Radio Białystok | Wiadomości | Białoruski reżim zwolnił przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys z aresztu domowego

Białoruski reżim zwolnił przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys z aresztu domowego

autor: Joanna Sikora

4.04.2023, 13:06, akt. 5.04.2023, 13:20

Szefowa zdelegalizowanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów, liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę - przekazało we wtorek (4.04) polskie MSZ. Mamy nadzieję, że jest to sygnał zmiany nastawiania władz w Mińsku - dodał resort.

Andżelika Borys, fot. Monika Kalicka
Andżelika Borys, fot. Monika Kalicka

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów. Liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę" - poinformowało w komunikacie MSZ.

Resort dyplomacji podkreślił, że informacja o oczyszczeniu z zarzutów przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi jest pierwszą pozytywną wiadomością z Mińska od dłuższego czasu.


- Mamy nadzieję, że jest to sygnał zmiany nastawienia władz w Mińsku do Polaków na Białorusi i gotowości do konstruktywnego dialogu ws. bilateralnych - głosi komunikat.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że niezmiennie apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i wycofanie wszelkich zarzutów ciążących na nim. "Sprawa ta ma dla nas najwyższy priorytet" - podkreślił resort dyplomacji.

O oczyszczeniu Andżeliki Borys z zarzutów napisał również na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.


Andżelika Borys, szefowa zdelegalizowanego przez władze Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana w marcu 2021 r. Oprócz niej aresztowano wówczas także działacza ZPB i dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz trzy inne aktywistki polskiej mniejszości Irenę Biernacką, Marię Ciszkowską i Annę Paniszewą. Działaczy mniejszości oskarżono o podżeganie do nienawiści.

Andżelika Borys została zwolniona z aresztu w marcu 2022 r. i – według mediów – objęta aresztem domowym. Andrzej Poczobut w lutym 2023 r. został skazany na osiem lat więzienia za podżeganie do nienawiści i wezwania do sankcji. Obecnie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej przed Sądem Najwyższym.

Biernacka, Ciszkowska i Paniszewa zdołały w maju 2021 r. opuścić Białoruś dzięki staraniom polskich władz. Nie mają jednak możliwości powrotu do kraju, którego są obywatelkami. 

Andżelik Borys - już po zwolnieniu z aresztu - po raz pierwszy od dłuższego czasu zamieściła post na Facebooku.Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi: Cieszymy się, że Andżelika Borys jest oczyszczona z zarzutów

- Cieszymy się, że jest oczyszczona z zarzutów - tak decyzję o uwolnieniu Andżeliki Borys skomentował wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

Była liderka polskiej mniejszości na Białorusi była oskarżona o "podżeganie do nienawiści" oraz "rehabilitację nazizmu". 

- Te oskarżenia były absurdalne, cieszymy się, że zostały wycofane i oczekujemy, że tak samo będzie z Andrzejem Poczobutem i trzema wydalonymi z Białorusi polskimi działaczkami - mówi prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska.


Paweł Łatuszka: Mniejszość polska na Białorusi po raz kolejny została wykorzystana instrumentalnie

Mniejszość polska na Białorusi po raz kolejny została wykorzystana instrumentalnie - tak decyzję o oczyszczeniu z zarzutów Andżeliki Borys komentuje Paweł Łatuszka. Były ambasador Białorusi w Polsce, obecnie opozycjonista - mówi, że to gra, by Polska zmieniła swoją politykę w stosunku do reżimu Aleksandra Łukaszenki.

- Dziś też szef białoruskiego KGB poinformował o zatrzymaniu kilku przedstawicieli mniejszości polskiej podejrzanych o działalność szpiegowską. Jednocześnie widzimy, że naciski Polski na reżim Łukaszenki, poprzez zamknięcie kilku przejść granicznych przynoszą skutki - dodaje Paweł Łatuszka. 

źródło: PAP | red: bs, mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Białorusi rozpoczął się proces działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta

16.01.2023, 09:49

Proces Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, rozpoczął się w poniedziałek (16.01) przed sądem obwodowym w Grodnie. W tej politycznej sprawie władze białoruskie zarzucają Poczobutowi m.in. "wzniecanie nienawiści".


W Białymstoku wspominano Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta - Polaków uwięzionych na Białorusi

25.10.2022, 19:10

"Siedzą bo są Polakami", "Uwięzieni za polskość" - takie hasła widać było na transparentach uczestników akcji solidarności z prześladowanymi Polakami na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Protestujący spotkali się w centrum Białegostoku by przypomnieć o uwięzionych.


Sytuacja Polaków na Białorusi

19.09.2022, 17:30

Portal znadniemna.pl poinformował, że Sąd Najwyższy Białorusi rozpatruje wniosek o likwidacji najstarszej po Związku Polaków na Białorusi organizacji polskiej w kraju – Społecznego Zjednoczenia „Polska Macierz Szkolna”.


Andrzej Poczobut został przewieziony z Mińska do więzienia w Grodnie

25.09.2022, 14:12

Andrzej Poczobut został przeniesiony z mińskiego aresztu do więzienia w Grodnie. Poinformowali w Białymstoku organizatorzy akcji solidarności z uwięzionymi liderami Związku Polaków na Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok