Radio Białystok | Wiadomości | Oszustwo przy sprzedaży internetowej i "na policjanta" - dwie osoby straciły swoje oszczędności

Oszustwo przy sprzedaży internetowej i "na policjanta" - dwie osoby straciły swoje oszczędności

autor: Paweł Wądołowski

14.04.2023, 14:28, akt. 14:39

Dwoje mieszkańców województwa podlaskiego padło ofiarą oszustów. W sumie stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka

42-letnia mieszkanka Łomży chciała sprzedać w internecie krzesło, a oszuści wysłali jej wiadomość z linkiem, dzięki której uzyskali dostęp do jej konta w banku - mówi Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.


- Z wiadomości wynikało, że kupująca zamówiła już kuriera na jej adres i opłaciła zakup. Aby potwierdzić tę transakcję 42-latka kliknęła w przesłany jej link. Łomżanka została przekierowana na stronę łudząco podobną do strony jej banku. Tam wpisała hasło i login potrzebne do logowania, a następnie w przesłany jej kod dostawy. Chwilę później otrzymała informację z systemu, że na jej konto loguje się inne urządzenie niż te, które ma przypisane - mówi Urszula Brulińska.


W efekcie z jej konta zniknęło 40 tys. zł. Z kolei metodę "na policjanta" wykorzystali oszuści, którzy zadzwonili do 84-letniego mieszkańca Suwałk - mówi komisarz Eliza Sawko z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach.


- Kobieta, podająca się za policjantkę, poinformowała seniora, że jego córka spowodowała wypadek, w którym ucierpiała kobieta w ciąży. Fałszywa funkcjonariuszka dodała, że córka może uniknąć więzienia, jeżeli zapłaci odszkodowanie w wysokości 400 tys. zł. Roztrzęsiony senior powiedział, że nie ma takich pieniędzy. Dodał, że ma ok. 25 tys. zł. Suwalczanin, chcąc ratować dziecko, zapakował swoje oszczędności do torby i czekał na przyjście kuriera, któremu miał przekazać pieniądze na odszkodowanie. Chwilę później przyszedł do niego mężczyzna, któremu 84-latek przekazał ponad 25 tys. zł. Po około dwóch godzinach 84-latek zadzwonił do córki i dopiero wtedy dowiedział się, że został oszukany - mówi Eliza Sawko.


Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę. Podczas transakcji internetowych zwracajmy uwagę na linki, w które klikamy, adresy stron w przeglądarkach i treść SMS-ów z banku, które dostajemy.

Rozmawiajmy też z naszymi bliskimi, zwłaszcza seniorami, o metodach, jakie stosują oszuści, żeby nie przekazywali nikomu pieniędzy.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 3 tys. zł straciły dwie mieszkanki Podlaskiego, które chciały taniej kupić pellet

12.04.2023, 18:53

Każda atrakcyjna oferta znaleziona w internecie może być próbą oszustwa i powinna być dokładnie sprawdzona - przypominają podlascy policjanci.


Mieszkanka powiatu bielskiego chciała wziąć kredyt przez internet - została oszukana

5.04.2023, 17:03

Podlascy policjanci ostrzegają, że przestępcy wymyślają coraz nowsze metody oszustw. Tym razem blisko 2 tys. złotych straciła mieszkanka powiatu bielskiego, która chciała wziąć kredyt przez internet. Potrzebowała 80 tys. zł.


Białostoczanka uwierzyła, że ktoś chce ukraść jej pieniądze z banku - straciła 30 tys. złotych

29.03.2023, 12:11

Tylko jednego dnia oszuści trzykrotnie dzwonili do mieszkańców Białegostoku, próbując wyłudzić pieniądze.


Kobieta uwierzyła, że ktoś chce ukraść jej pieniądze z banku - straciła 70 tys. złotych

28.03.2023, 16:37

70 tys. złotych straciła mieszkanka gminy Wasilków, która uwierzyła fałszywemu pracownikowi banku. Przestępca przekonał 60-latkę, że ktoś przelać pieniądze z jej konta.


Myślał, że ochroni swoje oszczędności w banku, a stracił ponad 11 tys. zł

27.03.2023, 12:54

Każdy telefon w sprawie zagrożonych oszczędności w banku to próba oszustwa - ostrzegają podlascy policjanci.


Kolneńscy policjanci zatrzymali internetową oszustkę

23.03.2023, 15:42

Oszukiwała ludzi z całej Polski - zatrzymali ją policjanci z Kolna. 21-letnia mieszkanka województwa mazowieckiego wystawiała fałszywe aukcje w Internecie.


Uwierzył, że dzwoni do niego pracownik banku - stracił 30 tys. zł

17.03.2023, 18:54

Podlascy policjanci apelują o dokładne weryfikowanie informacji związanych z oszczędnościami. Szczególnie gdy o zagrożonych pieniądzach informuje telefonicznie obca osoba.


12-latka miała współpracować z przestępcami oszukującymi seniorów - została zatrzymana

17.03.2023, 18:21

Nastoletnią mieszkankę Warszawy i 55-letniego mieszkańca stolicy, który podwoził ją do poszkodowanych, zatrzymali podlascy policjanci. 12-latka miała współpracować z oszustami i odebrać od podlaskich seniorów ponad 150 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok