Radio Białystok | Wiadomości | Żołnierze dobrowolnej służby złożyli przysięgę w Suwałkach

Żołnierze dobrowolnej służby złożyli przysięgę w Suwałkach

autor: Areta Topornicka

11.02.2023, 13:36, akt. 13:54

Chcą bronić ojczyzny i wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Na placu apelowym 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach 55 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy ukończyli podstawowe szkolenie przygotowawcze, złożyło przysięgę wojskową.

Fot. Areta Topornicka
Fot. Areta Topornicka


0:00
0:00
Żołnierze dobrowolnej służby złożyli przysięgę w Suwałkach - relacja Arety Topornickiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W uroczystości wzięli udział lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i rodziny żołnierzy.


- Zdecydowałam się na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, ponieważ chcę służyć ojczyźnie, dbać o swoich bliskich, a przede wszystkim spełniać swoje marzenia. Służba wojskowa daje mi możliwość rozwoju i poszerzania wiedzy. Poznałam tutaj wielu ludzi z prawdziwą pasją. Początki były bardzo trudne, ale z każdym dniem było coraz łatwiej - mówi szer. Aneta Zięba.


Dowódca 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach płk Krzysztof Świderski powiedział, że w sobotę (11.02) przysięgę złożyło 55 żołnierzy.


- Szkolenie podstawowe cztery tygodnie temu rozpoczęło 60 ochotników. Do tej pory w Suwałkach odbyły się już dwie takie przysięgi, które złożyło 94 żołnierzy. Łącznie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Suwałkach od momentu jej funkcjonowania, czyli od 12 września, służbę rozpoczęło 237 żołnierzy - mówi płk Krzysztof Świderski. 


- Nie ma taryfy ulgowej. Dyscyplina, porządki oraz wymogi szkoleniowe są na najwyższym poziomie. My dajemy żołnierzom możliwości, a oni starają się aby służyć tak, aby mieć z tego jak największą satysfakcję - mówi dowódca kompanii szkolenia podstawowego por. Karol Wiktorowicz


- Służba w wojsku i gotowość do obrony niepodległości ojczyzny jest najwyższym wyrazem patriotyzmu. Musimy być gotowi do odstraszania agresora i nasza siła wojskowa musi być realna a nie iluzoryczna - mówił obecny na uroczystości poseł Jarosław Zieliński.


Kolejne szkolenie podstawowe dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpocznie się 20 lutego.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maksymilian Dura [wideo]

8.02.2023, 07:37

"Prawdopodobnie czołgi z Zachodu nie pojawią się na Ukrainie wtedy, kiedy nastąpił uderzenie ze strony Federacji Rosyjskiej. Spóźniliśmy się i proponowałbym nie powtórzyć takiego samego błędu, jeżeli chodzi o samoloty. Taka decyzja już teraz powinna być podjęta" - mówi Maksymilian Dura.


Około stu osób wstąpiło w szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

5.02.2023, 13:24

Za nimi 16 dni szkolenia podstawowego. Około 100 osób wstąpiło w niedzielę (5.02) w szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach oficjalnie pożegnał się dzisiaj ze stanowiskiem

3.02.2023, 16:13

Płk Jarosław Kowalewski od poniedziałku (6.02) stanie na czele Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku. W uroczystości wzięli udział m.in. lokalni samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok