Radio Białystok | Gość | Krzysztof Jurgiel [wideo] - były minister rolnictwa, europoseł

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł

3.03.2023, 08:50, akt. 11:23

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda
Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ukraińskie ziarno nadal zalega w polskich magazynach, a krajowe ceny skupu są niskie. Część zboża z Ukrainy, które miało przez Polskę trafiać do Afryki i na Bliski Wschód, pozostało na naszym rynku. To przyczyna protestów organizacji rolniczych.

- Rząd podjął już działania, żeby zażegnać ten kryzys - mówił w Polskim Radiu Białystok były minister rolnictwa, podlaski europoseł Krzysztof Jurgiel.

Rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Czy w Pańskiej ocenie kryzys na krajowym rynku zbóż da się szybko pokonać?


Krzysztof Jurgiel: Czy szybko, to trudno określić. Rząd podejmuje działania, które mają na celu zażegnanie kryzysu. Chodzi o to, że mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty do tony zboża, pszenicy i kukurydzy.


Można powiedzieć, to dopłaty to rozwiązanie doraźne, które ma pomóc polskim rolnikom, ale sezon powoli się rozkręca, będą żniwa i znowu staniemy przed tym samym problemem.


Tego, co będzie, do końca nikt pewnie nie wie. Prognozy są różne, natomiast trzeba pamiętać, że ceny zależą od cen światowych. Rola rządu jest taka, żeby dopłacić do kosztów produkcji tak, żeby ta produkcja była opłacalna. Rząd podjął takie działania. Od 1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowa wspólna polityka rolna. Przewidziana jest rezerwa kryzysowa w wysokości 500 mln euro i o tę część rezerwy rząd się stara. Myślę, że dopłaty w wysokości 250 zł na Podkarpaciu i 200 zł w Podlaskiem mogą ten problem złagodzić i spowodować, że zboże zostanie sprzedane i wywieziono za granicę.


Ale by wychodzić z kryzysu, polskie służby zaostrzyły także kontrolę importowanego zboża z Ukrainy. Czy pańskim zdaniem ta reakcja nie jest spóźniona?


Można tak to oceniać. Natomiast chce powiedzieć, że potrzebna jest w Polsce jedna Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Pełniąc funkcję ministra rolnictwa, przygotowałem taką ustawę, która w 2017 roku została skierowana do Sejmu. Był to projekt rządowy, wtedy jeszcze premierem była pani Beata Szydło. Niestety, mój następca Ardanowski wyrzucił to do kosza i teraz mamy taki problem, że badanie bezpieczeństwa żywności na granicy czy rodzaju produkcji jest wykonywane przez kilka służb. Nie jest to skoordynowane i mamy problem, który teraz powstał.


Czyli postuluje pan nadal utworzenie jednej inspekcji?


Trzeba jak najszybciej skonsolidować te pięć inspekcji, żeby była jedna, tak jak jest w większości krajów Unii Europejskiej. Natomiast tutaj też można wprowadzić system SENT. Zgłosiłem to do rządu, do pana premiera Kowalczyka. Jest to kosztowny system, ale mógłby w jakimś sensie rozwiązać te problemy związane z nielegalną sprzedażą. System SENT to nadzór towarów. Tu jest ścisła ochrona, monitoring. I wtedy z  Podkarpacia do Gdańska można by to kontrolować. Złożyłem też wniosek, już co prawda dwa miesiące temu i nie ma jeszcze odpowiedzi, na temat możliwości stosowania kaucji, a także wprowadzania ceł.


Kaucja miałaby polegać na tym, że byłaby pobierana od importera na granicy i oddawano wtedy, kiedy zboże trafiałoby na statek w porcie.


Tak. Druga sprawa to wprowadzenie ceł na pszenicę, bo te koszty muszą być wyrównane, dlatego jest to niezbędne. Minister rolnictwa prowadzi teraz rozmowy ze związkami zawodowymi. Ja też zgłosiłem część postulatów. Myślę, że zostaną wypracowane takie rozwiązania, które złagodzą ten problem.


Zmieniając temat. Wczoraj prezydent podpisał ustawę o planie strategicznym dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023-27. Czy nowe zasady przyznawania pomocy finansowej mogą ucieszyć podlaskich rolników?


Nie jest to nic tak specjalnie nowego poza ekoschematami, bo przypomnę, że do tej perspektywy finansowej obowiązywało tzw. zazielenienie i cross-compliance. Zostało to połączone w jeden system warunkowości, zapisany oczywiście poprzez pewne wymagania i praktyki. I jedno utrudnienie jest takie, że 25 proc. środków, około 4 mld, przeznaczono na ekoschematy, czyli na praktyki korzystne dla środowiska. I to trzeba realizować.

Rolnicy już tym się interesują. Miałem ostatnie spotkanie z izbami rolniczymi. To jest przypomnienie, że za te praktyki, które nasi dziadkowie stosowali, nie płacono. Teraz mamy za to wynagrodzenie.


Ekoschematy to praktyki, które mają stworzyć warunki do uprawiania rolnictwa przyjaznego środowisku, ale czy nie niosą one ze sobą też więcej biurokracji? Mamy ekoschemat "rolnictwo węglowe". Jest tu osiem różnych praktyk, np. wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. Wtedy rolnik musi zrobić zdjęcie za pomocą specjalnej aplikacji, przesłać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żeby udowodnić, że stosuje ekoschematy.


Można dyskutować o wymaganiach administracyjnych, ale trzeba powiedzieć, że potrzebna jest poprawa biologizacji gleby w Polsce. Gleby są częściowo wyjałowione i jeśli nie byłaby realizowana przynajmniej część tych działań prośrodowiskowych, to naprawdę mielibyśmy problem z normalną produkcją. Jest więc taki czas, że trzeba to realizować. Trzeba się zmobilizować i zachęcam rolników, żeby korzystali z doradztwa rolniczego i żeby składali wnioski w tym zakresie.


Nawiązując jeszcze do polityki unijnej, Komisja Europejska chce, by w ramach tzw. odtwarzania przyrody część użytkowanych przez polskich rolników pól została zalana. Mówi się o 400 tys. hektarów. To powierzchnia, która odpowiada 35 tys. gospodarstw. Czy polscy rolnicy w związku z tym mają powody do niepokoju?


Trwają prace. Jestem członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i rozpatrywaliśmy ten projekt. Zgłosiłem wykreślenie art. 9, który wprowadza zasady, które mogą spowodować, że będą zalewane torfowiska i część gospodarstw. Ale jeszcze raz podkreślam, prace dopiero trwają. Staramy się wykreślić te najgorsze artykuły. Rozporządzenie będzie zapewne przyjęte w tym roku. Potem państwa narodowe mają dwa lata na przygotowanie krajowego planu odbudowy zasobów przyrodniczych. I tutaj będą twarde negocjacje z Brukselą, w jakich obszarach, czy w ogóle będzie to realizowane. Zobaczymy, co będzie za trzy lata.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok