Radio Białystok | Wiadomości | Kosiniak-Kamysz: państwo powinno refundować in vitro parom, których na to nie stać

Kosiniak-Kamysz: państwo powinno refundować in vitro parom, których na to nie stać

19.01.2023, 19:44, akt. 19:47

Odbieranie prawa do możliwości skorzystania z in vitro, jest nieuczciwością państwa wobec obywatela; to zostanie w pierwszej decyzji zlikwidowane. My wprowadzimy refundację zabiegu in vitro dla tych, których na to nie stać - zapowiedział w czwartek (19.01) w Białymstoku prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz w Augustowie, fot. Marta Sołtys/Archiwum
Władysław Kosiniak-Kamysz w Augustowie, fot. Marta Sołtys/Archiwum

O zmianach dotyczących procedury in vitro Kosiniak-Kamysz mówił w Białymstoku, na spotkaniu w ramach inicjatywy ludowców "Uczciwa Polska". Lider ludowców przypomniał, że "Uczciwa Polska" składa się z trzech projektów ustaw i ma być odpowiedzią na problemy demograficzne kraju, sytuację emerytów oraz na rynku pracy.


- To też filozofia państwa, która mam nadzieję zwycięży z nieuczciwym państwem, z którym mamy dzisiaj w wielu obszarach do czynienia - mówił Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w Białymstoku.


Dodał, że trwający cykl spotkań to "objazd, który rozpoczyna maraton wyborczy 2023 roku".

Zastrzegł, że to działanie prekampanijne, ale ocenił, że od początku roku odbył najwięcej spotkań spośród liderów różnych ugrupowań. Przypomniał, że wraz z objazdem trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy.


- Mówienie, że ktoś źle rządzi, to wilcze prawo opozycji, to jest ocena realna tego co się dzieje, ale również potrzebne jest pokazanie, co się chce zrobić - dodał polityk PSL.


Poinformował, że dotąd zebrano 20 tys. podpisów pod samymi dokumentami rejestracyjnymi komitet obywatelski (potrzeba tysiąc podpisów). Ocenił, że na przełomie stycznia-lutego zostanie on zgłoszony do marszałek Sejmu do rejestracji.

Na spotkaniu z regionalnymi działaczami PSL, samorządowcami, przedsiębiorcami i mieszkańcami Białegostoku Kosiniak-Kamysz mówił m.in. o procedurze in vitro.


- Zrobiono rzecz fatalną, okrutną w tej sprawie. Zabrano finansowanie tym, których na to nie stać - zauważył lider ludowców. 


Według niego "dzielenie prawa do posiadania dzieci według statusu materialnego jest ohydztwem po prostu".


- Odbieranie przez jakąkolwiek władzę prawa do decydowania w tym aspekcie, do możliwości skorzystania (z in vitro), jest nieuczciwością państwa wobec obywatela i to zostanie w pierwszej decyzji zlikwidowane. My wprowadzimy refundację zabiegu in vitro właśnie dla tych, którzy po prostu nie mają pieniędzy, których na to nie stać, bo czasem to trzeba kilka razy powtarzać, czasem to nie jest wydatek 10, czasem to jest 20-30 tys. zł - powiedział Kosiniak-Kamysz.


Jak zauważył, taką refundację wprowadzają samorządy; dziękował tym, które tak zrobiły.

Prezes PSL powtarzał na spotkaniu, że "Uczciwa Polska to jest filozofia, która nie będzie temu, któremu jest trudniej, dociskać jeszcze bardziej śruby, żeby musiał żebrać".

"Uczciwa Polska" to inicjatywa składająca się z ustaw dla trzech pokoleń Polaków i odpowiedź na problemy demograficzne, na sytuację emerytów oraz na sytuację na rynku pracy. Pierwsze rozwiązanie ma być skierowane do emerytów i dotyczyć dziedziczenia emerytury. PSL postuluje, aby po śmierci współmałżonka, druga osoba otrzymywała 100 procent wyższej emerytury i 50 procent drugiego świadczenia.

Drugi punkt w projekcie PSL to ustawa "Praca, która się opłaca" skierowana głównie do grona aktywnych 30, 40 i 50-latków. PSL proponuje, aby opodatkowane było tylko jedno miejsce pracy, a ewentualna druga praca już nie.

W trzeciej ustawie - skierowanej do ludzi młodych - jest mowa o niskooprocentowanym (1,5 proc.) stałym kredycie na mieszkanie lub dom w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wkładzie własnym od państwa w wysokości do 100 tys. zł.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PSL za kaucją na ukraińskie zboże

23.07.2022, 13:33

PSL domaga się wprowadzenie kaucji na ukraińskie zboże. Mówili o tym podczas sobotniej (23.07) konferencji prasowej w Augustowie działacze tego ugrupowania.


Stefan Krajewski: Nie można się na rządzących obrażać, tylko trzeba wspólnie rozwiązywać problemy

9.07.2022, 13:16

Nie można się na rządzących obrażać, tylko trzeba wspólnie rozwiązywać problemy - mówił w sobotę (09.07) podczas konferencji prasowej w Łomży poseł PSL Stefan Krajewski.


Kosiniak-Kamysz o problemach polskiej wsi podczas Wojewódzkiego Święta Ludowego w Dobrzyniewie Kościelnym

3.07.2022, 13:11

Oczekujemy natychmiastowych działań: utworzenia korytarzy transportowych i wprowadzenie kaucji na przewóz zboża z Ukrainy - mówił w niedzielę (3.07) szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że te rozwiązania zapobiegną nierównej konkurencji na polskim rynku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok