Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 40 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Prawie 40 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

12.01.2023, 11:44, akt. 12:17

37 osób próbowało w środę przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała w środę (11.01) Straż Graniczna. Łącznie dotąd w styczniu odnotowano 499 takich prób.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Wśród migrantów, którzy chcieli w środę dostać się do Polski byli m.in. Egipcjanie i Jemeńczycy. Pięć osób podchodziło pod zbudowaną na granicy zaporę, ale wycofały się, gdy zobaczyły polskie patrole.

SG podsumowała, że dotąd w styczniu odnotowała 499 prób nielegalnego przekroczenia granicy i dostania się do Polski. Łącznie zatrzymano także w styczniu 13 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekroczeniu granicy. Pięć spośród tych osób jest aresztowanych.



Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak SG motywowała swój wniosek o ten zakaz.


Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.


Obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".


Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca 2022 r. oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km. Według zapowiedzi SG, całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia.


Podlaski Oddział Straży Granicznej informował w środę, że od początku 2023. r. polsko-białoruską granicę próbowali przekroczyć obywatele 17 państw.

źródło: PAP | red: maj, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG: 40 osób próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

10.01.2023, 09:05

40 osób próbowało w poniedziałek (10.01) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.


W pobliżu granicy z Białorusią znaleziono zwłoki mężczyzny

8.01.2023, 07:26

W okolicach miejscowości Przewłoka w pobliżu polsko-białoruskiej granicy znaleziono w sobotę (7.01) zwłoki mężczyzny. Policja poinformowała, że tożsamość zmarłego nie jest na razie znana. Najprawdopodobniej to osoba, która nielegalnie przekroczyła granicę.


W ubiegłym roku podlaska SG zatrzymała ponad pół tysiąca "kurierów"

5.01.2023, 10:30

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. kurierów. W ubiegłym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad pół tysiąca pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy. To o prawie 100 więcej niż rok wcześniej.





ZNAJDŹ NAS





Pomoc dla powodzian














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok