Radio Białystok | Wiadomości | 97 mln euro z UE na cyfryzację, innowacje, efektywność energetyczną i energię odnawialną

97 mln euro z UE na cyfryzację, innowacje, efektywność energetyczną i energię odnawialną

27.04.2023, 14:17, akt. 15:44

W Supraślu w czwartek (26.04) podpisano umowę w tej sprawie. Umowę w prawie przyznania 97 mln euro podpisali marszałek województwa Artur Kosicki i przedstawiciele BGK.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Z uchwały zarządu województwa podlaskiego ws. BGK wynika, że pieniądze będą przeznaczone na pożyczki na cyfryzację, wsparcie zwrotne na innowacje, pożyczki na efektywność energetyczną oraz pożyczki na energię odnawialną. Łączne środki na te instrumenty finansowe mają wynieść 455,6 mln zł, a łączna wartość projektów - 536 mln zł; mają być realizowane do końca 2029 r.


- To bardzo ważny moment, ponieważ ponad 97 mln euro, czyli blisko pół miliarda złotych będzie przeznaczonych na instrumenty finansowe w obszarze cyfryzacji, innowacji, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii. A to środki, które pracują wielokrotnie, bo to nie jest dotacja, która raz udzielona już przestaje funkcjonować w obiegu finansowym, ale są to instrumenty, które cały czas pracują na rozwój regionu - mówiła Jarosińska-Jedynak.


Wiceszefowa MFiPR poinformowała, że rząd dołoży w Podlaskiem z budżetu państwa 200 mln zł na wkłady własne do tych projektów. 


- To bardzo ważne, bo wiemy, z jakimi trudnościami też borykają się samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, aby ten wkład własny zapewnić - mówiła wiceminister.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział w czwartek (27.04) że podpisanie umowy z BGK to początek wdrażania nowych Funduszy Europejskich dla Podlaskiego. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie operatorem powierzonych środków.


- Ważna umowa, bo ponad pół miliarda złotych będzie do dyspozycji naszych przedsiębiorców i innych podmiotów z naszego regionu na instrumenty finansowe. Kwota jest też rekordowa - mówił marszałek. Dodał, że pieniądze te wesprą konkurencyjność firm, ochronę środowiska, rozwój technologii cyfrowych, innowacji, poprawę efektywności energetycznej firm, towarzystw budownictwa społecznego. Ale przede wszystkim wsparcie dla przedsiębiorstw, klastrów energii i też spółdzielni energetycznych, bo to jest bardzo istotne - mówił Kosicki.


Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że BGK to instytucja wiarygodna, dająca możliwości szybkiego uruchomienia tych pieniędzy.

Urząd marszałkowski informował już wcześniej, że BGK wyłoni teraz m.in. instytucje otoczenia biznesu czy fundusze pożyczkowe, do których przedsiębiorstwa i inne podmioty będą się zgłaszać, aby dostać pożyczkę.

Z FEdP 2021-2027 Podlaskie łącznie ma do dyspozycji z UE ponad 1,3 mld euro.

źródło: PAP | red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 1,5 mln zł z budżetu województwa na inwestycje na wsi

24.04.2023, 18:36

Powstaną m.in. miejsca do rekreacji, centra aktywności lokalnej czy kluby kultury. Podlascy radni przyznali ponad 1,6 mln zł samorządom gmin na różne inwestycje.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok