Radio Białystok | Wiadomości | 133 osoby próbowały przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

133 osoby próbowały przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

23.05.2023, 11:02, akt. 11:35

133 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (22.05) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Erytrei, Bangladeszu, Indii i Etiopii, na widok polskich patroli 20 z tych osób zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Pięć osób pochodzących z Kamerunu przeprawiło się przez graniczną rzekę Wołkuszankę.

Jak podała SG we wtorek rano na Twitterze, zatrzymano sześciu kolejnych tzw. kurierów, podejrzanych o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy.

Pięciu to obywatele Ukrainy i Mołdawianin, którzy przewozili łącznie dwudziestu nielegalnych migrantów pochodzących z Jemenu, Syrii, Somalii, Afganistanu i Egiptu lub przyjechali po odbiór cudzoziemców spod granicy z Białorusią. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali dotąd ok. trzystu osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania wschodniej granicy.Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ponad 9,8 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ponad 2 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży,  prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

źródło: PAP | red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna: Kolejna próba przekroczenia granicznej rzeki

17.05.2023, 09:11

Między innymi obywatele Senegalu, Sri Lanki i Nepalu - 75 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w środę rano (17.05) Straż Graniczna.


Migranci zaatakowali polskie służby w okolicach Białowieży [wideo]

12.05.2023, 09:29

Straż Graniczna podała, że w czwartek (11.05) 107 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Egiptu. 33 z tych osób na widok polskich patroli zawróciły na stronę białoruską.


Zarzuty i areszt dla kierowcy po wypadku auta z nielegalnymi migrantami, w którym zginęły dwie osoby

8.05.2023, 11:04

Na trzy miesiące trafił do aresztu kierowca, któremu prokuratura zarzuciła pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy i doprowadzenie do wypadku drogowego, w którym koło miejscowości Soce, zginęły dwie osoby, a dziewięć zostało rannych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok