Radio Białystok | Wiadomości | Kleszczele najbardziej wyludniającym się miastem w Polsce

Kleszczele najbardziej wyludniającym się miastem w Polsce

autor: Adam Dąbrowski

23.02.2023, 17:19, akt. 25.02.2023, 11:33

Kleszczele w powiecie hajnowskim znalazły się na czele rankingu najbardziej wyludniających się miast w Polsce.

Kleszczele, fot. Eugeniusz Ryżyk
Kleszczele, fot. Eugeniusz Ryżyk

Takie zestawienie przygotował portal internetowy Polskawliczbach.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2021 rok.

Kleszczele w powiecie hajnowskim zajęły pierwsze miejsce wśród prawie tysiąca polskich miast, w których porównano liczbę zgonów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W 2021 r. zmarł niemal co trzydziesty mieszkaniec tego miasteczka.

Burmistrz Aleksander Sielicki uważa, że powodem jest przede wszystkim demografia i położenie przy białoruskiej granicy. Jak podkreśla, powoduje to, że potencjalni inwestorzy nie są zainteresowani tymi terenami, a brak miejsc pracy wywołuje dalszy odpływ młodych mieszkańców. Dlatego też burmistrz Kleszczel stara się przekonać polityków do opracowania specjalnego programu, który zachęciłby przedsiębiorców do inwestycji właśnie w gminach przygranicznych.

Drugie miejsce pod tym względem w Podlaskiem i 19. w Polsce zajął Tykocin. W tym przypadku nie może być mowy o położeniu geograficznym, ale burmistrz uważa, że to zaniechania poprzednich władz, które nie robiły nic, żeby zachęcić młodych mieszkańców do pozostania w rodzinnym mieście. - Teraz to się zmienia - przekonuje Mariusz Dudziński. - Ale cztery lata to za krótko, żeby było już widać spektakularne efekty - podkreśla.

W Tykocinie wybudowano przedszkole ze żłobkiem, a wzdłuż odcinka drogi S8 w gminie wyznaczono "korytarz przemysłowy", gdzie inwestorzy mogą liczyć na specjalne preferencje i ulgi.

Miastami w Podlaskiem, w których na każdy tysiąc mieszkańców odnotowano najmniej zgonów w tym samym okresie, były: Jedwabne, Wasilków i Kolno.


| red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Południowo-wschodnia część Podlaskiego się wyludnia

9.02.2023, 15:02

Wśród 10 najszybciej wyludniających się gmin w Polsce sześć jest w województwie podlaskim. W południowo-wschodniej części regionu z roku na rok znacznie spada liczba mieszkańców.


Dorota Wyszkowska [wideo]

2.02.2023, 07:43

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Województwo podlaskie się wyludnia i starzeje - tak wynika z ostatniego spisu powszechnego

20.09.2022, 19:33

W Podlaskiem przybyło gmin, gdzie więcej niż co piąty mieszkaniec ma ponad 65 lat - takie informacje podał Główny Urząd Statystyczny na podstawie ubiegłorocznego spisu powszechnego.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok