Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku szukają wykonawców przebudowy Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego

Władze Białegostoku szukają wykonawców przebudowy Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego

16.03.2023, 09:34, akt. 09:41

Przetarg na przebudowę w Białymstoku zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego, a także znajdującej się w pobliżu ulicy Akademickiej - ogłosiły władze miasta. Chętni swoje oferty mogą składać do 12 kwietnia.

podlaski49, stock.adobe.com
podlaski49, stock.adobe.com

Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego w Białymstoku wpisane są do rejestru zabytków

Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego w Białymstoku powstały w latach 30. XX wieku i wpisane są do rejestru zabytków; znajdują się w sąsiedztwie zabytkowego Pałacu Branickich. O potrzebie ich przebudowy, a także modernizacji graniczącej z parkiem ulicy, mówiono od jakiegoś czasu; szukano na to środków.

Miasto w ubiegłym roku pozyskało na projekt "Poprawa dostępności infrastruktury turystycznej Białegostoku" środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości blisko 30 mln zł, z budżetu miasta zarezerwowano na ten cel ok. 38,4 mln zł - poinformowała w czwartek (16.03) Agnieszka Zabrocka z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jak wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ogłoszony przetarg na ten projekt podzielony jest na dwie części: przebudowę parku i bulwarów oraz przebudowę ulicy. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 12 kwietnia.


Park i bulwary zajmują ok. 14 hektarów

Jak napisano w ogłoszeniu przetargowym, park i bulwary zajmują ok. 14 hektarów i oprócz wysokiej wartości historycznej mają też wysoką wartość przyrodniczą.

"Na skutek wieloletniego procesu zamierania starych drzew, sukcesji naturalnej i niewystarczającej pielęgnacji, barokowa kompozycja Parku Planty została zaburzona. Aktualnie niezbędne są do przeprowadzenia kompleksowe prace pielęgnacyjne, polegające m.in. na odtworzeniu obiektów, których już dzisiaj nie ma lub utraciły swój pierwotny wygląd. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły również do degradacji nawierzchni alejek. Celem realizacji jest odzyskanie dawnej świetności parku" - napisano.

Zaplanowano m.in. przebudowę alejek, nowe oświetlenie, zieleń, a także m.in. budowę pochylni dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja zakłada też poprawę infrastruktury technicznej.

Prace w parku i na bulwarach mają potrwać ponad rok od podpisania umowy. Nieco wcześniej ma być gotowa część parku tzw. różanka, gdzie znajduje się rzeźba "Praczki". Natomiast ul. Akademicka ma być przebudowana w systemie "zaprojektuj i zbuduj"; prace zaplanowano też na ponad rok od podpisania umowy .

W ramach rewitalizacji Parku Planty miasto planuje też inne inwestycje - m.in. budowę tężni, rozbudowę placu zabaw, a także budowę pomnika Prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Te prace - jak zapowiada w przetargu miasto - mają być prowadzone równolegle.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku kolejny raz przesunęły oddanie do użytku toalety publicznej

10.03.2023, 13:51

Po tym jak wykonawca nie dotrzymał trzech terminów, władze Białegostoku po raz kolejny przesunęły oddanie do użytku kontrowersyjnej toalety publicznej.


Dzięki rządowej dotacji w Białymstoku uda się przebudować 10 ulic

12.02.2023, 07:26

Dzięki tej dotacji uda się przebudować 10 ulic. Urząd Miejski w Białymstoku dostał 20,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok