Radio Białystok | Wiadomości | Niezwykłe znalezisko w Domu Turka - archeolodzy dostrzegli napisy wyryte prawdopodobnie przez ofiary obławy augustowskiej

Niezwykłe znalezisko w Domu Turka - archeolodzy dostrzegli napisy wyryte prawdopodobnie przez ofiary obławy augustowskiej

autor: Marta Sołtys

18.01.2023, 17:29, akt. 17:48

Cennego odkrycia dokonali archeolodzy pracujący w Domu Turka w Augustowie. W piwnicach budynku odsłonięto co najmniej kilkanaście napisów, składających się z imion, nazwisk oraz dat.

źródło: Instytut Pileckiego
źródło: Instytut Pileckiego

Jak mówi dyrektor Instytutu Pileckiego profesor Magdalena Gawin - najprawdopodobniej utworzyły je przetrzymywane tam ofiary Obławy Augustowskiej.


W piwnicach, tam gdzie były więzienia dla ofiar, po dość trudnych pracach konserwatorskich znaleźliśmy napisy. Konserwatorzy powiedzieli nam, że pochodzą one z lat 1945 - 1946. Będziemy teraz pieczołowicie je zabezpieczać. Musimy podbić tam fundamenty i nie chcemy ich przy tym zniszczyć. Historycy nadal będą tam pracować, by uzyskać jak najwięcej takich śladów - tłumaczy Magdalena Gawin.

 

Kierownik Instytutu Pileckiego w Augustowie Bartosz Gralicki dodaje, że napisy będzie można oglądać w przyszłym muzeum.


Dzisiaj zależy nam na tym, by odtworzyć te kruche, ostatnie materialne ślady po przetrzymywanych tam osobach. Napisy posłużą nam zarówno do celów badawczych, jako informacje o więźniach, ale również jako ważna część wystawy stałej. Chcemy je uczytelnić i pokazać przyszłym zwiedzającym Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Cele planujemy zostawić w maksymalnie naturalnym stanie, by wyglądały dokładnie tak, jak w latach czterdziestych - dodaje Bartosz Gralicki.

 

Na początku lutego ma się rozpocząć generalny remont Domu Turka. Otwarcie muzeum zaplanowane jest na koniec przyszłego roku.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się budowa Muzeum Obławy Augustowskiej

17.01.2023, 18:26

Na początku lutego rozpocznie się generalny remont Domu Turka w Augustowie. We wtorek (17.01) przedstawiciele Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oficjalnie odebrali z rąk starosty augustowskiego pozwolenie na prace budowlane.


Podczas prac archeologicznych w Bielsku Podlaskim znaleziono szczątki dwóch osób

21.11.2022, 16:28

Szczątki kobiety i mężczyzny znaleźli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac archeologicznych na cmentarzu prawosławnym w Bielsku Podlaskim.


Bartosz Gralicki

11.10.2022, 11:30

- Okazało się, że opowiadanie historii ofiar Obławy Augustowskiej nowymi środkami przekazu ma sens i spotyka się z dobrym przyjęciem - mówi Bartosz Gralicki.


IPN w Białymstoku zawiesił śledztwo ws. obławy augustowskiej

3.10.2022, 17:34

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zawiesił śledztwo w sprawie tzw. obławy augustowskiej. W Polsce przeprowadzone zostały wszelkie możliwe czynności procesowe, a tych na terytorium Rosji i Białorusi nie można obecnie przeprowadzić w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok