Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni NKWD w gminie Turośń Kościelna
Kilkanaście lat temu ustawiono obelisk, teraz dołączono tablicę z informacjami o ofiarach. W Borowskich Gzikach w gminie Turośń Kościelna odbyła się dziś (13.04) uroczystość upamiętniająca osoby cywilne, które NKWD rozstrzelało tam w 1941 roku.
Jak mówi wójt gminy - Grzegorz Jakuć: "w tym miejscu zamordowano kilkanaście osób w sposób bestialski strzałem w tył głowy, dlatego nasuwa się porównanie do Katynia, a to miejsce w naszej gminie nazywamy Małym Katyniem".
To są historie konkretnych ludzi, konkretnych rodzin, konkretnych społeczności, a to jeszcze bardziej do nas przemawia - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir. Dziś (13.04) w południe w Białymstoku rozpoczęły się uroczystości przed Pomnikiem Mordu Katyńskiego.
Wcześniej przedstawiciele władz złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka, bo 13 kwietnia 1940 roku to również data drugiej masowej deportacji polskich obywateli w głąb ZSRR.
13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir.
Dwa nowe nazwiska odsłonięto na pomniku ofiar Katynia w Zambrowie. To ppor. rez. Tadeusz Juliusz Konarzewski i st. sierż. Jan Jeżewski - obaj związani ze stacjonującym w Zambrowie 71. pułkiem piechoty.