalne oddziały) nadal wymaga renowacji

- powiedziała prof. Anna Wasilewska. Dodała, że ma nadzieję, że w 2023 r. uda się zdobyć pieniądze także na te prace.

Dyrektor UDSK podkreśliła, że przyjazny wygląd szpitala, kolory są ważne dla dzieci, aby nie bały się samego szpitala.

"Nie wiem, czy nam się to udało. Wydaje mi się, że szpital jest dosyć wesoły. Myślę, że mali pacjenci prawdopodobnie odbierają tę zmianę pozytywnie" - mówiła prof. Anna Wasilewska.


Pomalowane niższe budynki były przedtem wyczyszczone, odgrzybione, uzupełniono ubytki w elewacji, docieplono filary międzyokienne. Pracami objęto 3,4 tys. mkw. powierzchni ścian, przebudowano wejścia do dwóch budynków (A1 i F), poprawiono tam podjazdy - poinformował rzecznik UMB Marcin Tomkiel.


Samorząd województwa wspiera szpital w różnych inwestycjach

Marszałek Podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że samorząd województwa wspiera szpital w różnych inwestycjach. Wskazał, że pieniądze były przekazywane np. na modernizację elewacji, wymianę okien czy drzwi, ale także na wsparcie w pandemii COVID-19 czy w budowie centrum psychiatrii dzieci i młodzieży. Deklarował dalsze wsparcie.

Dziękował prywatnym sponsorom. "Dziękuję za tę życzliwość, bo chyba wszystkim nam leży nam sercu, aby komfort leczenia tych najmniejszych mieszkańców naszego regionu był jak najlepszy" - powiedział Artur Kosicki.


Szpital UDSK jest w trakcie dużego remontu oddziałów

Szpital UDSK jest w trakcie dużego remontu oddziałów, wszystko odbywa się przy normalnej pracy. Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu Infrastruktura i Środowisko kwotą ok. 35,9 mln zł. Remont ma się zakończyć do 30 czerwca 2023 r. 

W styczniu, lutym i marcu będą oddawane do użytku całe piętra szpitala. Od 1 lipca wszystkie oddziały mają być na swoich miejscach, nie będzie już konieczności przenosin, poprawią się warunki pobytu i leczenia pacjentów.

Anna Wasilewska poinformowała także, że prawdopodobnie w lipcu 2023 r. ma być podpisana z Ministerstwem Zdrowia umowa w sprawie przyznania szpitalowi 227 mln zł na budowę nowego budynku (to pieniądze z Funduszu Medycznego w części na infrastrukturę strategiczną w szpitalach pediatrycznych - PAP). Powiedziała, że gdy umowa będzie podpisana, zostaną ogłoszone przetargi związane z tą inwestycją. Prace potrwają od tego momentu około dwóch, trzech lat. Nowy budynek - jak informowano wcześniej - ma mieć ok. 5 tys. metrów kwadratowych.

W budynku znajdą się poradnie przyszpitalne, powstanie nowa pracownia mikrobiologiczna, diagnostyka laboratoryjna, elementy bloku operacyjnego, rehabilitacja i szpitalna apteka. Nowy budynek będzie połączony łącznikiem z dotychczasowymi obiektami szpitala.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolorowe czapki trafiły do dzieci z oddziału onkologicznego UDSK w Białymstoku

24.11.2022, 17:22

Kilkadziesiąt kolorowych czapek, od kobiet przebywających w areszcie śledczym w Białymstoku, otrzymały dzieci z oddziału onkologicznego Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Specjaliści z UDSK chcą przebadać dzieci pod kątem cukrzycy typu I

13.10.2022, 14:11

Specjaliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku chcą przebadać wszystkie dzieci w Podlaskiem od pierwszego do piątego roku życia pod kątem cukrzycy typu I, aby szybko wykryć te chorobę, zapobiegać dzięki temu ciężkim powikłaniom i dać pacjentom szanse na zastosowanie immunoterapii.


2,9 mln zł dla UDSK w Białymstoku

4.10.2022, 16:23

Będą nowe okna i remont części elewacji frontowej - Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał kolejne wsparcie z zarządu województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok