Radio Białystok | Wiadomości | Czarnek: Politechniczna Sieć Via Carpatia to przede wszystkim bardzo dobra współpraca uczelni

Czarnek: Politechniczna Sieć Via Carpatia to przede wszystkim bardzo dobra współpraca uczelni

17.03.2023, 14:42, akt. 17:40

Politechniczna Sieć Via Carpatia, którą tworzą uczelnie z Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, to przede wszystkim bardzo dobra współpraca dająca efekty - powiedział w Białymstoku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

fot. Iryna Mikhno/Politechnika Białostocka
fot. Iryna Mikhno/Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Współpraca w ramach politechnicznej Sieci Via Carpatia - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czarnek: współpraca daje efekty

Minister wziął udział w konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej, podczas której rektorzy politechnik tworzących sieć przedstawili podjęte dotąd działania.

Przemysław Czarnek mówił, że to, co łączy Białystok, Lublin i Rzeszów, to prężny rozwój tych miast, a także działanie "znakomitych" Politechnik: Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej. Dodał też, że te trzy miasta "za chwilę" będą połączone drogą via Carpatia.


- Są to też miasta, w których rektorzy tych uczelni wykazują się po pierwsze bardzo dużą kreatywnością, po drugie bardzo dużą przedsiębiorczością, a po trzecie czymś, czego nam brakuje na co dzień - współpracą - podkreślał minister.


Mówił, że przekazano już odpowiednie środki na politechniczną sieć, ale - jak poinformował - zadeklarowane będą kolejne środki w wysokości 3 mln zł na międzyuczelnianie zespoły badawcze "Iskra".

Przemysław Czarnek zadeklarował też, że będzie tę sieć rozwijać, wzmacniać również finansowo, bo - jak podkreślił - "to daje poważne efekty i to tylko na przestrzeni tych kilku miesięcy". Pogratulował też wszystkim zaangażowanym w tworzenie sieci, a także osobom biorącym w niej udział.

Kształcenie, nauka i komercjalizacja

Politechniczna Sieć Via Carpatia została zainaugurowana 1 października 2022 roku. Obejmuje współpracę uczelni w trzech obszarach: kształcenia, nauki i komercjalizacji - mówiła na konferencji rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk. Powiedziała, że projekt to sieć uczelni, ale każda z politechnik ma swoją sieć powiązań ze szkołami ponadpodstawowymi, a także instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego.

O działalności naukowej sieci opowiadał rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater. Mówił o projekcie "Naukolatek - nastoletni naukowiec", w ramach którego uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą uzyskać grant w wysokości 10 tys. zł.

O potencjale komercjalizacyjnym trzech uczelni mówił też rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Powiedział, że w ramach tego obszaru realizowane są dwa programy: jeden skierowany do młodzieży ze szkół średnich, które mogą swoje pomysły realizować wspólnie z uczelniami, drugi to projekty dotyczące komercjalizacji między uczelniami.

Pieniądze na podwyżki wynagrodzeń i rozwój Sieci

Podczas konferencji minister Czarnek przekazał też uczelniom czeki ze środkami na podwyżkę wynagrodzeń, zadania związane z Politechniczną Siecią Via Carpatia oraz na program "Doktorat Wdrożeniowy". Politechniki otrzymały odpowiednio: Białostocka - ponad 22 mln zł, Lubelska - ponad 20 mln zł i Rzeszowska - blisko 23,5 mln zł.

Minister odwiedził szkołę w Stawiskach

Wcześniej minister edukacji odwiedził też Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

- Będziemy inwestowali w budowę małych hal sportowych przy szkołach - mówił w Stawiskach Czarnek. Odwiedził szkołę podstawową, przy której od zeszłego roku funkcjonuje pełnowymiarowa hala.


- Hala, która kosztowała 16 mln zł. Prawie 11 mln to są środki z Ministerstwa Sportu i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. I takich inwestycji w Polsce jest mnóstwo, a będą następne, bo jest nowy program rządu, który przyjęliśmy - 1000 hal. Tylko mniejszych, nie po 16 milionów, a od 1,5 do 4 mln zł - informował minister.


Szkoły inwestują w sprzęt, dzięki któremu dbają o kondycję fizyczną uczniów, ale coraz więcej uwagi poświęcają też kondycji psychicznej - mówi nauczycielka języka polskiego ze szkoły podstawowej w Stawiskach Dorota Zalewska. Coraz więcej młodych ludzi mówi o swoich problemach emocjonalnych.


- One dotyczą umiejętności komunikacyjnych i wchodzenia w relacje interpersonalne. Szkoła wychodzi naprzeciw takim problemom i próbuje sobie radzić w taki sposób, że organizowane są zajęcia dodatkowe z socjoterapii, ale też bardzo duża grupa uczniów jest objęta wsparciem psychologiczno-pedagogicznym. Są przeróżne formy zajęć dodatkowych dla uczniów. Dbamy również o to, żeby dzieci rozwijały umiejętność pracy w grupie - wyjaśnia Dorota Zalewska.


Przemysław Czarnek spotkał się także z uczniami w Jedwabnem oraz odwiedził Akademię Nauk Stosowanych w Łomży.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok