Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy otrzymają dofinansowanie na dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych

Podlaskie samorządy otrzymają dofinansowanie na dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych

30.05.2023, 16:00, akt. 16:16

Blisko 1,5 mln zł dofinansowania na dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych otrzymają podlaskie samorządy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. We wtorek podpisano umowy z władzami Białegostoku i Łomży.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Podlaskie samorządy otrzymają dofinansowanie na dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Umowy podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, które jest pośrednikiem w przyznawaniu pieniędzy z PFRON.

Jak mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, w tym roku województwo dysponuje ponad 13 mln zł z PFRON-u, to więcej niż w latach poprzednich. Dodał, że coraz więcej umów na dofinansowanie ze środków funduszu dotyczy dostosowania budynków użyteczności publicznej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wartość podpisanych we wtorek trzech umów to ponad 1,5 mln zł, wcześniej podpisano dwie umowy na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł.


To oczywiście nie załatwia wszystkich potrzeb, ale cały czas ta pula środków ulega zwiększeniu przez obecny zarząd województwa podlaskiego - mówił Kosicki.


Gratulował samorządom dobrych pomysłów i liczy, że takich projektów będzie więcej, a dzięki temu więcej budynków w regionie będzie mogło być dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Cztery inwestycje ze wsparciem ze środków z PFRON realizuje Białystok. Jak mówił we wtorek przed podpisaniem umów zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, są to inwestycje w placówkach oświatowych warte 30 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 3 mln zł.

Umowy podpisane we wtorek zakładają wybudowanie sal gimnastycznych w Zespole Szkół Gastronomicznych i w V Liceum Ogólnokształcącym. Tuchliński dodał, że są to szkoły integracyjne, do których uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnościami. W ramach umów, które miasto podpisało z urzędem wcześniej, powstaną inwestycje w dwóch szkołach specjalnych: sala gimnastyczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i nowy budynek dydaktyczny w Zespole Szkół nr 16.

W Łomży inwestycja będzie prowadzona w Zespole Szkół Specjalnych. Prezydent tego miasta Mariusz Chrzanowski mówił na konferencji, że była to inwestycja bardzo wyczekiwana, a dzięki dofinansowaniu w szkole zostanie wybudowany pion kuchenny wraz ze wszystkimi instalacjami i wyposażeniem. Chrzanowski podkreślił, że to inwestycja niezwykle ważna, bo dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Dodał, że szkoła angażuje się w życie lokalnej społeczności, np. w organizację dnia osób z niepełnosprawnościami.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni sejmiku województwa podlaskiego zwiększyli dotacje na remont zabytków

29.05.2023, 18:49

Wyremontowanych będzie więcej podlaskich zabytków. Radni sejmiku zwiększyli dotacje na ten cel o milion 200 tysięcy złotych.


Białostoccy radni miejscy przyjęli zasady przyznawania dotacji na rowery elektryczne

29.05.2023, 16:00

300 mieszkańców Białegostoku ma szanse na dotacje na zakup roweru elektrycznego. Można będzie dostać do 2,5 tysiąca złotych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok