Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 3 tys. miejsc opieki w żłobkach może powstać w ramach programu "Maluch plus"

Ponad 3 tys. miejsc opieki w żłobkach może powstać w ramach programu "Maluch plus"

27.01.2023, 12:31, akt. 16:15

Około 3,3 tys. kolejnych miejsc opieki w żłobkach może powstać w Podlaskiem w nowej edycji programu "Maluch plus" na lata 2022-2029. Na region z tego programu przypada do wykorzystania 174,8 mln zł - poinformował w piątek (27.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

źródło: Twitter Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego
źródło: Twitter Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego


0:00
0:00
Ponad 3 tys. miejsc opieki w żłobkach może powstać w ramach programu "Maluch plus" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W piątek (27.01) w urzędzie zorganizowano spotkanie dla samorządów na temat zasad tego programu.

Wnioski - tylko w formie elektronicznej - samorządy mogą zgłaszać do 19 lutego 2023 r. Będą ocenione w urzędzie wojewódzkim do 17 marca, a w kwietniu wyniki konkursu ogłosi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że dotąd z programu Maluch Plus w latach 2016-2021 w Podlaskiem powstało 1 800. miejsc opieki w żłobkach. Z programu wydano na ten cel w regionie 46 mln zł.

W nowej edycji programu 2022-2029 może powstać w Podlaskiem 3 351 kolejnych miejsc. Program będzie w cyklach trzyletnich.

Wojewoda przypomniał, że każda gmina ma zapewnione pieniądze w programie według algorytmu, który uwzględnia m.in jej dochody, zapotrzebowanie na miejsca opieki. Przypomniał, że jeśli dana gmina nie będzie chciała sięgnąć po te pieniądze, będzie mogła z nich skorzystać inna.

"Na pewno ten program zdecydowanie wpływa na poprawę jakości życia rodzin, poprawę jakości funkcjonowania samorządów. Każdy samorząd będzie teraz mógł planować długoterminowo swój rozwój, ale przede wszystkim będzie mógł zatrzymać młodych ludzi" - powiedziała wicewojewoda Bogusława Szczerbińska. Dodała, że chodzi też o to, aby ta opieka była zapewniona w miejscu zamieszkania.

100 miejsc w żłobkach może jeszcze utworzyć (na podstawie algorytmu podziału środków w programie) w ramach nowej edycji programu miasto Suwałki - poinformował zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski. W Suwałkach z poprzedniej edycji programu pozyskało ponad 8 mln zł.

"Pozwoliło to na potrojenie liczby miejsc opieki żłobkowej w naszym mieście" - mówił Rynkowski. Obecnie w Suwałkach są 333 miejsca w żłobkach.

"Dzięki temu w rankingach miast powiatowych jesteśmy na czwartym miejscu w Polsce, co nie oznacza, że to jest koniec inwestycji w opiekę żłobkową w naszym mieście" - mówił wiceprezydent Suwałk. Dodał, że wieloletni charakter programu i jego elastyczność sprzyjają temu, aby planować inwestycje i je realizować. Zaznaczył, że miastu zależy na tym, aby młodzi ludzie mieli gdzie znaleźć opiekę dla dzieci, a sami pracować na miejscu, realizować się zawodowo.

Pierwszych 100 miejsc żłobkowych w publicznej placówce może także utworzyć Wysokie Mazowieckie. Burmistrz Jarosław Siekierko powiedział, że w mieście publicznego żłobka dotąd nie ma, jest niepubliczny, ale np. dzieci w wieku 2,5 roku były przyjmowane do przedszkoli. Dodał, że miasto rozważa inwestycję na 100 miejsc, bo nowa edycja programu i jej wieloletni charakter pozwoli przeanalizować potrzeby wynikające z demografii i przygotować to, co będzie potrzebne. Podkreślał, że ważne jest też to, że program przewiduje dofinansowanie przez trzy lata miejsc żłobkowych, które powstaną i to w wysokości, która pokryje koszty funkcjonowania takiego miejsca.

Wicewojewoda Tomasz Madras wskazał, że z programu korzystają duże i małe miasta.

Program jest także szansą na tworzenie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci na terenach wiejskich. Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć zwrócił uwagę, że program spowodował, że także na terenach wiejskich wzrosła świadomość potrzeb związanych z aktywnością zawodową młodych rodziców i kwestią opieki nad dziećmi. Dodał, że ma nadzieję, że miejsca opieki będą powstawać także na terenach wiejskich. "Pozwoli to na zwiększenie aktywności naszych mieszkańców" - powiedział Grzegorz Jakuć.

Na lata 2022-2029 program "Maluch plus" przewiduje 5,5 mld zł. Program ma być dofinansowany z UE z KPO i z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.(

źródło: PAP | red: bs, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gminy będą miały wydzielone pieniądze na utworzenie miejsc opieki żłobkowej

9.12.2022, 15:21

Każda gmina będzie miała wydzielone pieniądze na utworzenie miejsc opieki żłobkowej, a premiowane mają być samorządy z największym przyrostem naturalnym. Trwają konsultacje nad modyfikacją rządowego programu wsparcia budowy miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia Maluch Plus.


Kilkanaście podlaskich samorządów otrzymało dofinansowanie do działalności żłobków

30.11.2021, 14:02

Milion 300 tysięcy złotych - takie dofinansowanie do działalności żłobków dostało kilkanaście podlaskich samorządów. To dodatkowe pieniądze, niewykorzystane w tegorocznej edycji programu "MALUCH plus".


Ponad 11 mln zł na miejsca opieki dla najmłodszych w ramach Maluch Plus w Podlaskiem

1.06.2021, 11:57

Ponad 11 mln zł z rządowego programu Maluch Plus będzie w 2021 roku przeznaczonych w Podlaskiem na utworzenie nowych lub utrzymanie już istniejących miejsc opieki dla najmłodszych - poinformował we wtorek (1.06) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok