Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

7.02.2023, 08:20, akt. 08:40

"Wszyscy pracują na to, żeby były nowe programy, nowe działania. Oczywiście rząd we własnym zakresie, my jako samorząd województwa we własnym zakresie. Tego przykładem jest Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska
Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

25 milionów złotych jest do podziału z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. To trzecia edycja programu finansowanego z budżetu województwa podlaskiego. Właśnie zakończyło się przyjmowanie wniosków. 


O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda: 


Renata Reda: Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów w naszym regionie jest jedynym takim w Polsce. Co roku zwiększa się jego pula. Czy zaplanowany 25 milionowy fundusz może się w tym roku jednak zwiększyć?

Artur Kosicki: Na pewno się zwiększy. To widać po ilości tych wniosków, które do nas wpłynęły. To jest ponad setka wniosków, które zostały skierowane do zarządu województwa podlaskiego. Także już mogę zapewnić, że ta suma ulegnie zwiększeniu. 


A na jaką sumę w tej chwili te ponad 100 wniosków opiewa?

Cały czas jest to zliczane, ale myślę że około 100 milionów złotych. Tylko jeszcze je dokładnie analizujemy, z tego powodu, że w niektórych wnioskach są na przykład trzy inwestycje czy trzy przedsięwzięcia.


A każdy wniosek powinien mówić o jednej inwestycji.

Chcemy, żeby to było tak, że jedna inwestycja, jeden wniosek. Jedno przedsięwzięcie. Bo czasami to nie jest równe sobie.


A jakimi kryteriami będziecie się kierować przy przyznawaniu pieniędzy?

Pani redaktor, ja to wielokrotnie powtarzałem, że dla mnie - jeśli chodzi o kryteria związane z tym projektem i co ma być do niego składane - to zostawiamy to samorządom gmin, szczebla powiatowego. One wiedzą, czego chcą. Ja nie chcę niczego narzucać, dla każdego ich problem jest bardzo ważny i ja te zdanie szanuję. My jako zarząd powinniśmy tylko zabezpieczyć na to środki i wskazać, jaka wartość może być dofinansowania, mając na uwadze też to, czy nie jest to projekt, który może uzyskać wsparcie w jakimś z konkursów, które realizujemy.

Bo tu trzeba uważać na tak zwane podwójne finansowanie. Też informacje ze strony opozycyjnych samorządowców, którzy twierdzili, że coś jest nie transparentne - szanowni państwo, mówiliśmy o tym wielokrotnie, zarówno w pierwszym, w drugim jak i w trzecim Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, podczas sesji budżetowej. Także mówiliśmy o tym na konferencji prezentującej budżet. Były stosowne informacje na naszych stronach internetowych. Tak jak to się odbywa choćby przy konkursie w sprawie ochotniczych straży pożarnych czy to w sprawie zabytków czy z klubów sportowych. Tam jakoś wszyscy o tym wiedzą i nie ma tu żadnego problemu.

Oczywiście z pierwszym funduszem mogły być różne perturbacje, bo to wynika z takiego działania, że nikt tego w Polsce jeszcze nie zrobił. Dlatego myśmy to ujęli w pewne ramy prawne jako jedyny samorząd w Polsce i nazwaliśmy to tak, żeby to było właśnie transparentne i żeby wyglądało to tak jak należy zgodnie z literą prawa. Tutaj chcieliśmy to w taki sposób ująć w ramy budżetowe, żeby wszyscy o tym wiedzieli, żeby nie było czegoś takiego, że ktoś może kogoś bardziej lubi czy nie lubi. 

I zaznaczam, że w tych latach 2021-2022 wszyscy, którzy do nas złożyli wnioski - wszyscy uzyskali dofinansowanie. 


Jeżeli któryś wniosek nie będzie przez was pozytywnie rozpatrzony, bo przedsięwzięcie może skorzystać z dofinansowania z innych programów, to czy dany samorząd będzie miał na ten temat informacje zwrotną?

Tak, oczywiście. Zawsze o tym informujemy, zawsze podpowiadamy. Ja rozumiem, że są samorządy którym lepiej idzie kwestia pozyskiwania środków zewnętrznych, a są takie, które sobie z tym ciężko radzą. Tu jest miasto Białystok. Jeden z wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów dotyczy choćby parków kieszonkowych - no my taki konkurs teraz mamy ogłoszony ze środków europejskich. Miasto Białystok może uzyskać o wiele więcej, bo może u nas uzyskać dofinansowanie na te inne wnioski albo wniosek, ale też może uzyskać jeszcze na ten park kieszonkowy ze środków europejskich. Tylko urzędnicy powinni czytać strony internetowe, tak jak to zawsze się dzieje przy tego typu sytuacjach.


Miasto Białystok stara się o ponad 3 mln 300 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów i złożyło pięć wniosków. Pan wspomniał o parku lawendowym, ale także wniosek jest na budowę drogi, tężni solankowej, podłączenie przedszkola do miejskiej sieci i dofinansowanie do zakupu rowerów elektrycznych. Już wiemy, że jedna z tych inwestycji może skorzystać z dofinansowania z innego programu. A co z tymi czterema pozostałymi inwestycjami?

To będzie podlegało analizie nie tylko zarządu województwa podlaskiego, ale też sejmiku. Bo to sejmik ostatecznie przyznaje daną dotację. Dany wniosek musi po prostu uzyskać większość. I cieszę się, że zawsze te wnioski praktycznie jednomyślnie przechodzą przez sejmik, niezależnie od barw politycznych. Jaka jeszcze inwestycja uzyska dofinansowanie? Musimy to przeanalizować. Wiem, że jedna z dróg jest na Bagnówce, gdzie pan prezydent uzyskał w ramach Polskiego Ładu bodajże kilkadziesiąt milionów złotych. Także będziemy chcieli dofinansować te inwestycje, które nie mają możliwości uzyskania z innych źródeł. Dlatego na to się najbardziej nastawiamy, chociaż wiele tych inwestycji w przypadku innych samorządów pokrywa się z innymi programami rządowymi. 

I dlatego tutaj teraz jesteśmy na etapie takich kwestii krzyżowych, analiz na zasadzie co, gdzie i ile, gdzie kto złożył. Żeby to było jak najbardziej transparentne i przejrzyste.


Czyli kiedy zapadną decyzje w sprawie przyznania pieniędzy?

Na pewno część będzie na sesji lutowej. Pewnie marzec, kwiecień najpóźniej zamkniemy już wszystkie dofinansowania. Bo będzie trzeba zmienić budżet i zwiększyć wartość tego funduszu.


Kto i w jakich konkursach może starać się w tej chwili o pieniądze z budżetu województwa podlaskiego?

Cieszę się, że pani redaktor zadała to pytanie. A ja odpowiem w taki sposób - do dziś nie jestem w stanie zliczyć tych wszystkich konkursów, które żeśmy ogłosili. Na ochronę zabytków, na miejsca pamięci, kluby sportowe - zarówno te ekstraklasowe jak i te w niższych ligach, na OSP. Trzeba czytać na naszych stronach internetowych. Bardzo wiele samorządów praktykuje też taką sytuację - one do nas piszą i pytają się, na co możemy składać czy z czego możemy korzystać. I my taką listę mamy gotową. 


Na koniec pytanie do pana jako pełnomocnika jednego z trzech okręgów PiS  w województwie podlaskim - jak idą przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych? Kiedy ruszycie pełną parą z kampanią wyborczą?

Powiedziałbym, że jesteśmy od 2019 roku w kampanii wyborczej. 


Ale listy wyborcze od tego roku chyba nie są przygotowane.

Tak, ale wszyscy pracują na to, żeby były informacje, żeby był nowe programy, nowe działania. Oczywiście rząd we własnym zakresie, my jako samorząd województwa we własnym zakresie. Choćby tego przykładem jest ten fundusz o którym dziś rozmawiamy.

Jak rozmawiałem z panem premierem Jackiem Sasinem, to żeśmy mówili, że my też mamy taki nasz Podlaski Ład, gdzie staramy się wspierać samorządy tak, jak to robi rząd. Bo czasami komuś na przykład na wkład własny zabraknie do jakiegoś autobusu, do inwestycji, do windy w jakimś szpitalu i tak dalej, i tak dalej. 

Te działania cały czas oczywiście idą, pracujemy. Zarówno parlamentarzyści, europarlamentarzyści, jak i samorządowcy cały czas są w terenie. Teraz jesteśmy na etapie informowania społeczeństwa o tym, co się udało, ale też i o tym, co nie wyszło - bo takie też są kwestie, które trzeba poprawić.

Już niedługo program Prawa i Sprawiedliwości na kampanię do parlamentu zostanie upubliczniony i będziemy o tym już mogli głośno rozmawiać. Na pewno będzie bardzo ciekawy i myślę, że będzie bardzo dużo niespodzianek, takich pozytywnych.


A kto może liczyć na to, że dostanie się na listę PiS-u? Pytam o to, bo Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że planuje na swoich listach wystawić popularnych prezydentów, burmistrzów, wójtów.

Mnie interesują, jako szefa jednego z okręgów, na pewno ludzie, którzy chcą ciężko pracować dla dobra swoich mieszkańców. Ludzie, którzy mają dużą wiedzę jak to zrobić i w jaki sposób działać. Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, z tymi wszystkimi, którzy chcą w taki sposób rozwijać kraj, jak to jest obecnie.

Ja jestem - jako pełnomocnik - otwarty na prawdę. Na wszystkich, którym zależy na naszym województwie, naszym kraju i tutaj nie zamykam przed nikim drzwi. Wprost odwrotnie. Moim zadaniem jest skompletować szeroką drużynę Prawa i Sprawiedliwości, która będzie faktycznie walczyła o zwycięstwo. Ja nie bronię żadnym samorządowcom, bo pewnie i tacy u nas się pojawią. Tylko nie lubię pewnej fikcji, która była przez jakiś okres czasu. Niby jesteśmy niezależni, apolityczni i tak dalej, a teraz będziemy startowali z takiej czy innej listy. Dobrze, że tak się stanie, bo w końcu wszyscy określą się politycznie, gdzie są i w jaki sposób funkcjonują.


A pan planuje wystartować w wyborach do parlamentu?

Niczego nie wykluczam, cały czas to rozważam. Ale dla mnie sejmik jest najważniejszy. I dlatego będę przez pryzmat tych działań sejmikowych to też analizował. Wiadomo, że gdyby udało mi się dostać do parlamentu, to wtedy trzeba nowy zarząd powołać. A różnie by to mogło też wyglądać. A musimy i tej części naszej polityki pilnować w pewnym sensie. Dlatego nie mogę na razie dziś powiedzieć ani tak, ani nie. Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji. Dopiero będę - wspólnie z dwójką pozostałych pełnomocników w naszym województwie, ale też i z naszym opiekunem wicepremierem Jackiem Sasinem rozmawiał o tym, czy jest taka konieczność. Bo wolałbym zostać tutaj.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.


Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.

Swada i Karolina Cicha, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok 2022
21.02.2023

Pochodząca z Białegostoku kompozytorka, wokalistka, multi-instrumentalistka Karolina Cicha dostała nagrodę - Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za muzyczną promocję województwa podlaskiego na świecie.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.02.2023

"W tej chwili Ukraina wie, że może uzyskać wsparcie od Stanów Zjednoczonych, Joe Biden się już z tego nie wycofa. Pokazał, że jest wielkim politykiem i myślę, że tym czynem przeszedł do historii" - mówi Maksymilian Dura.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok