Radio Białystok | Wiadomości | Rowerzyści apelują o zmianę organizacji ruchu na wiadukcie Dąbrowskiego w Białymstoku

Rowerzyści apelują o zmianę organizacji ruchu na wiadukcie Dąbrowskiego w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

28.03.2023, 14:32, akt. 15:07

Chcą tam jeździć legalnie i bezpiecznie, a nie po chodniku. Rowerzyści proszą miejskich urzędników, o zmianę organizacji ruchu na wiadukcie Dąbrowskiego w Białymstoku.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com


0:00
0:00
Rowerzyści apelują o zmianę organizacji ruchu na wiadukcie Dąbrowskiego w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Działacze Stowarzyszenia Rowerowy Białystok napisali do prezydenta petycję, by kosztem jednego pasa dla samochodów, wydzielić tam drogę dla rowerów.


- Rowerzysta chcący dojechać do ulicy Solidarności lub dworca PKP, jest zmuszony jechać środkowym pasem ruchu aż do zjazdu w ulicę Antoniukowską. Warto przypomnieć, że na wiadukcie Dąbrowskiego, wielu kierowców samochodów znacząco przekracza dopuszczalną prędkość 50 km/h, ponieważ na wiadukcie nie odbywa się kontrola prędkości - czytamy w petycji do prezydenta Białegostoku.


Rowerzyści z tego powodu - jak argumentują - nie czują się bezpiecznie na wiadukcie. Dlatego wielu z nich łamie przepisy i jadąc od centrum w kierunku np. osiedla Antoniuk - jedziemy niezgodnie z przepisami po chodniku.


- Po raz kolejny apelujemy o wyznaczenie dedykowanej infrastruktury rowerowej na wiadukcie Dąbrowskiego, kosztem jednego z pasów ruchu ogólnego północnej jezdni wiaduktu (na odcinku, gdzie jest ich więcej niż dwa) - podkreślają rowerzyści w petycji.


Cały wniosek jest na stronie www.rowerowybiałystok.pl.

Miejscy urzędnicy nie pozostawiają wątpliwości - przekonują, że nie ma obecnie możliwości wykonania takiego rozwiązania.


- Przedmiotowe ulice są drogami wojewódzkimi. Istniejący wiadukt na chwilę obecną zapewnia odpowiedni poziom swobody ruchu. Biorąc pod uwagę rozwój miasta, duże natężenie ruchu pojazdów samochodowych oraz rolę jaką pełni przedmiotowy wiadukt, w chwili obecnej nie ma możliwości likwidowania pasów ruchu, w celu wydzielenia drogi dla rowerów - napisał w odpowiedzi do rowerzystów zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.


W Białymstoku mamy ponad 160 km dróg rowerowych i dodatkowo ponad 30 km ciągów pieszo-rowerowych. W pobliżu wiaduktu powstaje tunel dla pieszych i rowerzystów do ul. Zwycięstwa i Kolejowej w stronę ul. św. Rocha.

Działacze Stowarzyszenia Rowerowy Białystok uważają, że nowy tunel nie rozwiąże problemu, jaki mają rowerzyści na wiadukcie Dąbrowskiego.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Ustąp znaczy ustąp" - akcja białostockich cyklistów

28.10.2022, 10:08

Chcą zwrócić uwagę, na to, że w niektórych miejscach to kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa rowerzystom. Białostoccy cykliści przejadą w piątek (28.10) ulicami miasta.


W Nowogrodzie przedstawiono projekt nowej ścieżki rowerowej

13.10.2022, 15:57

Będzie miała 19 km i połączy Kuzie w gminie Zbójna z Nowogrodem. W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie przedstawiono projekt nowej ścieżki rowerowej.


Wiadomo, jak będzie wyglądała organizacja ruchu w okolicach ul. Zwierzynieckiej po przebudowie

5.10.2022, 11:48

Te zmiany miały być pierwotnie już w zeszłym roku, wiadomo, że nie uda się ich wprowadzić i w tym roku. Opóźnia się przebudowa ulicy Zwierzynieckiej i sąsiednich ulic w Białymstoku. Urzędnicy podpisali już jednak umowę z wykonawcą na zaprojektowanie nowej organizacji ruchu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok