Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne oszustwo podczas transakcji w internecie

Kolejne oszustwo podczas transakcji w internecie

autor: Paweł Wądołowski

5.05.2023, 13:17, akt. 14:09

Mieszkanka powiatu siemiatyckiego padła ofiarą oszustów, w sumie straciła prawie 55 tysięcy złotych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kobieta na jednym z portali wystawiła na sprzedaż laktator za 160 złotych. Bardzo szybko dostała wiadomość od osoby, która pisała, że jest zainteresowana zakupem. Straciła prawie 55 tysięcy złotych.


Musiała jedynie kliknąć w link z przyjęciem płatności. Kobieta, przekonana, że potwierdza transakcję, wybrała ikonę swojego banku. Następnie wpisała login i hasło, tym samym dając oszustom dostęp do swojego konta bankowego. Po kilku minutach sprzedająca zorientowała się, że zamiast otrzymać 160 złotych, z jej konta oszuści wypłacili blisko 55 tysięcy złotych - mówi młodszy aspirant Kamil Jaroć z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach. 


Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność podczas transakcji w internecie. Przypominają, żeby nie instalować na swoich urządzeniach nieznanych aplikacji, ani nie podawać danych do logowania do konta w banku. Trzeba też uważać, kiedy ktoś wysyła nam link, a po otworzeniu strony wymagane są tego typu informacje.


Jak nie dać się oszukać w przypadku kupna/sprzedaży na portalach aukcyjnych?


• bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego/sprzedającego, aby wejść w link i podać pełne dane logowania do konta;
• podczas transakcji sprzedaży nigdy nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;
• czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc, co autoryzujesz;
• każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinny wzbudzić naszą czujność;
• zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
• każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinien wzmóc naszą czujność.

| red: bs, pp, ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja zatrzymała podejrzanych o wyłudzenia - obiecywali prawo jazdy za pieniądze

27.04.2023, 15:52

Blisko 130 tys złotych wyłudzili od mieszkańca powiatu wysokomazowieckiego trzej mężczyźni oferując załatwienie za pieniądze prawa jazdy. Pieniądze trafiały do nich w kolejnych transzach przez pół roku.


Oszustwo przy sprzedaży mieszkań spółdzielczych

27.04.2023, 15:07

Mężczyźni wyłudzili od mieszkańców Białegostoku ponad 100 tysięcy złotych. 46 i 47-latek pobierali zaliczki od zainteresowanych kupnem lokalu. Później kontakt z nimi urywał się. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa i trafili do aresztu.


Kolejne oszustwo "na urzędnika"- 88-latek z Sejn stracił kilkanaście tysięcy złotych

25.04.2023, 19:02

Podlascy policjanci ostrzegają przed fałszywymi urzędnikami proponującymi pomoc przy uzyskaniu dopłat. Ponad 17 tys. zł stracił senior z Sejn, który chciał dostać dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej. Chodziło o dopłaty do opieki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok