Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura przejęła śledztwo dotyczące wypadku auta z migrantami w powiecie hajnowskim

Białostocka prokuratura przejęła śledztwo dotyczące wypadku auta z migrantami w powiecie hajnowskim

25.05.2023, 08:52, akt. 09:22

Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ przejęła z prokuratury hajnowskiej śledztwo w sprawie wypadku auta z nielegalnymi migrantami, w którym zginęły dwie osoby, a dziewięć zostało rannych. Osobowa toyota, którą prowadził 34-letni obywatel Uzbekistanu, wypadła z jezdni i dachowała.

źródło: POSG
źródło: POSG

Sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, ponieważ Prokuratura Rejonowa w Hajnówce obciążona jest dużą liczbą postępowań związanych z przestępczością graniczną - poinformował w czwartek szef białostockiej prokuratury Michał Toruński.

W prokuraturze w Hajnówce prowadzonych jest m.in. bardzo dużo postępowań dotyczących tzw. kurierów, czyli kierowców przewożących nielegalnych migrantów. W związku z taką ich liczbą, część tych spraw została przekazana z pominięciem właściwości miejscowej do innych prokuratur. W ten sposób również sprawa dotycząca wypadku, do którego doszło 5 maja k. miejscowości Soce (Podlaskie), trafiła do Białegostoku.

Wypadek miał miejsce na drodze wojewódzkiej nr 685 z Hajnówki do Zabłudowa. Auto zjechało z drogi i dachowało. Na miejscu zginął jeden z pasażerów; kierowca toyoty rav4 i dziewięć innych osób trafiło do szpitali; dzień po wypadku w szpitalu zmarła druga osoba, kolejny pasażer.

Według informacji, które po tym wypadku podała Straż Graniczna, toyotę z dużą liczbą przewożonych osób, zauważył na drodze funkcjonariusz, który - w czasie wolnym od służby - przejeżdżał tamtędy i podejrzewając, że to tzw. kurier, podjął próbę śledzenia pojazdu. Zawiadomił służby dyżurne i dołączyli do niego nieoznakowanym samochodem inni funkcjonariusze SG.

Kierowca toyoty przez kilkadziesiąt kilometrów jechał brawurowo, nie zważał na przepisy. Po próbie zablokowania tego auta na drodze, jego kierowca zatrzymał samochód, ale podczas próby wylegitymowania cofnął go, uderzył w pojazd pograniczników i zaczął uciekać w kierunku Białegostoku. Podjęto za nim pościg; w okolicach Soc toyota wypadła z drogi i dachowała.

Pochodzący z Uzbekistanu (mieszkający w Polsce) kierowca podejrzany jest o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym oraz o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę dziesięciu obywateli Afganistanu. Według dotychczasowych ustaleń, 34-latek nie zachował szczególnej ostrożności, nie dostosował prędkości do warunków na drodze, na łuku stracił panowanie nad autem, zjechał na lewą stronę drogi wpadając do przydrożnego rowu, uderzając w jego skarpę, po czym toyota dachowała; samochód koziołkował przez ponad 40 metrów i zatrzymał się na dachu.

Drugi zarzut dotyczy tego, że w okolicach miejscowości Nowosady (ok. 25-30 km od miejsca wypadku) zabrał grupę nielegalnych migrantów, obywateli Afganistanu po przekroczeniu przez nich granicy z Białorusią i przewoził ich w głąb Polski.

Za pierwsze przestępstwo grozi do 10, za drugie - do 8 lat więzienia. Podejrzany przyznał się i złożył wyjaśnienia. Jest tymczasowo aresztowany.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


133 osoby próbowały przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

23.05.2023, 11:02

133 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (22.05) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Erytrei, Bangladeszu, Indii i Etiopii, na widok polskich patroli 20 z tych osób zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby.


116 cudzoziemców próbowało w niedzielę przedostać się z Białorusi do Polski

22.05.2023, 10:50

116 cudzoziemców, wśród których byli m.in obywatele Nepalu i Maroka, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w poniedziałek rano Straż Graniczna.


Wypadek na trasie Zabłudów-Hajnówka - dwie osoby nie żyją

5.05.2023, 11:01

Jedna zginęła na miejscu, druga zmarła w szpitalu. Osiem nadal jest hospitalizowanych, w wyniku wypadku, do którego doszło w piątek (5.05) między Zabłudowem a Hajnówką. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio Białystok, ofiarami są nielegalni imigranci z Afganistanu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok