Radio Białystok | Wiadomości | Zakończyło się posiedzenie Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej

Zakończyło się posiedzenie Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej

autor: Edyta Wołosik

20.05.2023, 15:40, akt. 16:16

W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zakończyła w sobotę (20.05) swoje trzydniowe posiedzenie Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. Zaprezentowano najnowsze publikacje związane z działalnością komisji.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Pokazano m.in. specjalny numer czasopisma naukowego "Biuletyn Historii Pogranicza", poświęcony polskiej diasporze w Kazachstanie i wynikom kwerend w tamtejszych archiwach.

Polsko-Kazachstańską Komisję Historyczną powołano blisko rok temu. Jej przewodniczący ze strony polskiej, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prof. Wojciech Śleszyński pytany o pierwsze efekty współpracy mówił m.in. o pozyskaniu pięciu tomów unikatowych dokumentów z postsowieckich archiwów w Kazachstanie oraz tomu dokumentów o zesłaniach z XIX i początku XX wieku.


To materiały niezwykle ważne dla nas jako naukowców, ale są równie ważne, może nawet bardziej, dla obywateli, których przodkowie byli zesłani do Kazachstanu. W dokumentach są historie konkretnych osób, ale również zestawienia zbiorcze. Są to też informacje, w jakich warunkach przyszło żyć naszym obywatelom tam, w dalekim Kazachstanie - mówił przewodniczący komisji prof. Wojciech Śleszyński.


Trwa opracowywanie pozyskanych archiwaliów. Będą one publikowane i dostępne w internecie. Profesor Wojciech Śleszyński liczy też na to, że uda się pozyskać kolejne dokumenty: "dlatego, że pracujemy konkretnymi obwodami i z każdego z obwodów, gdzie byli zesłani Polacy, pozyskujemy materiały archiwalne". Trwają też prace nad wydaniem publikacji dotyczącej historii Kazachstanu.

Stronami Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej są: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Instytut Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

| red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6.06.2022, 15:26

Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok