Radio Białystok | Wiadomości | Manifestacja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku

Manifestacja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku

autor: Joanna Sikora

16.01.2023, 19:26, akt. 20:05

To był gest wsparcia z uwięzionym w białoruskim areszcie Andrzejem Poczobutem. W dniu rozpoczęcia w Grodnie procesu dziennikarza, przed konsulatem Białorusi w Białymstoku odbyła się akcja solidarności. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
Manifestacja solidarności z Andrzejem Poczobutem - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polski dziennikarz i lider Związku Polaków na Białorusi jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o "wzniecanie nienawiści" oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu do 12 lat więzienia. 

W akcji wzięli udział przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich, obrońcy praw człowieka z Białorusi oraz przedstawiciele diaspory białoruskiej. 

"Wolność dla Poczobuta", "Żywie Biełaruś" - takie hasła wznosili uczestnicy manifestacji. Mieli koszuli z wizerunkiem Andrzeja Poczobuta i słowem "Wolność". Mieli też flagi polskie oraz biało-czerwono-białe używane przez białoruską opozycję. "Wolność dla więźniów politycznych/ Swabody palitycznym wiazniam" - widniało na głównym transparencie.


- Po dwóch latach aresztu wreszcie zobaczyliśmy, jak wygląda. Bardzo się zmienił, ale jego twarde spojrzenie nie. Niezłomny Andrzeju trzymaj się mocno i bądź silny - mówia Maria Tiszkowska ze Związku Polaków na Białorusi.  


- Zwróciliśmy się, ja jako przewodniczący komisji łączności z Polakami za granicą Sejmu i Senatu wspólnie z senatorem Kazimierzem Ujazdowskim, do rządu polskiego i instytucji europejskich o nowe pakiety sankcji, żeby białoruski reżim wiedział, że wolny świat nie będzie bezczynnie przyglądał się temu, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział poseł Robert Tyszkiewicz. 

Przy zamkniętych drzwiach, przed sądem w Grodnie rozpoczął się w poniedziałek (16.01) proces Andrzeja Poczobuta. Został on początkowo oskarżony o "podżeganie do nienawiści", w tym, jak twierdziła białoruska prokuratura, "rehabilitację nazizmu", a potem także o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. W październiku 2022 roku został przez władze wpisany na białoruską listę "osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną". Poczobut przebywa w więzieniu od dwóch lat. Jest jednym z 1,5 tys. więźniów politycznych. 


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Białorusi rozpoczął się proces działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta

16.01.2023, 09:49

Proces Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, rozpoczął się w poniedziałek (16.01) przed sądem obwodowym w Grodnie. W tej politycznej sprawie władze białoruskie zarzucają Poczobutowi m.in. "wzniecanie nienawiści".


Przedświąteczna akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi

23.12.2022, 20:15

Na skwerze przy pomniku Jerzego Popiełuszki przedstawiciele Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Związku Polaków na Białorusi i białoruskiej diaspory w Białymstoku, apelowali, by nie zapominać o represjonowanych Polakach i nagłaśniać ich sprawę.


W Białymstoku wspominano Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta - Polaków uwięzionych na Białorusi

25.10.2022, 19:10

"Siedzą bo są Polakami", "Uwięzieni za polskość" - takie hasła widać było na transparentach uczestników akcji solidarności z prześladowanymi Polakami na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Protestujący spotkali się w centrum Białegostoku by przypomnieć o uwięzionych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok