Radio Białystok | Wiadomości | Dwa razy dał się nabrać oszustom. 48-latek stracił prawie 60 tys. zł

Dwa razy dał się nabrać oszustom. 48-latek stracił prawie 60 tys. zł

autor: Paweł Wądołowski

1.03.2023, 16:08, akt. 19:39

Dwa razy ten sam mężczyzna padł ofiarą oszustów - w efekcie stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak mówi starszy sierżant Kinga Muczyńska z augustowskiej Policji - mieszkaniec powiatu augustowskiego znalazł w internecie ofertę namawiającą do zainwestowania w akcje. Poprosił o kontakt i odezwał się do niego mężczyzna mówiący, że jest doradcą finansowym. W efekcie 48-latek wpłacił 1300 złotych, ale także podał numer karty i PIN do niej. 


Osoby podające się za maklerów w jego imieniu inwestowali na giełdzie, a on sam obserwował ich poczynania za pomocą zainstalowanej aplikacji. Przestępcy kontaktowali się z mieszkańcem powiatu niemal każdego dnia i namawiali na coraz to większe inwestycje. Gdy mężczyzna zaczął odmawiać, wtedy jeden z fałszywych doradców zgodził się wypłacić mu zarobione pieniądze. 48-latek otrzymał przelew 1500 złotych, jednak stracił dostęp do aplikacji bankowej. Kiedy parę godzin później zalogował się ponownie na konto, okazało się, że oszuści wypłacili ponad 20 tysięcy - mówi starszy sierżant Kinga Muczyńska.


Oszukany mężczyzna próbował odzyskać pieniądze. Na tym samym forum znalazł reklamę adwokata, którego poprosił o pomoc. Jemu też przekazał dane logowania do banku.


Po pewnym czasie adwokat odzyskał prawie wszystkie pieniądze, które wróciły na konto mężczyzny. Wtedy, rzekomy prawnik, poprosił 48-latka o współpracę w zatrzymaniu przestępców. Miały w tym pomóc przelewy na bezpieczne konto bankowe. Na oczach 48-latka z jego rachunku po raz kolejny znikały pieniądze. Mężczyzna zorientował się, że padł kolejny raz ofiarą oszustwa, kiedy rzekomy adwokat poprosił o kolejne wpłaty na konto - dodaje starszy sierżant Kinga Muczyńska.


Wtedy mężczyzna zablokował konto. Okazało się, że oszuści wypłacili wszystkie pieniądze i dodatkowo zaciągnęli pożyczki. 48-latek stracił 59 tysięcy złotych.


Policjanci apelują o rozsądek i przypominają, żeby nikomu nie podawać danych karty płatniczej lub danych logowania do bankowości internetowej.

Więcej na temat tego typu oszustw i sposobach na ich unikniecie w czwartek (2.03) o 15:20 we wspólnej akcji Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać!".


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu bielskiego uwierzył oszustom i stracił 65 tys. zł

20.02.2023, 16:51

W sumie 65 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu bielskiego, do którego na telefon komórkowy zadzwonił oszust podający się za pracowników banku.


Podlascy policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał odebrać pieniądze od oszukanej seniorki

20.02.2023, 16:46

Podlascy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwo metodą "na policjanta". 46-letni mieszkaniec woj. lubuskiego miał pełnić rolę tzw. "odbieraka". Seniorka z Dąbrowy Białostockiej straciła blisko 80 tys. zł.


Stracił blisko 90 tys. zł na kryptowalutach, bo uwierzył internetowym oszustom

16.02.2023, 15:16

Blisko 90 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego - uwierzył oszustom, że ma do odebrania zaległe pieniądze z poprzednich inwestycji w kryptowaluty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok