Radio Białystok | Wiadomości | Obchody Święta Narodowego 3 Maja - uroczystości w regionie [zdjęcia]

Obchody Święta Narodowego 3 Maja - uroczystości w regionie [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Jakub Mikołajczuk

3.05.2023, 07:50, akt. 16:09

Nabożeństwa, uroczystości w miejscach pamięci. W taki sposób mieszkańcy regionu świętują 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Suwalskie obchody Święta Narodowego 3 Maja - relacja Jakuba Mikołajczuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostockie obchody Święta Narodowego 3 Maja - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Piknik służb mundurowych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Narodowego 3 Maja - uroczystości w regionie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Białymstoku

O znaczeniu budowy sprawnego, silnego i bezpiecznego państwa, koniecznych nakładach na obronność i sojuszach międzynarodowych - mówili przedstawiciele władz podczas wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Białymstoku.

Odbyły się one w środę po południu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, kombatanci, duchowieństwo i poczty sztandarowe.


Wojewoda o Konstytucji

- Była to próba naprawy RP, koło ratunkowe dla upadającego państwa - mówił o Konstytucji 3 Maja wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 


Zaznaczył, że de facto nie było szans realizacji jej zapisów w I RP. "To co miało być próbą reformy, stało się testamentem I Rzeczpospolitej" - podkreślił wojewoda. Mówił, że jednak wciąż są aktualne idee, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja. Mówił np. o refleksji dotyczącej wspólnego działania na rzecz państwa, wskutek którego doszło do uchwalenia tej konstytucji.

Podkreślał, że wciąż aktualne jest przesłanie, że państwo ma zapewniać rozwój, ale też i bezpieczeństwo, i żeby "chroniło obywateli przed obcymi najazdami".


- To przesłanie jest w dalszym ciągu aktualne, abyśmy posiadali sprawne i bezpieczne państwo, żeby nie było tak, że ogromna Rzeczpospolita, tak jak to było w XVIII wieku, miała siły zbrojne na poziomie małej Danii, żeby po polskich obszarach swobodnie się przemieszczały obce wojska. Tak nie powinno być - mówił Paszkowski.


Powiedział też, że - oprócz zaangażowania społecznego - trzeba tworzyć państwo sprawiedliwe i upowszechniać obywatelską postawę, ale też potrzebna jest świadomość obywateli i elit, które powinny zapamiętać, że - jak to ujął - "sprawy polskie rodzą się w polskich umysłach". "Że liczenie na obcych, że będą rozstrzygać nasze wewnętrzne sprawy jest złudzeniem. Że to my powinniśmy kształtować naszą politykę (...)., oczywiście opierając się na dobrych, sprawdzonych sojuszach" - dodał wojewoda podlaski.


Marszałek o Konstytucji

Marszałek regionu Artur Kosicki mówił o Konstytucji 3 Maja, że jest "symbolem wszystkiego, co jest dobre i oświecone w naszej historii i kulturze" i do dziś pozostaje wzorem dla "reformatorów i wszystkich tych, którzy pragną państwa sprawiedliwego, silnego, niepodległego i dobrze funkcjonującego". Mówił, że trzeba o tym pamiętać i z historii wyciągać wnioski.

Podkreślał, że również obecnie Polska mierzy się ze współczesnymi zagrożeniami, w tym agresją Rosji na Ukrainę.


- Musimy budować silne i bezpieczne państwo, pamiętając o pierwszej polskiej konstytucji, musimy wspierać wojsko polskie, dbać o jego rozwój i potencjał - mówił Kosicki.


Nawiązując do polityki obecnego rządu, mówił o nakładach na obronność i sojuszach obronnych.


Prezydent o Konstytucji

"Konstytucja 3 Maja jest dowodem, iż dla dobra ojczyzny możliwe jest przełamanie każdego impasu, zaś w sprawach zasadniczych zawsze można znaleźć wspólne stanowisko; pozostaje do dziś najwspanialszym pomnikiem naszej myśli politycznej, a także umiejętności narodowego porozumienia, ona dała Polakom nadzieję, która przeprowadziła nasz naród przez cały czas zaborów, aż do odrodzenia" - powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Nawiązując do aktualności zapisów tej ustawy zasadniczej mówił, że wojna za naszą wschodnią granicą przypomina o tym, iż "świat bezpieczny, świat wolności danej raz na zawsze, to tylko iluzja".


- A przecież nie tylko wojna zagraża naszej swobodzie, widzimy wciąż kolejne dowody na to, że niebezpieczeństwo stanowi też zwykła bezczynność i obojętność, że wciąż jest wielu gotowych wyrzec się wolności, w imię świętego spokoju - mówił prezydent Białegostoku.



W związku z rocznicą, w środę rano kwiaty składane były także w białostockim Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie od kilkunastu lat znajduje się obelisk upamiętniający uchwalenie tej ustawy zasadniczej. Tzw. zielony pomnik powstał na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip.

Przed laty swoje przyrzeczenie harcerskie złożył tu, pochodzący z Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Po wojnie miejsce było zapomniane, obecnie jest tam trójkątny kamień pamiątkowy, uzupełniony został krąg drzew, wybudowano alejki, a samo miejsce - oświetlono.


Uroczystości w Łomży

Apelem pamięci z salwą honorową oraz przypomnieniem roli i znaczenia ustawy zasadniczej sprzed 232 lat rozpoczęły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, delegacje samorządów, firm i organizacji oraz liczne poczty sztandarowe.

Wojskową oprawę zapewniła kompania honorowa 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, którego dowódca, wspólnie z prezydentem miasta i starostą łomżyńskim był organizatorem tych uroczystości.

Po złożeniu wiązanek pod pomnikami Żołnierzy 33. Pułku Piechoty oraz Jana Pawła II, biorący udział w tych obchodach przeszli do katedry łomżyńskiej, gdzie odprawiona została msza w intencji Ojczyzny.

W obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży wpisano także popołudniowy koncert patriotyczny w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej i zaproszonych gości.

Msze za Ojczyznę i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej to program obchodów tego święta także w innych samorządach, a w niektórych rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji to także okazja do zmagań sportowych. Np. w Czyżewie będzie to uliczny "Bieg 3 Maja” o puchar burmistrza, a w Kuleszach Kościelnych - II Kolarski Wyścig Szosowy o puchar starosty wysokomazowieckiego.

Obie te imprezy rozpoczynają się o 14:00.


Uroczystości w Suwałkach

Suwalczanie świętowali nie tylko rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji, ale też setną rocznicę posadzenia Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja.


- Dokładnie 100 lat temu o 13:00 w tym miejscu żołnierze 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich posadzili dąb. Zakopano pod nim akt erekcyjny, a przed nim ustawiono pamiątkowy kamień. W 1939 roku z obawy przed zniszczeniem został ukryty przez mieszkańców i z powrotem ustawiony w 1945 - mówi prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


Poseł Jarosław Zieliński przypomniał, że był to dokument wyjątkowy, jak na ówczesne czasy.


- Twórcy konstytucji wiedzieli, że żeby zapobiec dalszemu osłabianiu Polski należy umocnić ją wewnętrznie. Pamiętajmy o tym, by umacniać nasz patriotyzm, to była druga na świecie po amerykańskiej konstytucja, co pokazuje, że Polacy są narodem zdolnym - mówi poseł Jarosław Zieliński.


Podczas uroczystości odbyła się inscenizacja zasadzenia drzewa w 1923 roku oraz złożenie kwiatów pod Dębem Wolności.

źródło: PAP | red: ad, tk, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Łomży

3.05.2023, 07:23

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja, rozpoczną się o 8:30 apelem pamięci oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na pl. Jana Pawła II.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - uroczystości w Podlaskiem

2.05.2023, 07:04

To święto ma wyrażać szacunek do barw i symboli narodowych. We wtorek (02.05) obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Białymstoku można było wziąć udział w dwóch uroczystościach związanych z tym świętem.





ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok