Radio Białystok | Wiadomości | O zagrożeniach związanych z zaleceniami grupy miast C40 rozmawiano w Szepietowie

O zagrożeniach związanych z zaleceniami grupy miast C40 rozmawiano w Szepietowie

autor: Adam Dąbrowski

4.03.2023, 15:21, akt. 15:27

Przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa i hodowców bydła wzięli udział w sobotniej (4.03) konferencji prasowej na temat zaleceń grupy miast C40, którą w Szepietowie zorganizował senator PiS Jacek Bogucki.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że pomysły przedstawiane, jako te, które mają chronić klimat, bezpośrednio zagrażają podlaskiemu rolnictwu.


- Oczywiście są i te ograniczające możliwość podróżowania czy ilości ubrań, ale dla Podlaskiego najważniejsze są te dotyczące ograniczania spożycia mięsa i nabiału, ponieważ produkcja rolnicza to podstawa gospodarki naszego województwa. Dlatego żądamy od tych, którzy lansują te pomysły w Polsce, żeby się z tego wycofali i zapewnili na piśmie, że nie będą ulegać takim trendom unijnym czy światowym - powiedział senator Jacek Bogucki.


Przewodniczący powiatowej rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem Paweł Grodzki zwrócił uwagę na fakt, że zagrożenie dla podlaskiego rolnictwa to także cios w całe otoczenie tej najbardziej rozwiniętej w województwie branży. Chodzi o instytucje działające na rzecz rolnictwa, przetwórców i dostawców oraz producentów sprzętu, urządzeń i pasz.

O tym jak w ciągu ostatnich trzydziestu lat zmieniło się podlaskie rolnictwo opowiadał wiodący hodowca bydła i producent mleka Stanisław Żochowski.


- Mamy obecnie krowy takie jak na Zachodzie albo i lepsze. Także nasze mleczarnie są najlepsze w tej części Europy. Ale to wymagało wielu lat ciężkiej pracy i wyrzeczeń i nie możemy tego teraz zaprzepaścić przez czyjeś pomysły - stwierdził Stanisław Żochowski, który wybrany został na przewodniczącego komitetu organizacyjnego wystawy zwierząt, która co roku odbywa się na terenach PODR w Szepietowie.


To właśnie na terenach wystawowych ośrodka, gdzie w tym roku już po raz 29. prezentowane będą efekty pracy hodowlanej podlaskich rolników, zorganizowano konferencję prasową.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krzysztof Jurgiel [wideo]

3.03.2023, 08:50

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Mniej mięsa, odzieży i samochodów. Raport C40 Cities

2.03.2023, 15:45

Według wstępnych założeń C40 Cities mamy znacząco ograniczyć spożycie mięsa, w efekcie wyeliminować je z diety. Mamy zużywać mniej odzieży, ograniczyć jazdę samochodem i loty samolotem. Czy to możliwe do wcielenia idee?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok