Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Zabytkowy krzyż nie wróci na swoje miejsce przy ul. Nowowarszawskiej

Białystok: Zabytkowy krzyż nie wróci na swoje miejsce przy ul. Nowowarszawskiej

autor: Grzegorz Pilat

7.03.2023, 14:36, akt. 17:06

Drewnianego krzyża nie uda się odrestaurować - ze względu na jego zły stan - i dlatego nie wróci na swoje dotychczasowe miejsce przy ul. Nowowarszawskiej w Białymstoku. W jego miejsce będzie inny.

Złamany krzyż przy ul. Nowowarszawskiej, fot. Grzegorz Pilat
Złamany krzyż przy ul. Nowowarszawskiej, fot. Grzegorz Pilat

Drewniany krzyż złamał się u podstawy pod wpływem silnego wiatru pod koniec lutego. Jeszcze przed tym zdarzeniem o jego renowację apelował białostocki radny PiS Zbigniew Klimaszewski.

Chociaż pierwotnie, miejscy urzędnicy zapewniali, że krzyż z 1919 roku będzie odnowiony i ponownie ustawiony, to ostatecznie nie uda się tego zrobić - poinformowała Agnieszka Zabrocka z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.


- W budżecie miasta na 2023 rok zabezpieczono środki na remont dwóch drewnianych krzyży oraz kapliczki przy ul. Nowowarszawskiej. W styczniu zlecono przygotowanie dokumentacji projektowej tego remontu. Niestety ze względu na zły stan techniczny tych drewnianych krzyży, nie jest możliwe ich zachowanie, ale miasto przystąpi do ich odtworzenia i ustawieniu w pierwotnych lokalizacjach - tłumaczyła Agnieszka Zabrocka.


Agnieszka Zabrocka odpiera zarzuty części miejskich radnych o opieszałość w sprawie renowacji zabytkowego krzyża.


- Od momentu, kiedy budżet został uchwalony, rozpoczęły się procedury, które niestety muszą trochę potrwać w urzędzie. Musiało być najpierw postępowanie na przygotowanie dokumentacji, powstała dokumentacja i teraz zostanie wyłoniony wykonawca. Niestety przy wydawaniu publiczych pieniędzy ostrożność i wszystkie procedury są konieczne. Dlatego też najszybciej jak to się da, zostanie to wykonane - dodała Agnieszka Zabrocka.


Zabytkowy krzyż przy ul. Nowowarszawskiej w Białymstoku ustawiono w 1919 roku z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to jeden z blisko 40 przydrożnych zabytkowych miejskich obiektów.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: złamał się zabytkowy krzyż przy ul. Nowowarszawskiej

23.02.2023, 07:34

Złamał się zabytkowy drewniany krzyż na ul. Nowowarszawskiej w Białymstoku. To jeden z blisko 40 przydrożnych zabytkowych miejskich obiektów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok