Radio Białystok | Wiadomości | W Suchowoli można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce

W Suchowoli można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce

autor: Marcin Mazewski

11.05.2023, 17:19, akt. 17:43

Dla starszych mieszkańców Suchowoli to okazja do wspomnień, dla młodzieży lekcja historii. Jest to także zapowiedź powstającego w rodzinnej miejscowości kapelana Solidarności miejsca pamięci.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
W Suchowoli można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W parku przy Placu Kościuszki otwarto wystawę "Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego muzeum w Okopach”. Plansze przedstawiają zdjęcia wraz z krótkimi opisami z życia, działalności i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego.

Jak podkreślała obecna na wernisażu wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska, starszym pokoleniom nie trzeba przedstawiać ks. Jerzego, ale młodsze pokolenia dzięki takim wystawom i placówkom, jak muzeum, które niebawem powstanie w Okopach mają szansę poznać bliżej tego wspaniałego Polaka.

Jak dodał burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, to bardzo ważne, że właśnie tu, w miejscu skąd pochodzi ks. Jerzy, gdzie spędzał swoją młodość powstaje zarówno ta wystawa, jak i przed wszystkim muzeum w Okopach.


Wystawa jest preludium do dzieła, które wkrótce powstanie w Okopach, mowa oczywiście o muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Mamy już przekazany przez fundację ks. Jerzego Popiełuszki i projektantów cały projekt budynku. Na wystawie można zobaczyć fragment jego wizualizacji. My jako muzeum przystępujemy do prac, które mają prowadzić do przygotowania przetargu. Chcielibyśmy w 2025 roku uroczyście otworzyć to muzeum - mówi z-ca dyrektora Muzeum Podlaksiego Barbara Bojaryn-Kazberuk.


Dyrekcja Muzeum Podlaskiego w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Eksponaty trafią później do muzeum w Okopach. Zgłoszenia można kierować na adres: okopy@muzeum.bialystok.pl lub telefonicznie: 85 740 77 31.

Wystawę w centrum Suchowoli można oglądać do połowy czerwca. Wcześniej mogli oglądać ją mieszkańcy Białegostoku, Bielska Podlaskiego oraz Brańska.

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach ma być gotowe w 2025 roku.

| red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach ma być otwarte w 2025 roku

21.04.2023, 17:02

Projekt muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w rodzinnej miejscowości w Okopach przekazała Fundacja "Dobro" Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku, któremu podlegać będzie utworzona instytucja. Ma być otwarta w 2025 roku.


W Bielsku Podlaskim można zobaczyć wystawę poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce

16.02.2023, 14:23

Wystawę plenerową poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce można oglądać w Bielsku Podlaskim. Ekspozycję przed tamtejszym Ratuszem można oglądać od czwartku (16.01) do połowy marca.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok