Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni przyznali dotacje m.in. na rowery elektryczne dla białostoczan

Podlascy radni przyznali dotacje m.in. na rowery elektryczne dla białostoczan

autor: Renata Reda

24.04.2023, 16:34, akt. 16:36

Będą możliwe m.in. remonty dróg, modernizacje budynków, rewitalizacje miejsc rekreacji. Podlascy radni zdecydowali o wsparciu ponad 50 samorządów.

Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Mateusz Duchnowski/UMWP


0:00
0:00
Radni sejmiku rozdzielili ponad 18,5 mln zł z Funduszu Wsparcia Powiatów i Gmin - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W poniedziałek (24.04) radni sejmiku rozdzielili ponad 18,5 mln zł z Funduszu Wsparcia Powiatów i Gmin. Miesiąc temu w ramach tej inicjatywy przyznano z budżetu województwa 39 mln zł.

Pieniądze z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów przyznano już trzeci rok z rzędu i tym razem jest to rekordowa kwota, bo ok. 57 mln zł. Wsparcie dostały praktycznie wszystkie samorządy, które się o nie zwróciły.

Podlascy radni przyznali między innymi 750 tys. zł władzom Białegostoku na rowery elektryczne dla mieszkańców. Dzięki tym pieniądzom 300 białostoczan będzie mogło kupić jednoślady z dofinansowaniem do 50 proc, ale maksymalnie do 2,5 tys. zł. To w ramach projektu "Ekorower - alternatywa dla samochodu". Jego pomysłodawcą są miejscy radni PiS-u.

Dzięki dotacji z budżetu województwa możliwa też będzie rozbudowa budynku Urzędu Gminy w Śniadowie, przebudowa kotłowni gazowych w pięciu budynkach gminy Lipsk, czy też powstanie stacji uzdatniania wody w miejscowości Nowe Szepietowo Podleśne.

Gmina Suwałki dostała dofinansowanie na budowę sieci wodociągowej w obszarze Wigierskiego Parku Narodowego. Wiele samorządów wystąpiło też o pieniądze na drogi, oświetlenie uliczne i budowę miejsc rekreacji.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to autorska inicjatywa zarządu województwa podlaskiego. Jego pierwsza edycja była w 2021 r. Wtedy skorzystało z niej 40 samorządów. Dotacje przeznaczyły m.in. na remonty i przebudowy dróg, modernizacje szkół, termomodernizacje budynków, tworzenie miejsc pamięci, odrestaurowywanie zabytków, budowę miejsc do rekreacji. Dotacje wyniosły wówczas 22 mln zł.

| red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowa pomoc dla samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów [lista inwestycji]

27.03.2023, 16:03

Podlascy radni zdecydowali w poniedziałek (27.03) o wsparciu z budżetu województwa kilkudziesięciu przedsięwzięć samorządowych z naszego regionu. Z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów przyznano prawie 39 mln zł.


Podlaski sejmik utworzył nową instytucję kultury - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis

27.02.2023, 16:37

Nową instytucję kultury - na razie w organizacji - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie - utworzyli w poniedziałek (27.02) po południu radni sejmiku województwa podlaskiego. Ma się ono szeroko zajmować tematyką drewna: od nauki i biznesu po historię, edukację, kulturę. Nadano też jednocześnie statut tej jednostce. Za głosowało 23 radnych, nikt nie był przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu. Wcześniej radni odrzucili wniosek o odesłanie projektu uchwały do wnioskodawcy.


Artur Kosicki [wideo]

7.02.2023, 08:20

"Wszyscy pracują na to, żeby były nowe programy, nowe działania. Oczywiście rząd we własnym zakresie, my jako samorząd województwa we własnym zakresie. Tego przykładem jest Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Zatwierdzono nowy Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego

20.01.2023, 08:31

Celem jest aktywizacja młodzieży oraz doradzanie samorządowi województwa. W przyszłym miesiącu po raz pierwszy zbierze się nowy Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok