Radio Białystok | Gość | Dorota Wyszkowska [wideo] - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

2.02.2023, 07:43, akt. 09:16

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska
Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dorotą Wyszkowską rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Liczba mieszkańców województwa podlaskiego ciągle spada. Co więcej - nasz region będzie się wyludniał coraz szybciej. Tak wynika z najnowszych danych demograficznych. Gościem Michała Buraczewskiego jest zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku Dorota Wyszkowska.


Michał Buraczewski: Jest źle, a będzie jeszcze gorzej - czy tak można podsumować najnowsze dane Urzędu Statystycznego? 



Dorota Wyszkowska: Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę mieszkańców naszego województwa czy też liczbę mieszkańców naszego kraju to można powiedzieć, że jest nie najlepiej, bo rzeczywiście od lat notujemy spadek liczby mieszkańców, zarówno naszego kraju, jak i naszego województwa. W ostatnich 20 latach w naszym województwie ubyło około 62 000 mieszkańców. To tak jakby z mapy naszego województwa znikło nagle jedno miasto typu Suwałki.



W których częściach naszego regionu sytuacja jest najtrudniejsza? Gdzie te gminy wyludniają się najczęściej?



Jeżeli chodzi o najbardziej wyludniające się gminy w Polsce, to rzeczywiście tych gmin jest najwięcej w naszym województwie. Blisko 42% gmin naszego województwa odnotowało istotny spadek liczby ludności w ostatnich 10 latach, czyli w okresie między spisowym. Natomiast wśród 10 najbardziej wyludniających się gmin w Polsce obecnie jest 6 gmin naszego województwa, są to gminy położone głównie w południowo-wschodniej części naszego województwa. Najczęściej wymienianą gminą o największych problemach demograficznych jest gmina Dubicze Cerkiewne, ale trzeba powiedzieć również o gminie Milejczyce, Orla, Czyże, Nurzec Stacja, Grodzisk - to są gminy powiatu hajnowskiego lub powiatu bielskiego. Tam, sytuacja, jeżeli chodzi o spadek liczby ludności, jest najtrudniejsza.



Są też gminy, gdzie mieszkańców przybywa.



Tak. Jeżeli mówimy o naszym województwie to największe przyrosty liczby mieszkańców, to gminy ościenne miasta Białegostoku, tutaj można powiedzieć choćby o gminie Supraśl, Wasilków czy gminie Juchnowiec Kościelny. Niewątpliwie na ten wzrost liczby mieszkańców tych gmin ma ciążenie miasta Białegostoku, bo trzeba pamiętać, że gminy ościenne są w pewnym sensie sypialnią tego miasta i mieszkańcy przybywają do tych gmin, zasilają populację tych gmin, ale korzystają w części również z usług świadczonych przez miasto. Ten przyrost liczby mieszkańców tych gmin wynika głównie z ruchu migracyjnego.



Bo nadal urodzeń jest mniej niż zgonów i to jest tendencja ogólnopolska.



Tak, rzeczywiście liczba urodzeń w ostatnich latach spada. Liczba zgonów była bardzo duża, ale trzeba pamiętać, że mieliśmy okres pandemii i trudno jest rzeczywiście mówić o danych dotyczących zgonów z lat 2000-2001, bo te liczby były naprawdę bardzo duże. Jeżeli popatrzymy na liczbę urodzeń w roku 2021 w naszym województwie, to było to 10 112 urodzeń żywych; o 4,2% mniej niż w roku poprzednim. Natomiast jeżeli chodzi o zgony, to było ich nieco ponad 16 700 i to jest o prawie 14,5% więcej niż rok wcześniej. Natomiast jeżeli popatrzymy już na dane półroczne, czyli na półrocze 2022 roku w porównaniu z rokiem 2021, to widzimy niestety dalszy spadek liczby urodzeń, natomiast liczba zgonów również uległa obniżeniu i to bardzo istotnemu, ponieważ zgony w pierwszym półroczu 2022 roku to było niespełna 7 000, a podczas gdy w pierwszym półroczu 2021 roku ponad 8 200.



Czyli można powiedzieć, że pandemia ciągle zbiera swoje żniwo?



Ja bym powiedziała wręcz przeciwnie, że pandemia nie zbiera już aż takiego żniwa jak w poprzednich latach, więc tak naprawdę tę liczbę zgonów należałoby porównywać do roku sprzed pandemii, czyli do roku 2019.



Z czego może wynikać najmniejsza liczba urodzeń od lat?



Trudno tutaj wypowiedzieć się, zwłaszcza w momencie, kiedy wypowiadam się jako przedstawiciel instytucji charakteryzującej statystykę czy przygotowującej statystyki. Pewnie lepiej byłoby zapytać demografa albo socjologa, natomiast wydaje się, że kobiety rodzą coraz mniej dzieci, widać to zresztą po dzietności, nie mamy prostej zastępowalności.



I starzeje się cała Europa.



Starzeje się społeczeństwo, więc ten wiek decyzji o posiadaniu dzieci się wydłuża. Coraz starsze kobiety rodzą dzieci i można powiedzieć, że to starzejące się społeczeństwo, nawet w momencie, kiedy ta długość życia się wydłuża, kiedyś umiera.



Prognoza na najbliższe lata Urzędu Statystycznego w Białymstoku nie napawa optymizmem. Do 2050 roku ma być 166 000 mniej mieszkańców. Czy prognoza ta może się nie sprawdzić



Prognozy są prognozami, są przygotowywane na pewnych danych. Ta prognoza, o której mówi pan redaktor, była przygotowana w 2014 na podstawie wówczas pewnych wielkości obrazujących właśnie podstawowe cechy charakterystyczne społeczeństwa, więc liczbę, dzietność, długość trwania życia i tak dalej. Dzisiaj mamy nowe wyniki spisu powszechnego ludności i mieszkań z 2021 roku, podejrzewam, że w niedługiej przyszłości zostanie opracowana nowa prognoza już uwzględniająca te wyniki. Mówiąc o tym, czy się sprawdzi, czy się nie sprawdzi, wszystko zależy od nas. Jeżeli zmienią się zachowania młodszej części społeczeństwa, to być może ta prognoza się nie nie spełni. Jeżeli zachowają się te tendencje, które obserwujemy do dzisiaj, w zakresie, chociażby liczby urodzeń, to pewnie ta prognoza się spełni.



Zakładając jednak, że spełni się ten czarny scenariusz, jak może zmienić się nasze życie na przestrzeni kilku, kilkunastu najbliższych lat?



Obserwując to, co dzieje się w części jednostek samorządu terytorialnego, czyli w gminach o największych ubytkach liczby ludności i trzeba jednocześnie podkreślić, że są to gminy przeżywające najszybszy proces starzenia się mieszkańców, to możemy wyobrazić sobie taką sytuację, że część gmin się po prostu wyludni, co może doprowadzić do istotnych zmian, chociażby w organizacji państwa, w organizacji świadczenia usług publicznych, dostawy dóbr publicznych. Mogę sobie wyobrazić również coś takiego, że będzie musiała zostać przeorientowana polityka społeczna na poziomie lokalnym, na poziomie centralnym. Na pewno Państwo nie może zapominać o starzejącym się społeczeństwie i o konieczności realizacji polityki senioralnej.



Miejmy nadzieję jednak, że negatywny trend demograficzny w końcu się odwróci. Dziękuję serdecznie za spotkanie.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok